Kadim Medeniyet Yol Hikayesi “Kervan” Belgeseli Niksar Bölümü Yayınlandı

Anadolu Selçukluları devrinde kullanılan tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması amacıyla hazırlanan, "Kadim medeniyet yol hikayesi: Kervan" belgeselinin 4. bölümünde Niksar tarihine yer verildi.
Bu haber 2019-10-23 18:43:01 eklenmiş ve 442 kez görüntülenmiştir.

Anadolu Selçukluları devrinde kullanılan tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması amacıyla hazırlanan, "Kadim medeniyet yol hikayesi: Kervan" belgeselinin 4. bölümünde Niksar tarihine yer verildi. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde hazırlanan Kervan belgeselinin dördüncü bölümünde Niksar ve Tokat'ın geçmişi tanıtıldı. 2016 yılı Nisan ayında ilçede yapılan çekimlerin ardından bölümler eşliğinde yayınlanan belgesin dördüncü bölümünde Niksar yer aldı. Yolu Anadolu'dan geçen tüccarlar ve seyyahlar yüzyıllarca bu coğrafyanın farklı noktalarındaki kervansaraylarda konakladılar. Anadolu Selçuklu Devleti'nin yurt edinme, toprağa kök salma, adaletle hükmetme, dünyayı imar etme gayretlerinin eseri niteliğiyle kervansaraylar misafirlerine yurt oldu, hizmet gayretini Anadolu'ya yerleştirdi, ticareti düzenledi ve bulundukları bölgeyi imar edip kalkındırdı.

 

XIX. yüzyılın sonlarına doğru sahada yapılan araştırmalar, Anadolu Selçuklularından kalan kervansarayların bütüncül bir imar planının sonucu olarak inşa edildiğini ortaya çıkardı. TRT'de yayınlanmaya başlayan Kervan belgeseli, XIII. asırda, Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yapılan Iğdır Harmandöven Şerafettin Ejder Han'dan yola çıkarak Erzurum, Erzincan, Tokat, Niksar, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya, Isparta, Burdur ve Antalya şehirlerindeki tarihî kervansarayları tanıtıyor.

 

Belgeselin çizdiği rota aynı zamanda tarihî İpek Yolu'nun Anadolu'daki güney aksını da kapsamakta. 1900 km uzunluğundaki bu güzergâh boyunca Anadolu Selçuklu mimarisi ayrıntılarıyla anlatılırken kervansaraylar ve ticaret üzerinden coğrafyanın nasıl zenginleştiğine, Anadolu kültürüne ve konukseverliğine dair bilgiler de aktarılıyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250