Başçiftlik'te 2 Bin Dekar Arazi Meyve Bahçesi Olacak

Başçiftlik'te Koşaca mevkiinde uygulanmakta olan 2 bin dekar Kiraz Projesi 2. toplantısı yapıldı.
Bu haber 2020-01-08 10:35:43 eklenmiş ve 217 kez görüntülenmiştir.

Başçiftlik'te Koşaca mevkiinde uygulanmakta olan 2 bin dekar Kiraz Projesi 2. toplantısı yapıldı. İlçe halkının bir araya gelmesiyle oluşturulacak 2 bin dekar alanda başta kiraz olmak üzere erik, armut, elma gibi geç turfanda meyveler yetiştirilecek.

 

Tokat'ın Başçiftlik İlçesinde kiraz ve meyvecilik projesi 2. bilgilendirme toplantısı yapıldı. İlçede Koşaca mevkiinde uygulanmakta olan 2 bin dekar Kiraz Projesi kapsamında düzenlenen 2. tanıtım toplantısı Şah Kıraathanesinde gerçekleştirildi. İlçe halkının bir araya gelmesiyle oluşturulacak 2 bin dekar alanda başta kiraz olmak üzere erik, armut, elma gibi geç turfanda meyveler yetiştirilmesi konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Kapusuz, Belediye Meclis Üyesi Ahmet Oğuz ve Osman Karayama, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Melih Nadir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Koç, Muhtarlar ve Vatandaşların katılım sağladığı toplantıda projenin birinci etabında çiftçilere ait parsellerin birleştirilerek kurulacak Meyve Bahçesinin kamu-çiftçi-özel sektör girişiminin güzel bir örneği olacağı, birleştirilen parsellerde çiftçinin mülkiyetine dokunulmayarak, kiralama usulüne gidileceğini, işletmesinin ise İl Özel İdaresi tarafından yapılacağı belirtildi. Bu modelle Başçiftlikli çiftçilerin arazilerinden kira geliri elde edeceğini, çeşitli meyve fidanlarının dikilerek ürün çeşitliliğinin sağlanacağı Meyve Fidan Bahçesinin profesyonel bir çiftçilik şeklinde olacağı kaydedildi.

 

Projenin uygulanacağı alanda, sulama sistemi, etrafının çevrilmesi, temizlik işlemleri gibi alt yapı çalışmalarının hızlı şekilde tamamlanarak, ilkbaharda dikimlere başlanılmasının hedeflendiğini ifade edildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250