Niksar’da 09.05'de Hayat Durdu

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. yıl dönümünde Niksar'da düzenlenen törenle anıldı.
Bu haber 2019-11-11 18:47:05 eklenmiş ve 608 kez görüntülenmiştir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. yıl dönümünde Niksar'da düzenlenen törenle anıldı.

 

Cumhuriyetin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 81. ölüm yıl dönümü nedeniyle ilçe merkezinde resmi tören düzenlendi. Hükümet Konağı önünde biraraya gelen protokol ve vatandaşlar, saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu, bayraklar gönderlerinde yarıya indirildi. Tören, Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneğinin çelenklerinin Atatürk heykeline konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, hükümet konağı önündeki tören son buldu.

 

Protokol mensupları ve yetkililer, daha sonra, Halk Eğitim Merkezi'ndeki etkinliğe katıldı.

 

Kaymakam İlhami doğan, Belediye Başkanı Özdilek Özcan, İlçe Jandarma Komutan Vekili Binbaşı Halil Keskin, Cumhuriyet Başsavcı vekili Ayşe Özkan Kaynar ve diğer protokol mensupları, daire müdürleri, siyasi parti başkanları, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

 

Nizameddin Yağıbasan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Nizameddin Yağıbasan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Şerifler, Atatürk'ün Türk Milletine en büyük armağanının Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak olduğunu belirterek; ”Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O'nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halkını derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk'ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O'nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır. Aynı zamanda, Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte "ya istiklal ya ölüm" parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O'nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır. Her 10 Kasım'ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanırım artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk'ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir. Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti'ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi. 

 

Programda daha sonra öğrenciler tarafından “Selanik'ten Cumhuriyet'e” konulu oratoryo seslendirildi.

 

Ardından, Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 81. Yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

 

Program, “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı” konulu sununun ardından sona erdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250