Çanakçı Kaynar HES Projesine Tepki

Niksar Çanakçı Deresi üzerine yapımı yeniden gündeme gelen Kaynar Hes ve Barajı Projesi İstanbul'da yapılan “Tokat Günlerinde” basın açıklaması ile protesto edilerek, yetkililerden bu projenin yapımının durdurulması istenildi.
Bu haber 2019-12-04 19:08:47 eklenmiş ve 1990 kez görüntülenmiştir.

Niksar Çanakçı Deresi üzerine yapımı yeniden gündeme gelen Kaynar Hes ve Barajı Projesi İstanbul'da yapılan “Tokat Günlerinde” basın açıklaması ile protesto edilerek, yetkililerden bu projenin yapımının durdurulması istenildi.

 

1 Aralık Pazar günü, etkinliklerin yapıldığı Yenikapı'da Niksar ve Yöre Dernekleri Platformu adına açıklamayı okuyan platform sözcüsü Kazım Keser; “Niksar' ı gelecek yüzyıllara taşımak, tarihi geçmişine sahip çıkarak, her anlamda daha da zenginleştirmek;  sadece Niksar' ı yönetenlerin değil, yüreğinde memleket sevdası olan hepimizin görevidir.  Onun için diyoruz ki; Niksar 'a güneşin doğduğu yöne,  Niksar' ın ortasından kıvrıla kıvrıla  akıp geçerken Niksar'ımıza can katan, sesiyle, görüntüsüyle ve esintisiyle yüreğimize ferahlık veren Çanakçı deresine kucak açan, Çanakçı vadisi üzerine 2014 yılından beri yapılmak istenen ve bizce Niksar' a ve Niksar halkına hiçbir maddi-manevi kazancı olmayacağına inandığımız Hes 'e Niksar belediyesinin neden onay verdiğini merak  etmekte ve açıklama beklemekteyiz.” dedi.

 

NİKSAR VE YÖRE DERNEKLERİ PLATFORMU'NUN ÇANAKÇI KAYNAR HES İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI:

 

Platform sözcüsü Kazım Keser tarafından okunan basın açıklamasında;“Her canlı gibi saygının ve sevginin en güzelini hak eden; Tokat halkına; Bugün İstanbul' da ilki yapılan,  2018 Tüik verilerine göre  İstanbul' a en fazla göç veren  2.  il olan Tokat' ımıza ayrılan 4 günlük  “Tokat Günleri “  etkinlikleri düzenlenmektedir. İstanbul'da, gurbette yaşayan yüzbinlerce Tokatlının ve Tokat' ın sosyal ve ekonomik  sorunlarına çözüm yolları bulmak için, talan edilen topraklarının, satılan fabrikalarının, yeraltı ve yerüstü doğal zenginliklerinin yok edilmesine karşı, bir ve beraber olamayan derneklerin, federasyon ve konfederasyonların burada, bu etkinlikte bir arada olmaları  mutluluk verici.

 

Bu anlamda beklentimiz, İstanbul'da yaşayan yüzbinlerle ifade edilen Tokatlıların sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek için de bu derneklerimizin bir ve beraber hareket etmeleridir. Yoksa bizler zaten Tokat'ın sarması, cevizi, elliği vs. için her zaman her yerde bir araya geliriz, geliyoruz da. 

 

Saygıdeğer Tokat halkı, Yüreğimizin bir köşesinde hiç eksiltmeden muhafaza ettiğimiz memleket sevdamız tartışılmaz.  Memleketimizi terk edip burada İstanbul'da gurbetçi olmamızın temel sebeplerinin başında, ekonomik sıkıntılar gelmektedir. Bugün bile, hala Tokat' ın göç vermesi engellenemiyor, memleketimizin her bir köşesindeki yer altı ve yer üstü doğal zenginliklerimizin yok  olmasına  göz yumuluyor. Niksar' ımızın geçmişte var olan fabrikalarını, işletmelerini ve doğal  zenginliklerini koruyamayıp, bugün adeta  hayalet bir şehir olmasını engelleyemeyenler, buna göz yumanlar ve çözüm üretemeyenler  şunu bilmeliler ki, kendilerine hak ettikleri  makamı, nam-ı ve haysiyeti Niksar' ın yüzlerce yıllık geçmişi ve tarihi verecektir. Niksar' ın kaderi, sadece Niksar' ı yöneten birkaç kişinin elinde asla olamaz- olmamalıdır. Niksar' ı gelecek yüzyıllara taşımak, tarihi geçmişine sahip çıkarak, her anlamda daha da zenginleştirmek;  sadece Niksar' ı yönetenlerin değil, yüreğinde memleket sevdası olan hepimizin görevidir. Onun için diyoruz ki; Niksar 'a güneşin doğduğu yöne,  Niksar' ın ortasından kıvrıla kıvrıla  akıp geçerken Niksar'ımıza can katan, sesiyle, görüntüsüyle ve esintisiyle yüreğimize ferahlık veren Çanakçı deresine kucak açan, Çanakçı vadisi üzerine 2014 yılından beri yapılmak istenen ve bizce Niksar' a ve Niksar halkına hiçbir maddi-manevi kazancı olmayacağına inandığımız Hes 'e Niksar belediyesinin neden onay verdiğini merak  etmekte ve açıklama beklemekteyiz. Niksar' ın içme su kaynaklarının yaklaşık yüzde 80'nini karşılayan, Çanakçı deresi vadisi üzerindeki su kaynaklarının ve doğal - yabani yaşamın bu proje ile yok edileceğini ve Niksar' ın ortasından geçen Çanakçı deresindeki suyun bir süre sonra kuruyacağını  bilmek, bizleri hayat damarlarımızdan birinin kopartılmaya çalışılması kadar rahatsız ve huzursuz  etmektedir. 

 

Bunun için, “Kaynar Barajı ve Hes 'i kabul etmek Niksar' a ve Niksarlı' ya ihanettir” ,  “ Çanakçı susarsa Niksar' da susar “ diyoruz. Niksar' ı yönetenlerden isteğimiz;  Niksar' ı ve Niksar halkının geleceğini ipotek altına alacak, doğada ve çevremizde telafisi mümkün olmayan  yıkımlara sebep olabilecek tüm karar ve uygulamalara, Niksar halkının geleceğini düşünerek karşı çıkmalarıdır. Bizler bugün burada sizlerin huzurunda yapmak durumunda kaldığımız bu açıklamayı, memleketimizin geleceği ile ilgili endişelerimizi sizlerle paylaşmak  ve  sadece çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğinden  endişe duymanın ötesinde; şanlı ve onurlu geçmişi  ile Türk tarihindeki yeri  altın harflerle yazılı tarihi başkent  Niksar' ımıza ve memleketimize olan sorumluluğumuz nedeni ile yapıyoruz. Tüm Niksar ve Tokat halkına teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.” denildi.

 

“Tokat Günleri” etkinliklerinin kurulu bulunduğu Kültür Çadırı içerisinde basın açıklamasını yapan grup, sonrasında Çanakçı “Kaynar Barajı ve Hes, Niksar'a ihanettir” dövizi ile konser alanına kadar yürüyerek basın açıklamasını sonlandırdı. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250