Yazar Hasan Akar “Cahit Külebi ve Niksar” Kitabını Tanıtıyor

Eğitimci Yazar Hasan Akar “Cahit Külebi ve Niksar” adlı kitabını çıkardı.
Bu haber 2020-02-14 12:16:34 eklenmiş ve 873 kez görüntülenmiştir.

Eğitimci Yazar Hasan Akar “Cahit Külebi ve Niksar” adlı kitabını çıkardı.

 

Son olarak Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden emekli olan Hasan Akar, son kitabı “Cahit Külebi ve Niksar” adlı kitabı için Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Mehmet Şöhretoğlu Salonunda imza günü ve söyleşi gerçekleştirecek. 

 

Hasan Akar kimdir;

 

1957 yılında Tokat'ta doğan Akar, aslen Sivaslı'dır. İlköğrenimini Tokat İbn-i Kemâl İlkokulu'nda, orta öğrenimini Gaziosmanpaşa Lisesi'nde tamamladı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden mezun olduktan sonra (1979) Türkçe ve Edebiyat Öğretmeni olarak mesleğinin ilk yıllarında Erzurum ve Artvin'de görev yaptı. Anadolu Üniversitesinde lisans tamamladı. Niksar (1985-2005) ve Tokat'ta da (2005-2017) yöneticilik ve Edebiyat Öğretmenliği yapan AKAR, otuz altı yıllık meslek hayatını 2017 yılında tamamlayarak emekliye ayrıldı. Yazıları ve şiirleri; Yeşil Niksar, Niksar Danişment Gazetesi, Tokat Gazetesi, Tokat Kültür Araştırma Dergisi, Kümbet, Gülpınar, Çınar, Uçan Türk, Bizim Ece, Heeri Life Dergisi, Truva, Kültür Çağlayanı, Sivas Sultan Şehir, Truva Gezi, Bayatı (Azerbaycan) Dergilerinde yayınlandı. Türkiye Yazarlar Birliği, Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı, Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği kurucu üyesi, Kümbet Dergisi Sahibi, İLESAM Tokat İl Temsilcisidir. 2008 yılında konferanslar vermek için Evrensel Edebiyat ve Sanat Eğitim Vakfı ile TÜDAY'ın davetlisi olarak Almanya 'ya,2012 yılında da Azerbaycan Yazarlar Birliği'nin davetlisi olarak Azerbaycan'a 2019 'da da bildiri sunmak üzere Kosova'ya giden AKAR'ın yurt içinde ve dışında gazete ve dergilerde yayınlanmış beş yüzü aşkın yazı ve makalesi bulunuyor. Ülke ve il genelinde pek çok kültür programının yapımcılığını sürdüren Araştırmacı Yazar, Şair; “Tarih ve Kültür Kenti Niksar”,”Tokat Bey Sokağı “belgesellerini yaptı. 2013 Yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nca “Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti “programına Tokat ilini temsilen gönderildi. Bazı üniversite ve sivil toplum örgütlerince düzenlenen sempozyumlarda, panellerde edebiyat ve tarih alanında bildiriler sundu. TRT 'de ve bazı radyo programlarında kültür söyleşilerine katıldı. Eserleri; Niksar Belediyesi (Tanıtım ) Müjdat Özbay'la birlikte 1997 Milli Mücadele Yıllarında Niksar (Araştırma-inceleme, Müjdat Özbay'la birlikte 1998), Niksar'da Vakıflar Ve Tarihi Eserlerimiz (Araştırma, M. Necati Güneş'le birlikte 2002), Gül Ağacı Değilem (Şiir,2004) Niksar'dan Azerbaycan'a Bir Demet Hâr-ı Bülbül (Makaleler-şiirler 2005) Niksar Şiirleri ve Şairleri (2007) Divan-ı Emrah (M. Necati Güneş, A.Turan Erdoğan, M. Özbay'la birlikte) Niksar Üstüne (Araştırmalar, makaleler 2017) Tokat Mevlevîhânesi ve Son Şeyhi Abdulhâdî Efendi (Araştırma -Rasim Yılmaz 'la 2018) Tokat Valileri (Araştırma-inceleme 2018) Tarihi Süreçte Turhal (H. Mustafa Bilgen), H. Akar, M. Hasgül, B. Kurddan (Araştırma-İnceleme 2019)

 

İmza günü 15 Şubat 2020

 

Bu zamana kadar 11 tane kitapta imzası bulunan (8 tanesi Niksar ile ilgili) Akar, “Cahit Külebi ve Niksar” adlı son eserini çıkararak 15 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 14:00'da Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Mehmet Şöhretoğlu Salonunda imza günü ve söyleşi gerçekleştirecek. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250