Yazar-Şair Hasan Akar, Son Eseri “Cahit Külebi ve Niksar” Kitabını Tanıttı

Eğitimci Yazar, Şair ve aynı zamanda Tokat Şairler Yazarlar Derneği (TOŞAYAD) Başkanı Hasan Akar, “Cahit Külebi ve Niksar” adlı kitabı için imza günü düzenlendi.
Bu haber 2020-02-16 00:24:50 eklenmiş ve 868 kez görüntülenmiştir.

Eğitimci Yazar, Şair ve aynı zamanda Tokat Şairler Yazarlar Derneği (TOŞAYAD) Başkanı Hasan Akar, “Cahit Külebi ve Niksar” adlı kitabı için imza günü düzenlendi. Çok sayıda davetlinin katıldığı programda Akar, kitabını sevenlerine imzalayarak tanıttı.

 

Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Mehmet Şöhretoğlu Salonunda düzenlenen imza ve tanıtım programına Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar eski Belediye Başkanı Ahmet Duran Ünverdi, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Bülent Aybak, sanatseverler ve vatandaşlar katıldı.

 

Sunuculuğunu Eğitimci Yazar M. Necati Güneş'in yaptığı programda konuşan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan; “Öncelikle sevgili Hasan hocamın yeni kitabının hayırlı olmasını diliyorum. Hasan hocam sağolsun Niksar'ı bu zamana kadar hiçbir kültürel etkinlikte yalnız bırakmadı. Her zaman yanımızda oldu, önderimiz oldu rehberimiz oldu. Bizler her ne kadar edebiyatı sevsek şiiri sevsek de, bir önder bu işte gönüllü bu işi kendine vazife edinmiş kültür insanları varsa siz sadece onların önünü açıyorsunuz. Onlar zaten bu birikimlerini kullanıyor ve bu birikimlerini size özellikle Niksar'ın kültürel hayatına vermeye sevdalılar. Hasan hocam da böyle değerli bir büyüğümüz, Niksar'da katkılarından kendine her daim teşekkür ediyorum. Kendisini tanımaktan dolayı da çok memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu arada Niksar Belediyesinin geçmişten bu güne eser kazandıran tüm büyüklerime eski başkanlarıma da teşekkür ediyorum. Niksar Belediyesi olarak bundan sonra da yeni eserler kazandırmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile tekrardan sevgili Hasan hocamı tebrik ediyorum yeni kitabının hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Programda ayrıca katılımcılardan bazıları da konuşma yaparak anılarını davetlilerle paylaştılar.

 

Son olarak konuşan “Cahit Külebi ve Niksar” adlı kitabın yazarı Hasan Akar ise, Cahit Külebi'nin bütün şiirlerinin kaynağının Niksar olduğunu belirterek; “Külebi Zile doğumlu ama kendisi bir Niksar sevdalısıydı. Niksar'a gömülmek istemesinin sebebi ise, Niksar'ı sevmesi aşkı, babasının Niksar'da kabrinin bulunması ve Erzurumlu Emrah'ın türbesinin burada olmasıdır. Bu arada eserlerimize bu zamana kadar destek veren geçmiş ve şimdiki Belediye başkanlarımıza değerli dostlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Bir Hasan Akar olarak hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

 

Program Hasan Akar'ın okuyucuları için kitaplarını imzalaması ve ikramların ardından sona erdi.

 

Hasan Akar kimdir; 1957 yılında Tokat'ta doğan Hasan Akar, aslen Sivaslı'dır. İlköğrenimini Tokat İbn-i Kemâl İlkokulu'nda, orta öğrenimini Gaziosmanpaşa Lisesi'nde tamamladı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden mezun olduktan sonra (1979) Türkçe ve Edebiyat Öğretmeni olarak mesleğinin ilk yıllarında Erzurum ve Artvin'de görev yaptı. Anadolu Üniversitesinde lisans tamamladı. Niksar (1985-2005) ve Tokat'ta da (2005-2017) yöneticilik ve Edebiyat Öğretmenliği yapan Akar, otuz altı yıllık meslek hayatını 2017 yılında tamamlayarak emekliye ayrıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250