Ağrı Heyeti Meyve Yetiştiriciliği Konusunda Bilgilendirildi

Ağrı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipler ve Ağrı'da çiftçilik yapan çiftçiler Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Teknik bilgiler almak için ziyarette bulundular.
Bu haber 2019-10-24 23:29:56 eklenmiş ve 315 kez görüntülenmiştir.

Ağrı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipler ve Ağrı'da çiftçilik yapan çiftçiler Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Teknik bilgiler almak için ziyarette bulundular. Ağrı heyeti Kemalpaşa Köyüne götürülerek yerinde meyve yetiştiriciliği konusunda yerinde bilgilendirildi. Ağrı Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Ağrı'da 2019 yılında uygulamak üzere Meyvecilik Projesini gerçekleştirmekte. Bu proje kapsamında bulunan çiftçilerinin teknik bilgi konusunda görerek ve bilgilerini artırmak üzere Tokat, Amasya ve Erzincan'da meyvecilikle geçimini sağlayan çiftçileri ziyaret amacıyla bir Teknik Gezi düzenlediler. Teknik gezinin ilk durağı olan fidan yetiştiriciliği, bahçe tesisi, budama, çeşit seçimi, hasat işlemleri, pazara sunulması gibi tüm teknik bilgilerin yoğun ve ciddi olarak yapıldığı Tokat oldu. Tokat  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Melih Nadir ziyarete gelen Ağrı Teknik Eleman ve Çiftçilerini karşılayarak Tokat'tın tarımsal faaliyetleri konusunda bilgiler verdiler. Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinde bulunan teknik elemanlar eşliğinde meyveciliğin en fazla yapıldığı Kemalpaşa Köyü çiftçilere ait bahçeler gezdirildi. Bahçelerin kurulmasından hasat zamanına (Tarladan Sofraya) kadar tüm çalışmalar anlatıldı. Teknik geziye katılan çitçiler ile birebir kuracakları meyve bahçesi tesisinde neler yapmaları gerektiğini ve hasat sonu ürünlerini nasıl değerlendireceklerini merak ettiklerini ve bu konularda bilgilerinin eksikliğini ifade ettiler.

 

Meyve bahçelerini ziyaret esnasında almış oldukları bilgilerden memnun olan gerek projeyi yöneten teknik elemanlar ve Ağrı çiftçileri Tokat'tan memnun ayrıldılar.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250