ÖĞRETMENLER MAHVELDE TÜRKÜ SÖYLEYİP KİTAP OKUDULAR

Tokat Kitap Projesi kapsamında Niksar Atatürk Ortaokulu öğretmenleri, ilçede bulunan Erzurumlu Emrah'ın türbesini ziyaret ederek, Aşık Veysel'in saz çaldığı mahvelde türküler söylediler.
Bu haber 2019-11-20 18:43:20 eklenmiş ve 774 kez görüntülenmiştir.

Tokat Kitap Projesi kapsamında Niksar Atatürk Ortaokulu öğretmenleri, ilçede bulunan Erzurumlu Emrah'ın türbesini ziyaret ederek, Aşık Veysel'in saz çaldığı mahvelde türküler söylediler.

 

Niksar'da Atatürk Ortaokulu öğretmenleri, ara tatil seminer çalışması kapsamında sanatsal etkinlikler adı altında, Tokat Valiliği ve Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Kitap Tokat Projesi için buluştular. Atatürk Orta Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Özlem Yüce, Türkçe Öğretmeni Nazan Eren ve Müzik Öğretmeni Cem Onat Taylan koordinatörlüğünde, Erzurumlu Emrah'ın saz çalıp türkü söylediği Mahvel'de (Adalı Kahvehanesi) türküler söyleyerek hem Erzurumlu Emrah'ı hem de Aşık Veysel'i andılar. Ardından Erzurumlu Emrah'ın türbesini ziyaret ederek Özlem Yüce tarafından şiir ve hayat hikayesi anlatıldı. Mahvelde kahve sakinleri ile de bir araya gelen öğretmenler, Erzurumlu Emrah'ın divan kitabını hediye edip, kahve sakinleriyle okuma etkinliği gerçekleştirdiler.

 

Yapılan etkinlikle ilgili bilgiler veren Atatürk Orta Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Özlem Yüce, Tokat Valiliği Tokat Milli Eğitim müdürlüğü ile birlikte her gün okullarda 1 ders saati kitap okuma projesi kararı aldı. Erzurumlu Emrah'ın türbesini ziyaret ettik. Ardından Erzurumlu Emrah ve Aşık Veysel'in saz çalıp söylediği Mahvel'de müzik öğretmenimizin sazı eşliğinde onların türkülerini söyledik. Hikayelerini dinledik. Erzurumlu Emrah'ın divanını kahveye hediye ederek, kahve sakinleriyle okuma etkinliği gerçekleştirdik” dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250