TÜBİTAK Başkanı Tokat’ta Söyleşi Yaptı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "Gelecekte polis ve askeri kuvvetlerin ötesinde akıllı sitemlerle yönetilen şehirler oluşacak" dedi.
Bu haber 2020-01-08 10:56:47 eklenmiş ve 259 kez görüntülenmiştir.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "Gelecekte polis ve askeri kuvvetlerin ötesinde akıllı sitemlerle yönetilen şehirler oluşacak" dedi.

 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda “TÜBİTAK odaklı yeni yaklaşım ve süreçler” başlığında düzenlenen söyleşiye Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal konuşmacı olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin; “Tokat Valiliğimizin Kitap Tokat projesi çerçevesinde TÜBİTAK Başkanımız ilimize teşrif etti. Başkanımız günümüzü daha iyi değerlendirmek için hocalarımız ve öğrencilerimizle bir araya geldi. Üniversite olarak hem şehre bir katkı sağlamamız hem de işadamlarımızla birlikte çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Üniversite olarak vasfımızı da geliştirmeye devam ediyoruz. Üniversitemiz uluslararası endekslerde her geçen gün tanınmaya devam etmektedir. Bununla birlikte geliştirmemiz gereken yanlarımız bulunmaktadır. TÜBİTAK'ın öğrencilerimiz ve akademisyenlerimize yönelik TÜBİTAK destek programlarından en üst düzeyde yararlanmaları için destek ofisi kuracağız. Ülkemizde özellikle fizik, kimya ve matematik alanlarında gelişmeler devam ediyor. Diğer bilimlerde de bunun artmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Daha sonra kürsüye gelen TÜBİTAK Başkanı Mandal, yaptığı sunumda şunları söyledi; “Bilim Dünyasını Geliştiren İmkânlar ve Ekosistem Beklentileri, Ar-Ge ve Yenilik Süreçlerinde Dönüşüm, Üniversitelerin Değişen Rolü, Açık Yenilik ve Sistemik Yaklaşımlar, Bilim ve Teknoloji Farkındalığı Yüksek, Disiplinleri Aşan Bireyler İhtiyacı, Önem Kazanması Beklenen Becerilerin Görünümü, Yükselen Teknolojilerle Değişen İnsan Kaynağı Talepleri, Artarak Önem Kazanan Sorunların Çözümü için Ar-Ge ve Yeniliğin Gerekliliği, Geleneksel Üretim Süreçlerinde Yükselen Teknolojilere Dayalı Yeniden İmalat, Ar-Ge ve Yenilik Hedeflerimiz Doğrultusunda Güncel Gelişmeler” başlıkları altında paylaşımlarda bulundu. Prof. Dr. Mandal, “Üniversitelerin görevi bilgiyi üretip transfer etmekle tamamlanmamaktadır. Bu bilginin açık bilim olarak kullanılabilir bir şekle dönüştürülene kadar üniversitelerin görevi devam etmektedir” dedi.  Yaklaşık bir saat süren sunumun ardından Mandal, katılıcıların sorularını yanıtladı Bir öğretim görevlisinin “akıllı şehirlerle” ilgili sorusuna cevap veren Mandal, “Gelecekte polis ve askeri kuvvetlerin ötesinde akıllı sitemlerle yönetilen şehirler oluşacak. Gelecek hafta Türkiye'de ilk kez Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Türkiye'yi topyekun içine alan akıllı şehirler ve belediyeler toplantısı yapılacak. Gelecekte bunun içine bakıldığında 'akıllı' kavramı bizde hala moda bir kavram. Yani makyajlı bir kavram. Akıllı dediğiniz zaman siz iyi bir şey yapıyorsunuz. Akıllı kavramını biz sadece bir dijitalleşme olarak görüyorsak biz çoktan kaybettik. O yüzden akıllı kavramını çok iyi anlayıp, yani etik değerleri ile aynı zamanda kültürü ile coğrafyası ile değerlendirilmeli. O yüzden bu bölge niçin Tokat akıllı tarımda, akıllı şehirleşmede, akıllı güvenlikte örnek bir şehir olmasın? Bunun içim yatırıma gerek yok sadece bir vizyona ve topyekun çalışmaya ihtiyaç var” diye konuştu.

 

TÜBİTAK Başkanı Mandal'a konuşmasının ardından Rektör Şahin tarafından günün anısına çeşitli hediyeler takdim edildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250