Tokat İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

Tokat İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı.
Bu haber 2019-10-03 19:25:23 eklenmiş ve 185 kez görüntülenmiştir.

Tokat İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı.

 

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) amaç ve hedefleri, olay seviyeleri ve koordinasyon birimleri ile ilgili bilgiler verilmesinin ardından afet ve acil durumlara hazırlık kapsamında Tokat'ta yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

 

Afet ve acil durum hallerinde yapılacaklarla ilgili Afet ve Acil Durum Müdürü Vekili Süleyman Yiğit ve AFAD Müdürlüğü ekipleri sunum yaptı. Toplantıda afet ve acil durum tatbikatı, afet müdahale planının hedefleri, jeolojik durum, Tokat'ın afet tehlike ve riskleri, Tokat'ın ve bölgenin depremsellik durumu, Tokat ili yerleşim birimleri ve deprem dereceleri, yerel düzeyde koordinasyon birimleri, 1.derecede tehlikeli deprem bölgesinde bulunan Tokat'ın olası depreme karşı hazırlıkları anlatıldı.

 

Afet Müdahale Planı kapsamında yapılan hazırlığa göre Tokat'ta 26 yerel düzey hizmet grubu operasyon planlarında hizmetleri yürütecek sayıda personelin görevlendirildiği belirtilerek, TAMP masabaşı tatbikatının icrası sırasında yapılacaklar hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

 

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Deprem ve yangın anında neler yapılması ve nasıl davranılması gerektiği ile ilgili tüm kurumlarımızın ve okullarımızın her an hazır olması için düzenli toplantı ve tatbikat yapmamız lazım.” dedi.

 

Tokat'ın genel anlamda depreme hazır olması için kamu kurumları, okullar, hastaneler, huzurevleri, rehabilitasyon merkezlerinin tahliyesinin güvenli bir şekilde tahliye edilmesi hususlarında tatbikatlar yapılmasını isteyen Vali Dr. Ozan Balcı, okullarda teorik ve pratik olarak uygulamalara ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Okul aile birlikleri tarafından öğrencilere, İl Müftülüğü vasıtasıyla Kur'an Kursları ile halk eğitim merkezlerinde eğitimler verilmesini isteyen Vali Dr. Ozan Balcı, deprem anında yaşanan paniklerin önüne geçilmesi için her an hazırlıklı olunacağını kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat'ın 1.derecede tehlikeli deprem bölgesinde olduğuna dikkat çekerek, “Sık sık tatbikat yapmalıyız. Tahliye ve emniyet müdahale planları üzerinde ayrıntılı olarak durmalıyız. Acil durum eğitimlerini önemsemeliyiz.” diye konuştu.

 

Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yaraş, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Murat Kınay, Sivas Ulaştırma Bölge Müdürü Celaleddin Bayrakçıl ve koordinasyon kurulu üyeleri katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250