Ekmekte İndirim

Niksar’da 6 fırında 1,25 lira olan ekmek 75 kuruş, 5 liradan satılan köy ekmeği ise 3 liradan satılmaya başlandı.
Bu haber 2020-01-03 13:57:06 eklenmiş ve 1434 kez görüntülenmiştir.

Niksar’da 6 fırında 1,25 lira olan ekmek 75 kuruş, 5 liradan satılan köy ekmeği ise 3 liradan satılmaya başlandı.

 

Niksar’da faaliyet gösteren 32 ekmek fırınından 6'sı ekmek fiyatlarında indirime gitti. 2,5 liradan satışa sunulan 420 gram ekmek 1,5 liradan, 1.25 liradan satılan 210 gramlık ekmek 75 kuruş, 5 liradan satılan 1 kilo 200 gram köy ekmeği ise 3 liradan tezgahlardaki yerini aldı. Ekmek fırını işletmecisi Hakan Şeker, kış günü vatandaşların zor durumda olduğunu, bu sebeple ucuz ekmek yemelerini istediklerini kaydetti. Birkaç işletme ile görüştüklerini ve onlarla birlikte fiyat indirimine gittiklerini belirten Şeker, “1 kilo 200 gram civarında ürettiğimiz köy ekmeği 5 liradan 3 liraya düştü. 1 lira 25 kuruş olan 210 gramlık ekmeğin fiyatı da bugün itibarıyla 75 kuruş olarak satışa sunuldu. 420 gram çiftli ekmek 1 lira 50 kuruş oldu. Yani yüzde 40 gibi bir fiyat indirimine gittik. Vatandaşımız zor durumda, malum kış şartları ağır. İnşallah insanlarımıza bir nebze de olsa faydamız dokunur ve rahat bir nefes alırlar” dedi.

 

1991 yılından bu yana Niksar’da fırıncılık işi ile uğraştıklarını belirten Hakan Şeker, ekmekçiler olarak yaşadıkları endişeyi dile getirerek, “Kardeşim Harun ile birlikte uzun yıllardır ekmekçilik yapıyoruz. Bu meslek bize babamızdan kaldı, Niksar’da yaklaşık 50 yıllık bir işletmeyiz, bizde kardeşim ve oğlumla birlikte hasbel kader bu işi devam ettirmeye çalışıyoruz. Yaşamış olduğumuz bazı sıkıntılı problemler var. Şehir içerisinde fazla denetimsiz, kimin ürettiği belli olmayan pazarda cami önlerinde mahalle aralarında ekmek satılmaz. Gramı standart değil, fiyatı standart değil, herhangi tescilli bir yerde üretim izni olmadan üretiyorlar, defalarca kez ilgili yetkili kurumlara yapmış olduğumuz başvurulardan bir netice alamadık. Şunun altını özellikle çiziyorum bu aslında fırıncı arasında bir rekabet değil, denetimsiz yapılan ürünle, biz kayıt altındaki işletmecilerin mücadelesi arasındaki bir durum. Bizim amacımız işimizi en iyi şekilde yapmaktır. Şu anda yaptığımız bu indirimden zarar bile ediyoruz kurtarır tarafı yok ama yine de halkımıza bir katkı sunmak istedik. İnşallah oda başkanlarımız, belediyemiz, yetkili kişiler bizi duyarlar ve sorunlarımıza bir çözüm bulurlar. Bize yapılan uygulamaların aynısını bu denetimsiz üretenlere yaptırım olarak ortaya koyarlar da bir çözüm bulurlar. ayrıca Türkiye’de buğday olmadığından fiyatların çok hızlı yükseleceğini söylüyorlar, bu konuda endişeliyiz. Yarının ne getireceği belli değil. 2019 yılında ülke genelinde buğday üretimi çok düşüktü. Un fiyatları doların fiyatıyla birebir bağlantılı, dolar arttıkça fiyat artıyor. Hayırlı olsun diyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun diyorum” diye konuştu.

 

Öte yandan vatandaşlar ise ekmek fiyatlarının düşmesinin halk açısından iyi olduğunu, kış günü insanların ekmeği ucuz yiyecek olmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250