Niksar'da Ev Hanımlarının Kış Telaşı

Niksar'da ev hanımları yaklaşan kış öncesi komşuları ile birlikte kışın tüketeceği yufka hazırlığına başladı. Kurulan sofralarda imece usulü açılan ve saclarda özenle pişirilen yufka ve makarnalar kışın kullanılmak üzere stoklanıyor.
Bu haber 2019-10-12 18:38:22 eklenmiş ve 484 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da ev hanımları yaklaşan kış öncesi komşuları ile birlikte kışın tüketeceği yufka hazırlığına başladı. Kurulan sofralarda imece usulü açılan ve saclarda özenle pişirilen yufka ve makarnalar kışın kullanılmak üzere stoklanıyor.

 

Niksar'da tatlı kış telaşı için bir araya gelen kadınlar, imece usulü ile bütün evlerin yufka ve makarnasını açarak kış ihtiyaçlarını birlikte karşılıyorlar. Mahalle sakinlerinden Hüsne Yıldırım, kış hazırlıklarının baş ürünü yufkanın yapmasının kolay olmadığını, ayrıca yufkanın yanı sıra bin bir emekle, kuşburnu, mantı, salça hazırladıklarını ve kışa hazır olduklarını söyledi. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Niksar'da yaşayan kadınları kış hazırlığı telaşı sardı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte hazırlıklarına başlayan kadınlar imece usulü olarak her gün bir kişinin kışlık yufka ve makarnalarını pişiriyor. Akşam saatlerine kadar süren pişirme işleminin ardından yufkalar kurutulmaya bırakılıyor. Kurutulan yufkalar soğuk kış günlerinde börek olarak pişirilerek tüketiliyor. Hazırlanan el yapımı yufkalarla pişirilen börekler, kış sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.

 

Akgüneyliler Derneği bahçesinde toplanarak yufka açan kadınlar, yardımlaşma ile kış öncesinde hazırlanan yiyecekleri kış geldiğinde yine hep birlikte tükettiklerini söylüyor.

 

Mahalle sakinlerinden Elfide Yıldırım, yufka açmanın meşakkatli bir iş olduğunu ama aynı zamanda neşe içinde kış hazırlığı yaptıklarını belirterek; "Her yıl böyle sonbahar ayında konu komşu toplanıp hep beraber yapıyoruz. Bizim olmazsa olmazlarımızdan birisi yufka, makarna yapıyoruz beraber komşular geliyor bize yardımcı oluyor. Hep birlikte kesiyoruz açıyoruz yapıyoruz. Lezzetleri güzel olduğu için köy yumurtası ile doğal yapıp yiyoruz. Zor ve meşakkatli bir iş ama neşe ile yapıyoruz, bize bir eğlence gibi geliyor. Sabah saat beşte kalkıyoruz hamurlarımızı yoğuruyoruz, düzenli olarak birbirimize yapıyoruz arkadaşlar arasında” dedi.

 

Hüsne Yıldırım ise komşularla yardımlaşma içinde kış hazırlıklarını yaptıklarını belirterek; “Sabah erken kalkıyoruz hazırlıklarımızı yapıyoruz, hamurumuzu hazırlıyoruz. Yufka, makarna, su böreği yapıyoruz bunun dışında mantı açıyoruz, kuşburnu, biber salçası, domates salçası yapıyoruz. İmece usulü arkadaşlara sıra ile açıyoruz. Bir gün bana, diğer gün başka arkadaşlara o şekilde açıyoruz. Kış hazırlığı zor iş, yufka açmak kolay değil. Bir kısım bayan sofralarda yufkaları hamurları açarken, bir iki kişide saç başında oturup pişiriyor. Tek kişiyle yapılacak işler değil” dedi.

 

İmece usulü yapılan yufka ve makarnalar hem ailelerin bütçesine katkı sağlıyor, hem de yöresel yemeklerin tüketilmesine öncülük ediyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250