Tokat Cevizle Kalkınacak

Niksar'da “Tokat Cevizle Kalkınıyor” projesi kapsamında 385 çiftçiye 32 Bin adet aşılı ceviz fidanı dağıtıldı.
Bu haber 2019-12-06 18:04:41 eklenmiş ve 527 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da “Tokat Cevizle Kalkınıyor” projesi kapsamında 385 çiftçiye 32 Bin adet aşılı ceviz fidanı dağıtıldı. Niksar'da “Tokat Cevizle Kalkınıyor” projesi kapsamında ilçe merkezi dahil toplam 75 köyde 385 çiftçiye 2000 dekar alanda dikilmek üzere 32 Bin adet aşılı (Chandler ve Fernor) çeşitlerinden ceviz fidanı dağıtımı yapıldı. 

 

Tokat Valiliği, Niksar Kaymakamlığı ve Tarım ve Orman Müdürlüğünce bir kısım bütçesi Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından karşılanan ve fidan başı 2 TL  çiftçi katkısı olmak üzere “Tokat Cevizle Kalkınıyor” projesi kapsamında Niksar merkez dahil toplam 75 köyde 385 çiftçiye 2000 dekar alanda dikilmek üzere 32 Bin (otuziki bin) adet aşılı (Chandler ve Fernor) çeşitlerinden ceviz fidanı dağıtımı yapıldı. 

 

Ceviz fidanı dağıtım töreninde konuşan Niksar Kaymakamı İlhami Doğan; “İlçemizde Sayın Valimiz, vekillerimiz, İl Özel İdaresi, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile bir kısım bütçesi Dokap'tan karşılanmak suretiyle yürütülen çalışma kapsamında ceviz dağıtım projesi gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlardan ricam, ağaçları diktikten sonra bakım, sulama iş ve işlemlerini usulüne uygun yürütmelerini rica ediyorum. 4-5 senelik sabır sonunda hem hane bazında hem ilçe bazında çok iyi gelişmeler sağlanacak, Valiliğimiz ile kurulacak pazarlama ağı ile ürünlerimiz uygun şartlarda yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda pazarlanarak vatandaşımızın gelir sağlaması daha sağlıklı yürütülecek” dedi.

 

Projeyle birlikte cevizlerin ekonomik verime geçeceği 5-7 yıl sonra 750 ton kabuklu ceviz hasat edilebileceği tahmin edilmekte olup bununda ilçe ekonomisine yıllık 20 milyon Lira kazanç getireceği tahmin edilmekte.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250