Kur'an ve Sünnete Göre Aile Olmak Konulu Konferans Verildi

Niksar Kaymakamlığı ve Niksar İlçe Müftülüğü tarafından “Kur'an ve Sünnete Göre Aile Olmak” konulu konferans verildi.
Bu haber 2020-02-20 19:23:56 eklenmiş ve 538 kez görüntülenmiştir.

Niksar Kaymakamlığı ve Niksar İlçe Müftülüğü tarafından “Kur'an ve Sünnete Göre Aile Olmak” konulu konferans verildi.

 

Niksar Belediyesi Düğün Salonunda düzenlenen ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen'in konuşmacı olarak katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmaıs ile başladı.

 

Kur'an tilaveti okunması ve İlçe Müftüsü İsa Solmaz'ın selamlama konuşmasının ardından konferansına geçen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, Kur'an ve Sünnete Göre Aile Olmanın önemine değindi.

 

İşleyen, insanların evlenirken Allah'ın rızasını hedef gözetmesi gerektiğine işaret ederek, "Hayatın gayesi iyi bir insan ve daha iyi bir kul olmaktan geçer. Eğer bu hedef ıskalanırsa dünyaya gelme amacımızı da ıskalamış oluruz. Evlilik, kişinin manevi ve dini hayatını korumaya yönelik Rabbimizin emrettiği tedbirlerden birisidir. Cenab-ı Hakk, Müslüman topluma bekar olanları evlendirmeyi emreder. Müslüman toplum ve anne-babalar evliliği olabildiğince kolaylaştıracak tedbirleri almakla sorumludurlar. Onun için pahalı çeyizler, ağır şartlar koyup da evliliği zorlaştırmak bir Müslüman'a yakışmaz. Evliliği bir İslami temel üzerine kuracağız. Dünyevileşme mantığıyla çıkılan evlilik yolculuğunun İslami anlamda istenen hedefe ulaşması çok mümkün ve kolay gözükmüyor" diye konuştu. Kur'an-ı Kerim'e göre evliliğin sevgi ve şefkat üzerine kurulması gerektiğinin altını çizen İşliyen, "Sevgiyi çoğaltacak, merhameti yerleştirecek bir dil kullanmak lazım. Sevdiğini karşıdaki insana söyleme konusunda cömert davranmak ve teşekkür dilini geliştirmeyi ihmal etmemek gerekir" dedi.

 

Programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, İlçe Müftüsü İsa Solmaz, Niksar Belediye Başkan Vekili Bedrettin Berdibek ve vatandaşlar katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250