Bir Tuşla Polis Yanında

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulan resmi uygulama KADES'in yaygınlaştırılması için Tokat Emniyet Müdürlüğü harekete geçti. Uygulama sayesinde tek tuşla konum bilgileriniz emniyete ulaşıyor.
Bu haber 2020-02-04 11:42:15 eklenmiş ve 286 kez görüntülenmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulan resmi uygulama KADES'in yaygınlaştırılması için Tokat Emniyet Müdürlüğü harekete geçti. Uygulama sayesinde tek tuşla konum bilgileriniz emniyete ulaşıyor.

 

Tokat İl Emniyet Müdürlüğünce şiddete maruz kalan kadınların acil durumlarda kullanması amacıyla geliştirilen Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) programı kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla çalışma başlatıldı.

 

Türkiye'de, aile içi şiddet gören veya şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınların polise daha rahat ihbarda bulunabilmesi için geliştirilen Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES)uygulaması Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmişti. Hayat kurtaran uygulamanın yayılması için Tokat İl Emniyet Müdürlüğü çalışma başlattı. Bu kapsamda hafta sonu Tokat'ta bir AVM'de stant açan Tokat Emniyeti, vatandaşları bilgilendirdi. Toplum Destekli Polislik ve Asayiş Şube Müdürlüğü personeli tarafından kadınlar bilgilendirilerek broşür dağıtıldı. Broşür dağıtan ekipler, özellikle kadınlara uygulamanın kapsamı, nasıl ve ne zaman kullanılacağı hakkında bilgiler verdi. Kadının toplum içindeki yerinin ve değerinin korunmasında etkili olan KADES uygulamasının acil durumlarda akıllı telefon aracılığı ile en yakın kolluk biriminin kadına ekip göndermesini ve kadının güven ortamında bulunmasını sağladığı ifade edildi.

 

Amaç İhbarı Yapana Ulaşmakta Süreyi Azaltmak

 

Etkinliğe ilişkin açıklama yapan Tokat Emniyet Müdür Yardımcısı Musa Bozkurt, İç İşleri Bakanlığımızın kadına şiddeti önlemek için KADES uygulaması var. KADES uygulaması kadına destek uygulaması. Bu neden önemli? Biz şiddet olaylarıyla ilgili gelen ihbarlarımızı değerlendiriyoruz. Bazı ihbarları; 1,5, bazılarını 3, bazılarını 5, bazılarını da 15-20 dakikada değerlendiriyoruz. Bu süreler bizim için çok uzun süreler. 15-20 dakikalık ihbarları değerlendirdiğimizde başvuran kadın bize bulunduğu yerle ilgili bilgi veremiyor. Çünkü baskı ve şok altında. Bir de kadın her zaman yaşadığı adreste şiddete uğramıyor, sokakta da şiddete uğrayabiliyor. Bu anlamda KADES uygulaması ve tanıtımı bizim için önemli." dedi.

 

Kades Uygulamasını Cep Telefonunuza Yükleyin

 

Emniyet Müdür Yardımcısı Musa Bozkurt, uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Akıllı telefonu olan herkes özellikle kadınlarımız KADES uygulamasını indiriyorlar ve uygulamaya kimlik numaralarını giriyorlar. Eğer kadınsa veri girişini yapan, sistem izin veriyor. Uygulama yüklendikten sonra konum bilgileri açılıyor, sadece bir tuşla bizim haber merkezimize ulaşıyor. Haber merkezimiz anında ihbarı yapan kişiyle irtibat kuruyor ve en yakın ekibi yönlendiriyor. Biz de bu şekilde ihbarı kısa sürede değerlendiriyoruz. Çünkü şiddet hemen fiziksel şiddetle başlamıyor. Önce ısrarlı takip oluyor, daha sonra sözlü taciz ve benzeri durumlar oluyor. Bu süre 3-4 dakika devam ediyor. Ama 15-20 dakikada gittiğimizde fiziksel şiddet çoktan başlamış oluyor. Bu anlamda KADES uygulaması şiddete uğrayan kadınlarımız için ehemmiyetli. Biz de KADES uygulamasını tanıtmak için burada stant açtık, arkadaşlarımızla birlikte. Vatandaşlarımız bu uygulamayı çok bilmiyor, bilsinler istiyoruz. Ülke genelinde kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. İç İşleri Bakanlığımızın hedefi bu sene 1 milyon, biz de bunu tutturacağız inşallah. Bu şekilde şiddete uğrayan kadınlarımızın hemen yanlarında olacağız. Kadınlarımızdan isteğimiz bu programı kullansınlar. Bu uygulamayı farklı platformlarda tanıtmaya devam edeceğiz."

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250