Niksar'ın Gündem Konuları Tartışıldı

Niksar Kent Konseyi tarafından geniş bir katılımla Niksar gündeminde olan konuları hakkında toplantı gerçekleştirdi.
Bu haber 2019-11-13 19:58:13 eklenmiş ve 997 kez görüntülenmiştir.

Niksar Kent Konseyi tarafından geniş bir katılımla Niksar gündeminde olan konuları hakkında toplantı gerçekleştirdi.

 

Niksar Belediyesi Kent Park tesisinde düzenlenen istişare toplantısına, İlçe Kaymakamı İlhami Doğan, Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Belde Belediye Başkanları, Belediye ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile STK Temsilcileri katıldılar. Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Bülent Aybak moderatörlüğünde gerçekleşen toplantı; “Yeni Hükümet ve Emniyet Binasının yeri nere olmalı?” konusunun tartışılmasıyla başladı. Ayrıca toplantıda; Niksar Ayvaz İşletmesi'nin kiraya verilmesi, Sulugöl Göleti, yeni otogar, Ceviz ve Lavanta yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, Kaynar HES ve gündem dışı konular tartışmaya açıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, 2020 yılı yatırım programına alınan Hükümet Konağı için en uygun alanın mevcut otogar alanı olacağı konusunda görüş bildirdi. Belediye Başkanı Özdilek Özcan ise yaptığı konuşmada; İlçe Kaymakamı İlhami Doğan ile aynı fikirde olduğunu belirterek; “Milletvekillerimizin İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'yu ziyaretinde arz ettikleri iki konu olan Hükümet ve Emniyet Binaları konusunda gerekli sözü almışlardı. Bu binaların 2020 yatırım programına alınması İçin hızlı bir çalışma yürütmemiz gerekiyordu. Bizlerde mevcut alanlarda yaptığımız çalışmaların en verimlisi olan Otogar alanına Hükümet Konağı yapılmasını uygun bulduk. Buraya hazırlanacak güzel bir proje ile güzel bir meydan, altında otoparkı ile bir proje gerçekleştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

 

Öte yandan hükümet konağının terminalin olduğu alana yapılacak yeni binasına taşınmasına ilişkin olarak, terminal otogar alanının değerli bir yer olduğu ve hükümet konağı için bu değerli alanın feda edilmemesi gerektiği katılımcıların bazıları tarafından dile getirildi.

 

“Ayvaz İşletmesi'ni Satmıyoruz, Sadece Kiralayacağız”

 

Toplantının bir diğer gündem maddesi olan Ayvaz Su İşletmesinin 25 yıllığına kiralanması konusuydu. 

 

Ayvaz su fabrikasının yeni yatırıma ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Başkan Özcan, belediye olarak 25-30 milyon liralık yatırım yapmanın mümkün olmadığını söyledi. İhaleye katılan firma olmayınca su fabrikasını belediye olarak çalıştırmaya devam edeceklerini belirten Başkan Özcan; “Niksar Belediyesine ait Ayvaz Su fabrikası satılmıyor bunun altını özellikle çiziyorum ve çalışanların hiçbiri haklarını kaybetmeyecek hepsi güvence altındadır” dedi.

 

Bu durumun çarpıtıldığını belirten Başkan Özcan; “Geçtiğimiz günlerde Ayvaz İşletmesini 25 yıllığına kiralamak İçin meclisimizden karar aldık. Bu kararın ardından bazı kişiler bu kararla alakalı siyaset yapmaya başladılar. Suyu satacağımızı söyleyerek insanları yanılttılar. Tekrar söylüyorum. Ayvaz Su İşletmesini satmak adına bir çalışmamız yok. Böyle bir karar benim değil, meclisin vereceği bir karar. Bizler suyumuzun daha iyi yerlere gelmesi için yatırımın şart olduğunu savunuyoruz. Bunun içinde işletmeye 25 milyon lira yatırım gerekiyor. Bizim bu yatırımı yapma şansımız yok. Birileri çıkıyor, geçmişte yaşananlar ne çabuk unutuldu diyor. Biz hiçbir şeyi unutmadık. Bu bağlamda bir sözleşme ve şartname hazırladık. Hazırladığımız bu sözleşmeyi tüm meclis üyelerimizle paylaştık. Ayvaz işletmemiz üzerinden yapılan siyaseti kabul etmiyorum. Bizler suyumuzun daha iyi yerlerde olması gayret gösteriyoruz” dedi.

 

“Kaynar Hes'in takipçisiyiz, birinci amaç içme suyudur ikinci amaç ise enerjidir”

 

Kaynar Hes projesi hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Özdilek Özcan, halkın istemediği hiç bir çalışmaya izin vermeyeceklerini belirterek; “Kaynar Hes ile alakalı gündemde çok kirli bilgi var. Bizler bu konuyla alakadar olmak İçin uzmanlarla görüşüyoruz. Biz projenin eski haline STK'lar ile birlikte karşı çıktık. Sebebi hem Zera'nın hemde Niksar'ın içme suyu kaynakları üzerinde yapılacak olan bir HES'ti bu. Dönemin vekilleri ve bakanı ile görüşerek bu projenin bizim içme suyu kaynaklarımızın üzerinde olduğu ve Niksar'a ve Zara'ya zarar verdiğini söyledik ve ispat ettik, bu Kaynar regülatör ve HES iptal oldu. 2015 yılında DSİ'ye yazdığımız yazıda Çanakçı Deresi üzerinde içme suyu göleti yapılması yönünde talepte bulunduk. Maksadımız Zera ve Niksar halkına içme suyu temin etme amaçlı. Firma burada bir lisans hakkı olduğu için DSİ bizi çağırdı ve burada bir baraj boyutunda projeleri boyutlandırılacak dendi. Şu anda da onun sonuna doğru geldik, 2020 yılında bu iş bitmiş olacak. Bununla ilgili gövde tasarımı çıktı. Elimizde belli projeler var, 1050 kottaydı şimdi 842'ye geldi, 625'e bir santral kurulup iki amaçlı kullanılacak İçme suyu ve enerji şeklinde olacak. Aynı Tepekışla'da olduğu gibi. Çanakçı Deresi üzerine yapılacak göletin tamamını müteahhit firma yapacak Niksar Belediyesi bu projeye ortaktır ve projede birinci amaç içme suyudur ikinci amaç ise enerjidir. Bu proje şu anda bu haliyle olgun hale geldi. Mevcut projeyi alarak, bu konuda uzman bir büyüğümüze teslim ettik. İnşallah bu konuda gerekli incelemeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Bizler burada bulunan mevcut suyun içme suyu olarak Gülbayır ve Niksar'ı beslemesini istiyoruz. Çünkü elimizde ki verilere göre 2032 yılında bir çok kaynak çekilmeye başlayacak. Artık ilçemizin 50 yıllık planlarını yapmamız gerekiyor” dedi.

 

Toplantıda ayrıca Niksar kaymakamı İlhami Doğan'da cevizcilik alanındaki bazı gelişmeler hakkında bilgi vererek; “Serenli Beldesi ile yapılan ortaklıkla yürütülen proje kapsamında 1400 dönüm civarında ceviz ağacının dikileceğini, Aralık ayı içerisinde cevizlerin dikilmeye başlanacağını, ayrıca Hüseyin Gazi köyünde 150 dönüm alanda da ceviz ağacı dikimi yapılacağını belirterek, bu yatırımların Niksar'a büyük katkılar ve ekonomik girdiler sağlayacağını ifade etti. Yaklaşık üç saat süren toplantının ardından bir sonraki toplantının 10 Aralık 2019 günü “Tarım” üzerine yapılması kararlaştırıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250