Tokat Tarım ve Hayvancılıkta Bir Numara Olacak

Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat'ta bir numaralı hedefimiz tarım ve hayvancılık. Tokat'ımızın çiftçilerini çok güzel günler bekliyor.
Bu haber 2020-02-14 12:12:56 eklenmiş ve 856 kez görüntülenmiştir.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat'ta bir numaralı hedefimiz tarım ve hayvancılık. Tokat'ımızın çiftçilerini çok güzel günler bekliyor. Tarım ve hayvancılıkta Türkiye'ye örnek olacak müthiş projelerimiz var.” dedi. Tokat Valiliğimiz koordinesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen 2023 Tokat Tarım kapsamında "Besi Hayvancığının Geliştirilmesi Projesi"nin 2019 yılı yapılan uygulamaların sonuçları ve 2020 yılı içerisinde yapılacak çalışmaların planlama, tanıtım ve eğitim toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı. 

 

Tokat'ta bir otelde düzenlenen toplantıda besi hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla son yıllarda büyük problemlere neden olan Viral kaynaklı solunum sistemi hastalıklarının önlenmesi amacıyla koruyucu aşı uygulamalarının ve besi sığırcılığının geliştirilmesi amacıyla 2019 yılı içerisinde yapılan çalışmalar ve 2020 yılında yapılacak uygulamalar ile ilgili veteriner hekimleri ve konu ilgililerine yönelik bilgilendirme ve eğitim toplantısı düzenlendi. Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen ve Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı konuşma yaptı.

 

“Tokat Deyince Akla Tarım ve Hayvancılık Gelecek”

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat kapsamında yedi büyük ovası, iki büyük nehri, yetişmiş insan potansiyeli ile Tokat'ın Türk tarımının parlayan yıldızı olacağını söyledi. Tarıma ve çiftçiye dost bir vali olarak, çiftçiyi her zaman desteklemekten mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat tarım ve hayvancılık memleketi. Tokat'ın önü de çok açık. Tokat'ın çiftçilerini çok güzel günler bekliyor. Tarım ve hayvancılık anlamında önemli projelerimiz var. Tokat deyince akla tarım ve hayvancılık gelecek” dedi.

 

"Türkiye'ye Örnek Projelerimiz Var"

 

Tokat'ın çok büyük bir tarım ve hayvancılık potansiyeli olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Biz yeter demeden daha çok çalışarak, memleketin, milletin zenginleşmesine katkı sağlayacağız. Tarımın ve hayvancılığın emrindeyiz. Bu da tarımın hayvancılığın dostu, milletin refahı zenginleşmesi demek.  Bütün desteklerimiz de bu yönde.  Tarım ve hayvancılık bizim Tokat'ta bir numaralı işimiz. Bu sene 16 bin dekar alanda 250 bine yakın ceviz dikildi. Ceviz üretimi iki katına çıkarıldı. 60 bin cevize Niksar cevizi aşılayacağız. Geleneksel yapıyı bozmayacağız. Tokat cevizin merkezi olmalı. Koyunculuğu geliştirme üzerine çalışıyoruz. Hedefimiz, 5 yılda 100 bin koyun yetiştirmek.  Türkiye'ye örnek olacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Hem ıslah projelerine katkı sağlayacak hem de koyunculuğa destek olmuş olacağız. Yapacağımız projeler sadece Tokat'a değil, Türkiye'ye örnek olacak. Çiftçiyi zenginleştirmemiz lazım. Amacımız Tokat ve Tokat'ın geleceği. Yılgınlık, yorgunluk, bezginlik göstermeden aşkla, şevkle, merhametle hedefe kilitleneceğiz. Hedefimiz de Tokat'ın Türk tarımının ve hayvancılığının bir numaralı parlayan yıldızı olması. Meyvecilik, büyükbaş, küçükbaş hayvancılık deyince Tokat akla gelecek. Tarıma, toprağa dostuz. Bu de memleket, millet sevgisi demek. Yapacağımız çok güzel işler var. Başarılarınızı görmekten büyük mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasının sonunda projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Toplantıda İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, tarım ve hayvancılık projelerine destek veren Vali Dr. Ozan Balcı ve İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum'a teşekkür plaketi verdi.

 

Toplantıya Vali Dr Ozan Balcı, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersoy Baydar, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muzaffer Keser, Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer, Arı Yetiştiricileri Başkanı Ali Demir, Merkez ve ilçe üreticileri birliği başkanları, sendika başkanları, veteriner hekimler, mühendisler, teknisyenler, üreticiler ile davetliler katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250