Milletvekili Kadim Durmaz Çanakçı Deresini Meclise Taşıdı

Milletvekili Kadim Durmaz Çanakçı Deresini Meclise Taşıdı
Bu haber 2019-10-22 19:27:02 eklenmiş ve 1792 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat Milletvekili TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz CED süreçlerinde denetimsizlik olduğunu ve iddia ettiği denetim boşluğunun ortaya çıkarttığı uygulamaları TBMM gündemine taşıdı. Önergesinde ÇED süreçlerindeki denetimsizlik olduğunu iddia ettiği konulara değinen Durmaz, “ÇED süreçlerinde yapılacak izleme ve denetim faaliyetlerine yönelik 2014 yılında Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı sonrasında CED Yönetmeliği'nde halen bir değişiklik yapılmamış olması nedeniyle, mevzuatta boşluk devam etmektedir ve dolayısıyla uygulamada CED raporları kapsamında izleme ve denetim faaliyetleri yapılmamaktadır. CED olumlu raporları çıkmadan, projelere başlanan bölgeler bulunmaktadır.” İfadelerini kullandı. Durmaz; “Çanakçı Deresi Projesini durduracak mısınız? 

 

Durmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumun cevaplaması istemiyle verdiği önergede Tokat'ın Niksar ilçesinde Çanakçı deresinde yapılması planlanan HES projesi için ÇED gerekli değildir raporu çıkarılmasını eleştirerek,

 

Şu soruları sordu;

 

“Tokat ili Niksar, ilçesi Çanakçı Deresi üzerinde düşük enerji üretim hacmine sahip Kaynar Barajı ve HES projesi hakkında “ÇED gerekli değildir” kararı alınmasının nedeni nedir?

 

Çanakçı Deresi HES projesi için ekolojik araştırmalar yapılmış mıdır? Proje etüdü yapılmış mıdır? Proje'nin doğal yapıya ve su kaynaklarına vereceği zarar tespit edilmiş midir?

 

Çanakçı Deresi üzerinde büyük tahribat yaratacak olan HES projesini durdurmayı düşünüyor musunuz?”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250