Vatandaşlar Ücretsiz Fidan Alabilmek İçin Birbiriyle Yarıştılar

Tokat'ta vatandaşlar ücretsiz dağıtılan meyve ve çam fidanı alabilmek için birbirleri ile yarıştı.
Bu haber 2020-01-02 10:11:04 eklenmiş ve 363 kez görüntülenmiştir.

Tokat'ta vatandaşlar ücretsiz dağıtılan meyve ve çam fidanı alabilmek için birbirleri ile yarıştı. Tokat'ta Orman Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü tarafından, “Ağaç kesme fidan dik” kampanyası kapsamında 200 adet akdut, 500 adet tatlı badem, 750 adet toros sediri, 600 adet yerli ceviz ve 150 adet karaçam olmak üzere 2 bin 200 adet fidan dağıtıldı. Cumhuriyet Meydanında yapılan fidan dağıtımına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Tokat Valisi Ozan Balcı'nın konuşmasının ardından vatandaşlar fidan alabilmek için adeta birbiriyle yarıştı. Bir kamyon ile bir traktör dolusu fidan kısa sürede vatandaşlar tarafından adeta kapışıldı. Bir vatandaş aldığı fidanları daha rahat götürebilmek toprağından sökerek çıkardı. Kış mevsimi olduğu için fidanın topraksız da dikildiğinde tutabileceğini ifade eden vatandaşın o anları kameralara yansıdı. Fidan alan vatandaşlarla görevliler arasında zaman zaman gerginlikler yaşanırken, vatandaşlar arasında da fidan kapma yarışı oldu.

 

Vali Ozan Balcı, Tokat'ta yeni yılda 20 milyon fidanı da dikmeyi hedeflediklerini ifade ederek, “Bu Tokat'ımızın en büyük projelerinden biri. Dolayısıyla fidanları, ağaçları, doğayı seviyoruz. Aslında ağacı sevmek memleketi ve milleti sevmek demek. Ağacı seviyoruz, fidanları seviyoruz. Doğayı seveni de daha çok seviyoruz. Bu konuda daha çok çalışacağız. Ağaç kesmek yok, fidan dikmeye devam, ağaçları korumaya devam” diye konuştu.

 

5 Yılda 30 Milyon Çam Fidanı Yetiştireceğiz

 

Tarım Tokat, Orman Tokat projeleri kapsamında fidan dikme çalışmaları yürüttüklerini aktaran Vali Balcı, “ Bu sene 240 bin tane ceviz fidanı dikiyoruz. Tokat'taki ceviz dikim alanını iki katına çıkardık. Yine 60 bin küsür ceviz yetiştiriyoruz. Bunları köylümüze, kentlimize vereceğiz. 150 bine yakın meyve yetiştiriyoruz. Bunun yanında kuşburnu, alıç, hünnap, mürver, sumak, ıhlamur, iğde gibi fidanları da yetiştiriyoruz. Yine 5 yılda inşallah Tokat'ta 30 milyon çam fidanı yetiştireceğiz. 20 milyon fidanı da dikeceğiz inşallah. Bu da Tokat'ımızın en büyük projelerinden biri. Dolayısıyla fidanları, ağaçları, doğayı seviyoruz. Aslında ağacı sevmek memleketi ve milleti sevmek demek. Ağacı seviyoruz, fidanları seviyoruz. Doğayı seveni de daha çok seviyoruz. Bu konuda daha çok çalışacağız. Ağaç kesmek yok, fidan dikmeye devam, ağaçları korumaya devam. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Projelerde emeği geçen arkadaşlarımı kutluyorum ve herkese sağlıklı, başarılı yeni ve güzel bir yıl diliyorum” dedi. Ardından Vali Balcı, vatandaşlara fidan dağıttı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250