Tokat’ta İlber Ortaylı İzdihamı

Tokat'ta düzenlenen kitap günleri etkinlikleri kapsamında söyleşi yapan Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı yoğun ilgi gördü.
Bu haber 2019-10-03 19:26:23 eklenmiş ve 225 kez görüntülenmiştir.

Tokat'ta düzenlenen kitap günleri etkinlikleri kapsamında söyleşi yapan Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı yoğun ilgi gördü.

 

Tokat Belediyesi tarafından 3.'sü düzenlenen kitap fuarı etkinlikleri kapsamında Ünlü Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, söyleşi programına katıldı. Saatler öncesinden programın yapılacağı 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayına gelen vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Yaklaşık bin 500 kişi kapasiteli salona giremeyen yüzlerce kişi salon dışında kaldı. Birçok genç ise ünlü profesörü sahnenin çevresinde yere oturarak, bazı öğrenciler ise sandalyelerin üzerine çıkarak izledi.

 

Ortaylı, Türk insanın siyasete bakış açısını kendi tespitler üzerinden yaparak değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı, siyasi partilerin taşra teşkilatlarına merkezdeki politikacıların çok kolay hakim olabildiğini ileri sürerek, “Bu bütün partiler için geçerli bir şey. Türk insanı siyaseti sadece kahvede konuşulan boş vakit eğlencesi zannediyor. Ciddi bir olay olarak görmüyor. Oradaki oturmayı, çalışmayı veya desteklerken takip etmeyi kendine göre düşünemiyor. Bu büyük bir hastalıktır. Bu hastalıkta bu rehavetten veya bu ataletten kurtulamazsak bunun sonu çok iyi olmaz. Bazı müesseselerimiz binlerce yıllıktır ve bize özgüdür. Ordu bunların başında gelir” dedi.

 

O üzüm bağlarını çok ararsınız!

 

Türk Tarihçisi, Yazar İlber Ortaylı Tokat'ta yaptığı söyleşide Tokat'ın yok olan üzüm bağlarına dikkat çekerek  “Türkiye gelişen bir ülke mesela burası da zenginleşmiş fakat bu zenginlik için üzüm bağlarını kaldırmak gerekmiyor. Sonra o üzümleri çok ararsınız siz çünkü üzüm bağı ile binayı değiştirmek akıllı bir iş olsa Fransa bu işi daha çok yapardı. Herifler hala üzümcülükle gelişiyor yaşıyorlar ve üzümleri de bizimki kadar değil, rengi bakımından. Bu memlekette kimse zeytinlerin tahribini seyretmemeli, lütfen araziye dönün. Bahçe alın bahçe yapın” dedi.

 

Bütün Üniversitelerin Tarih Denen Dalı Kurmaması Gerekir

 

İlber Ortaylı'nın söyleşisinde öne çıkan bazı konu başlıkları şöyle oldu: “ 100. Yılında Cumhuriyetin hemen ertesi günü Türkiye müthiş bir tarih coğrafya ve dil araştırmalarına başladı çünkü Türkçe büyük bir dil, Türkiye tarihi yaygın ve büyük bir tarih fakat biz onu bilmiyoruz. Bilmediğiniz şey yanında akan suyu seyreden öküzden beter bir şeydir. O bile hiç değilse suyu gider içer, hiçbir şekilde kullanamadığın bir elektrik akımı gibi bir şeydir. Onu halletmek için Türkiye teşkilatlandı. Bu ülkede arkeolog, astrolog, Selçuklu tarihi Uzmanı yetişti, bunlar yoktu, yabancılar bunu istismar ediyordu. Yani bütün üniversitelerin tarih denen dalı ya kurmaması gerekir, ya da kurduğu zaman ciddi kurması gerekir. Bu çok açık bir şeydir. Bunları yapmadığımız takdirde manevi varlığımızı savunmamız mümkün olmayacaktır.”

 

Bu Milletin Ziraate Dönmesi Gerek


“Bazı müesseselerimiz binlerce yıllıktır ve bize özgüdür, ordu bunların başında gelir, çiftçilik yanında gelir. Türkler çiftçidir. Etrafınızda bizim gibi çiftçi olan yoktur. Hiçbir ülkedeki insanlar bizdeki kadar çeşitli ziraat yapamaz. Zeytincimizde var, hayvancımız, tahılla geçinen, bağcımızda var. Bu milletin ziraata dönmesi, bunu dikkatle ele alması, bu işlerle uğraşmayan partileri sahneden silmesi gerekir. Bu çok açık. Eğitim okulda başlar ama okulda bitmez öyle bir şey yok. Çok önemli. Kitap okuyacaksınız. Her kitap okunmaz tabi. Tekrar görüşeceğiz, gelecek seferde inşallah kimse dışarıda kalmaz, üzülüyorum” dedi.

 

Yaklaşık bir saat süren söyleşinin ardından Ortaylı'ya Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Valisi Ozan Balcı ve Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz günün anısına çeşitli hediyeler takdim etti. Ortaylı, sevenlerinin yoğun ilgisi arasında salondan güçlükle polis ve zabıta ekiplerinin yardımı ile oluşturulan koridordan çıkabildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250