Kadınlar Ekonomik Olarak Güçlenmeli

Finansal Okuryazarlık ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi konulu panel düzenlendi. Programda panelistler; finansal okuryazarlık, bütçe, İŞKUR'un faaliyet alanları, KOSGEP'in girişimcilere verdiği destek ile ilgili bilgiler verdi.
Bu haber 2019-11-29 18:20:04 eklenmiş ve 408 kez görüntülenmiştir.

Finansal Okuryazarlık ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi konulu panel düzenlendi. Programda panelistler; finansal okuryazarlık, bütçe, İŞKUR'un faaliyet alanları, KOSGEP'in girişimcilere verdiği destek ile ilgili bilgiler verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın tüm Türkiye'de başlattığı kadının ekonomik hayatta var oluşunu destekleyen programlardan biri olan finansal okuryazarlık ve kadının ekonomik güçlenmesi konulu panel Tokat'ta düzenlendi.26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında gerçekleştirilen programa Tokat Vali Yardımcısı Yüksel  Ünal,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, Tokat İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık, il protokolü, kurum müdürleri, kadınlar ve misafirler katıldı. Tokat Vali Yardımcısı Yüksel Ünal programda yaptığı konuşmada, “Cengiz han diyor ki 'ey toplumum ben sizin hanınızım' diyor, o sırada eşini gösteriyor 'bu da benim hanımım' diyor. Hanım kelimesi buradan bize geçiyor. Hanımlar ekonominin baş tacı, eğer kadınlar olmasa dünyayı erkekler yönetiyor olsa ekonomi durur. Hanımlar renkli dünyanın mimarlarıdırlar. Panelist arkadaşlarımız sizlere güzel bir konferans verecek, bilmediğimiz bir kelimeyi bile öğrensek bizim için mutluluktur.” Dedi.

 

Kadının Ekonomik Hayatta Var Oluşu Anlatıldı

 

Sonrasında panelistler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tokat İl Müdürlüğünde görevli Sosyolog Merve Erol, Tokat İŞKUR Temsilcisi Süheyla Polat, Tokat KOSGEP Temsilcisi Nevin Oruç, Tokat Ticaret Borsası Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı ve İş Kadını Şükriye Balcı, finansal okuryazarlık, bütçe,  İŞKUR faaliyet alanları, KOSGEP destekleri ile ilgili bilgiler verdi. Panelin moderatörlüğünü üstlenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir,  yaptığı konuşmada, “Kadın annedir, evlattır, doktor, öğretmen, memurdur. Kadın topraktır, kadın vatandır, her yerde ve sayısız rollerdedir. Tarihin sayfaları şöyle bir karıştırıldığında Peygamber Efendimizin sevgili eşleri Hz. Hatice Validemizin ticaretle uğraştığı, dönemin en zenginlerinden olduğu söz konusudur. Peygamber efendimizin diğer eşi Hz. Aişe Validemiz müthiş bir öğretmen ve sahabeye Peygamber Efendimizin hayat hikayesinde görmüş olduğu hadislerle beraber eğitim veren bir düşünür, ilim insanı. Osmanlıya Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulduğu tarihten bu tarafa olan sürece bakıldığında bizimle ilgili tarih sahnelerinde hep bayanların başarısı söz konusu.” İfadelerini kullandı.“

 

Her ilçeye kadın kooperatifi”

 

21. Yüzyıl ekonomisinde kadınların finansal aktivitelerinin geliştirilmesi, ekonomik pay içerisinde sayılarının artmasının hükümetin politikaları arasında yer aldığını belirten Özdemir, “ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendi 2002 de yüzde 25,3 olan kadın istihdam oranının 2019'da yüzde 28,9'a yükseldiğini belirtti. Kadın iş gücü sayısının 10 milyon 919 bine çıktığını, kadınların istihdam ve iş gücüne katılımında önemli bir mesafe kat edildiğini beyan etti. Hedefler noktasına bakıldığı zaman 2023 yılında kadın istihdam oranı yüzde 34'e, kadın iş gücüne katılım oranının yüzde 38,5'e çıkarılması hükümetin hedefi olarak belirtiliyor. Sayın Valimiz Tokat'ta her ilçede en az bir tane kadın kooperatiflerinin kurulması noktasında talimat vermiştir. Hatta beldelerde ve köylerde yetiştirdikleri ürünler ve zenginlikler doğrultusunda birden fazla kadın kooperatifinin kurulması noktasında talimatları oldu. Biz Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye sloganı ile bu yola girdik.” Şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250