Ulvi-Saime Kaya İlkokulu Bulgaristan'dan Döndü

Niksar Ulvi-Saime Kaya İlkokulu 2019-2021 yılları arasında Fransa, Romanya, Portekiz, Makedonya ve Bulgaristan ile birlikte yürüteceği “Kaleidoscope” isimli Avrupa Birliği Erasmus+ projesinin ilk hareketliliğini geçen hafta Bulgaristan'ın Hadzhidimovo şehrinde gerçekleştirdi.
Bu haber 2019-11-26 18:49:45 eklenmiş ve 997 kez görüntülenmiştir.

Niksar Ulvi-Saime Kaya İlkokulu 2019-2021 yılları arasında Fransa, Romanya, Portekiz, Makedonya ve Bulgaristan ile birlikte yürüteceği “Kaleidoscope”  isimli Avrupa Birliği Erasmus+ projesinin ilk hareketliliğini geçen hafta Bulgaristan'ın Hadzhidimovo şehrinde gerçekleştirdi. Proje toplantısına okul müdürü Hakkı Tepebaşı, proje kordinatör öğretmeni Ertuğrul Balcı ve okuldan üç öğrenci katıldı. Üye ülkelerden 30'a yakın konuğun katıldığı toplantıda, birinci gün tüm öğrenciler sanat atölyelerinde birlikte çalıştılar, şarkılar söylediler, dostluk ve barış temalı resimler yaptılar. Ayrıca her ülke hazırlamış olduğu kendi tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtan sunum yaptı. İkinci gün proje katılımcıları Melnik, Rozhen Manastırı ve Sandanski'ye gittiler. Rönesans dönemi mimarisini gözlemleme fırsatı buldular. Üçüncü gün ise öğrenciler yine sanat atölyelerine katıldılar. Proje etkinlikleri süresince yabancı dil bilgilerini uygulama fırsatı buldular. Ayrıca diğer Avrupa okullarındaki akranlarıyla unutulmaz anlar yaşadılar. Yapılan gezi ve proje hakkında bilgiler veren proje kordinatör öğretmeni Ertuğrul Balcı; “Bu projenin genel amacı farklılıkların  zenginlik olduğunu ve  bir arada kardeşçe yaşamamız için bir engel teşkil etmediğini; öğrencilere çeşitli sanat atölyeleri aracılığıyla hissettirmektir. Bununla birlite öğrencilerin kendinden emin ve mutlu bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak, onların daha bilinçli ve daha iyi birer Avrupa vatandaşı olmalarına yardımcı olmaktır. Genel amaca ek olarak öğrenciler bu proje sayesinde renkleri, dilleri, dini inanışları, nereden geldikleri ve kökenleri ne olursa olsun; birlikte çalışabilecekleri, birbirlerinin sorumluluklarını alabilecekleri, kardeşce ve barış içerisinde bir arada yaşabilecekleri gibi olumlu düşüncelere de sahip olacaklardır. Ayrıca bu proje;  ortak okulların eğitimdeki iyi uygulamalarını, farklı pedagojik yaklaşımlarını ve öğretim yöntemlerini de paylaşmalarını sağlamaktadır. Bu aynı zamanda engelleri kaldırmaya, önyargıları ve kalıplaşmış düşünceleri de yıkmaya yardım etmektedir. Her ortak ülkede; hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin farklı diller, kültürler ve yaşam tarzları için empati geliştirmelerine de katkı sağlamaktadır” dedi. 

 

Yoğun çalışma programının ardından, her ülke kordinatörü iki yıllık proje çalışmaları süresince yapılacak yaygınlaştırma ve proje faaliyetlerini organize etme görevlerini paylaştılar. Kaleidoscope projesinde çalışan öğretmenlerin amacı öğrencilerin atölye çalışmaları, sunumlar, logolar, posterler hazırlamak yoluyla proje faaliyetlerinde daha aktif rol almalarını sağlamak. Öte yandan Bulgaristan hareketliliğinin finalinde ev sahibi okul müdürü Vangelia Petrellyska ve okul proje kordinatörü Zaprina Glushkova katılımcılara sertifikalarını sundular ve verimli çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250