Niksar TEMA'dan Meşe Palamudu Toplama Etkinliği

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Niksar İlçe Temsilciliği ve Nidost (Niksar Doğa Sporları ve Turizm Derneği) işbirliği ile Çalca Köyünde “meşe palamudu toplama” ve doğa yürüyüşü etkinliği düzenlendi.
Bu haber 2019-10-16 12:30:11 eklenmiş ve 506 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Niksar İlçe Temsilciliği ve Nidost (Niksar Doğa Sporları ve Turizm Derneği) işbirliği ile Çalca Köyünde “meşe palamudu toplama” ve doğa yürüyüşü etkinliği düzenlendi.

 

Çok sayıda gönüllünün katılım gösterdiği etkinlikle ilgili konuşan TEMA Vakfı Niksar İlçe Temsilcisi Tahsin Çamkerten, “Meşe Palamudu toplama ve ekme ayı olması sebebiyle bu etkinliğimizi gerçekleştirdik. Barışın, gücün ve dayanıklılığın sembolüdür meşeler. Tek bir meşe gün be gün, derine ve yanlara doğru büyüttüğü köklerinin kapsadığı alandaki toprağı bir arada tutar, erozyona engel olur toprağı korur. On binlerce, milyonlarca meşe bizi, geleceğimizi korur. Gövdesi ve dalları kuşlara, sincaplara yuvadır. Besin değeri yüksek palamutları çok sayıda kurda, böceğe ve kuş türüne, sincaba ve ekosistemde besin zincirinde önemli yeri olan daha birçok canlıya besin kaynağıdır. Palamutları kimi zaman kahve olur, kimi zaman ilaç olur. Loblu yaprakları ile daha fazla güneş ışığını toprağa ulaştırır, altında çok sayıda bitki türüne yaşama olanağı sağlar. Dökülen yaprakları ile toprağa kaybettiği besini geri kazandırır, toprak altında, bir nevi toprak işçisi olan milyonlarca canlıya yuva sağlar. Hayvan beslenmesinde kullanılan yaprakları ile kırsaldaki halkımıza destek olur. Çalışmalarımız toplanan meşelerin tüplenmesi ve boy verdiklerinde toprak ile buluşturulmaları şeklinde devam edecektir. TEMA Vakfı Niksar İlçe Temsilciliği olarak ağaca ve toprağa gönül vermiş herkesi gönüllümüz olmaya davet ediyoruz. Her geçen gün doğada mücadelemiz artarak devam ediyor” diye konuştu.

 

Nidost (Niksar Doğa Sporları ve Turizm Derneği) başkanı İlker Melikoğlu ise TEMA ile ortak bir çalışma içerisinde, ülkemizin ağaçlandırılması ve erozyonla mücadele çalışmalarına katkı sağlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek; “Nidost, Niksar'ımızda varolan spor kültürünün özgün bir parçası olmaya çalışırken bu sporu icra ettiğimiz mekanları korumayı ve desteklemeyi görevi sayar. Ayrıca dağların ve yaylaların oldukları gibi kalabilmesi için ekosistemin bir parçası olan akarsu ve ovalarında korunması gerekmektedir. Ovamız ova olarak kalmalı Şehirleşme kurban edilmemeli, nehirlerimiz sürekli akmalı gereksiz HES lere kurban edilmemeli ki dağ ve orman ekosistemi bozulmasın” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250