Tokat Ekonomisine Cevizle 140 Milyon'luk Katkı

2018 yılında hazırlanıp Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunulan 2 milyon 30 bin TL bütçeli "Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi" tamamlandı.
Bu haber 2020-01-08 10:31:55 eklenmiş ve 235 kez görüntülenmiştir.

2018 yılında hazırlanıp Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunulan 2 milyon 30 bin TL bütçeli "Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi" tamamlandı. Tamamlanan projeyle Tokat ekonomisine ortalama 140 milyon TL brüt katkı sağlanması bekleniyor. 2018 yılında hazırlanıp Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunulan 2 milyon 30 bin TL bütçeli "Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi" 2019 yılında programa alınmış ve uygulamaya geçilmişti. Hazırlanan bu proje ile öncelikle; Tokat'ın ceviz üretiminde belli bir kültürünün olması, ekolojik özellikleri, ceviz üretimine müsait kullanılmayan arazilerin üretime kazandırılması, çiftçiye ilave gelir ve alternatif üretim sağlamak için, geç çiçek açan ve geç yapraklanan bölgede don zararının yetiştiricilikteki olumsuz etkisini ortadan kaldıran kaliteli,  pazar değeri yüksek, verimli çeşitlerin seçilerek yeni tesisler kurulması amaçlanmıştı.

 

2019 Kasım ayında başlanıp Aralık ayının sonuna kadar 244 bin 590 adet ceviz fidan merkez ve tüm ilçelerde ki üreticilere dağıtıldı. Dağıtımı yapılan fidanların dikimi ile yeni 15 bin 287 dekar alanda kapama ceviz bahçesi tesisleri kurularak daha önceki 19 bin 490 dekar'lık ceviz varlığı 34 bin 777 dekar'a çıkarılmış olacak. Yeni tesis edilen alanlar mevcut ceviz varlığının %72'sine karşılık gelmekte.  Projede Niksar İlçesi Serenli beldesinde 2 bin 020 dekar, Niksar Hüseyingazi köyünde bin 150 dekar ve Merkez İlçe Bakışlı köyünde 550 dekar alanda toplu kapama ceviz bahçeleri tesis edilmiş oldu. "Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi" nin tamamlanması hakkında bilgilendirmelerde bulunan Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yaptığı açıklamada, "Özellikle ilimizin  DOKAP kapsamına alınmasından sonra ve  İl Özel İdaresi destekli yapılan Bağ, Ceviz, Çilek, Sera, Kiraz, Yem Bitkisi, Hayvancılık projeleri ile Tokat tarımının gelişmesi, çiftçimizin gelir seviyesinin yükseltilmesi, ekonomiye daha fazla girdi sağlamak için ekip olarak çalıştık. 2019 yılında uygulanan tüm projeler tamamlandı” dedi.

 

7 Bin Ton Ürün Elde Edilecek

 

Uygulanan ceviz projesiyle kurulan tesislerin tam verim dönemine girdiklerinde ve iyi bakım şartlarında dekar başına ortalama 500 kg. verim ile 7 bin ton ürün elde edileceğini, bugünkü rakamlarla Tokat ekonomisine ortalama 140 milyon ₺ brüt katkı sağlayacağını, 2020 yılı içinde DOKAP( 20 proje)  ve İl Özel idaresine (20 proje) projeler sunulduğunu bir çoğunun kabul edilip uygulanacağını, bu projelerin,  bacasından oksijen çıkan fabrika niteliğinde Tokat kalkınmasında önemli rol oynayacağını belirten Şahin, “Bu projelerin hayata geçirilmesinde ve uygulanmasında bizleri destekleyen başta Sayın Valimiz Dr. Ozan alcıI olmak üzere, Milletvekillerimize, DOKAP Başkanlığına, İl Genel Meclis Başkanlığına, İl Genel Meclis Üyelerine, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, tüm müdürlerime, teknik personellerimize ve emeği geçen herkese Tokat'ın kalkınması adına teşekkürlerimizi sunar, kurulan ceviz tesislerin ilimiz tarımına hayırlı olması temenni ederim." Şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250