Niksarlılara Yakışan Genel Kurul

İstanbul Niksarlılar Derneği'nin 6. Olağan Genel Kurulu 22 Şubat 2020 Cumartesi günü İstanbul'da Kadıköy Belediye Başkanlığı Brifing Salonunda toplanarak yeni yönetimini belirledi.
Bu haber 2020-02-25 19:39:44 eklenmiş ve 1187 kez görüntülenmiştir.

İstanbul Niksarlılar Derneği'nin 6. Olağan Genel Kurulu 22 Şubat 2020 Cumartesi günü İstanbul'da Kadıköy Belediye Başkanlığı Brifing Salonunda toplanarak yeni yönetimini belirledi.

 

2011 yılında kuruluşundan kısa süre içerisinde İstanbul'da başarılı ve etkin çalışmaları ile örnek STK'lar arasında gösterilen İstanbul Niksarlılar Derneği'nin Genel Kurulunda mevcut Başkan Şafak Gümen'in yönetim kurulu listesi yeniden seçilerek önümüzdeki iki yılda görevini sürdürecek.

 

Divan Başkanlığını Prof.Dr.Turgut Özeke Yaptı

 

İstanbul Niksarlılar Derneği Genel Kurulu, Dernek Genel Sekreteri Av.Ertuğrul Burultay'ın açılışı ile başladı. Divan Kurulu oluşturmak üzere, eski dernek başkanlarından ve yönetim kurulu üyesi İsmail Hakkı Tahmiscioğlu'nun verdiği önerge ile; Divan Başkanlığını Prof.Dr. Turgut Özeke, Divan Kurulu Üyeliklerini ise Av.Yüksel Gökçe ve Ayhan Özyurt yaptılar.

 

Divan Başkanı Prof.Dr. Turgut Özeke genel kurulun açılışını, Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Niksarlılar Derneği Kurucu Başkanı Yüksel Altuner'in anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlattı.

 

Prof.Dr. Özeke; “ Ben iyi bir Niksarlıyım, Niksar tarihi derinliği olan, neredeyse tüm mahalle caddeleri birer gazi, şehit gibi eskilere dayanan, Mustafa Kemal Atatürk'e ve devletimize daima sahip çıkmış, milliyetçi, vatansever insanlarımızın yurdudur. Öyle ki rahmetli Annem, davul sesini duyduğu zaman ürkerdi, çünkü davul sesi onlara hep seferberlik emri sesi olarak yansımıştı, her evden aileden şehitleri gazileri olan bu şehrin çocuğu olarak övünüyor ancak bir o kadar da günümüzdeki Niksar için üzülüyoruz. Üretim azalmış, insanlar iş için güzelim topraklarını terk etmek zorunda kalmışlar. Lütfen bizler de dahil geçmişteki büyüklerimizi, atalarımızı örnek alarak memleketimize sahip çıkalım, tarımıyla, tarihiyle şehrimizi yönetenlerden ricam arzum budur” dedi. 

 

Dernek Başkanı Şafak Gümen; “104 Öğrenci Burs Sizin Eseriniz.”

 

Genel Kurulda faaliyet raporu Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Gümen tarafından sunuldu. Konuşmasında Şafak Gümen, “ salonu dolduran hemşehrilerimize minnettarız, az önce ayakta kalanlar var dedi arkadaşlar bana, salonun boş kalmasındansa ayakta olmamız daha iyi, biz bir aileyiz, hepimiz hemşehriyiz, hepinize minnettarız. Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz, O'na çok şey borçlu olduğumuz, çok şey öğrenip, örnek aldığımız beyefendi kişiliği ile sevip saydığımız Yüksel Altuner başkanımızı rahmet ve minnetle anıyoruz, Ruhu şad olsun. Geçtiğimiz Genel Kurulda eğer bulunduğumuz makama güç vermiyor, güç almaya başladıysak artık o makamı, o görevi bırakmanın zamanı gelmiştir demiştim. Şükürler olsun ki, 2011 yılında 22 öğrenci ile başladığımız Burslarımızı, hedef 100 dediğimiz bu sene 104'e çıkartarak hepimizi mutlu ederken, öğrencilerimize umut oldunuz. Yeni döneme eski yönetim kadromuzu koruyarak ancak gençlerimizi takviye ederek giriyoruz, tüm hemşehrilerimizden temennimiz gençlerimizi sosyal toplumsal böylesi sosyal sorumluluk alanlarına yönlendirmeleri, cesaretlendirmeleri” dedi. Derneğin Denetleme Raporu, Denetleme Kurulu Başkanı Yeminli Mali Müşavir Mehmet Şevki Kaya tarafından genel kurula sunuldu.

 

Dernek gelir gider ve bütçe tablosu ise Niksarlılar Derneğinin mali disiplini ile üylerine güven veren efsanevi Genel Saymanı Semih Çor tarafından sunuldu.

 

Kaymakam Turan; “Niksar'da yaşamak isterdim.”

 

Genel Kurula güzel insan olarak Niksarlıların gönlünde taht kuran, Niksar Kaymakamı olarak 2006-2011 yılları arasında görev yapan, unutulmayan,  Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, eşi Nihal Turan ile beraber katıldı.

 

Kaymakam Uğur Turan yaptığı veciz konuşmada; “ gönüle bir kere düştümü cemre, bir daha çıkmıyor. İşte bendeki Niksar sevgisi de öyle bir şey. Niksar'ı Niksar yapan değerleri, gazileri, şehitleri, Mustafa Kemal Atatürk'e sevgisidir. Ayvaz Suyundan, Kırkızlarına, Melik Ahmet Danişmend Gazi'sinden Çamiçi yaylasına, insanından bereketli topraklarına bu şehirde kaymakamlık yapmak nasip oldu. Türkiye'de her yerimiz her yöremiz ayrı bir güzel, 30 senedir ülkemizin değişik yerlerinde bir Giresun'lu olarak hizmet ediyorum, memleketimde çok güzel çok seviyorum ama nereye yerleşmek istersin diye sorsalardı bana emin olun Niksar derdim.

 

Niksar'ı unutmak mümkün değil, Dönekse'de Çankaya'dan Niksar'ı izlerken çay içmenin keyfini, yaylalarında ellik oynamasını, Niksar'ın fidanlarını, Melik Gazisini, Kırkızlarını unutmak mümkün mü? Sizlerle kucaklaşmak için, aşkla, şevkle, sevgiyle geldim. Geçenlerde ziyaretime gelen Niksarlıları görünce ağladım. Ayrıldık ancak gönlümüzü orada bıraktık. Yüksel Altuner'i anarken “ölüm güzel şey, budur perde arkasından haber, hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber” dizeleri geldi aklıma, hepimiz elbet öleceğiz ancak vatan sevgisi ona yapılan hizmetle ölçülür, nasıl demişti Atatürk; “ benim naçiz vücudum elbet toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” 

 

Derneğinizi, geçmişte hizmeti olanları ve bizleri davet ederek onurlandıran Şafak başkanımı kutluyor, güzel hizmetlerin devamını gönülden diliyorum. Burs hizmetinizden gurur duydum, burs alan gençlerimiz yarınlarımızda içlerindeki vatan sevgileri ile ülkemize milletimize hizmet edeceklerdir, ne mutlu Niksarlılara” diyerek yaptığı konuşma Niksarlılarca alkışlarla karşılandı.

 

Niksar Kaymakamı Uğur Turan için, derneğin yerinin alındığı 2011 yılından beri bekleyen plaketi Kartal Cumhuriyet Savcısı Ahmet Yiğit tarafından kendisine takdim edildi. 

 

Yüksel Altuner Slaytı Duygulandırdı.

 

Genel Kurulda Merhum Yüksel Altuner'in Derneğin 2013 yılında Niksar Gezisinde yaptığı konuşma slayt ekranından yayınlanırken izleyenleri duygulandırdı.

 

Genel Kurula CHP Tokat Milletvekili Kadim DURMAZ, CHP İstanbul Milletvekili Özgür KARABAT, Ak Parti İstanbul Milletvekili Zafer SIRAKAYA, Niksar Belediye Başkanı Özdilek ÖZCAN ve Niksar Ticaret Sanayi  Odası Başkanı Mahmut AYBAK'ın gönderdiği başarı telgrafları okundu. 

 

Çanakçı'ya Kaynar Hes Kaygısı Dile Getirildi.

 

Genel Kurul'a katılanlardan söz alanlar özellikle Niksar Çanakçı Deresi üzerine kurulması planlanan Kaynar HES projesi hakkındaki kaygılarını dile getirerek bu konuda derneğin ve Niksarlıların daha etkin çalışmalar yapması gerektiğine değindiler. Divan Başkanı Prof.Dr.Turgut Özeke'de Çanakçı Deresine yapılması planlanan Kaynar HES projesi ile ilgili genel kurulun iradesi yönünde Yönetim Kurulunun gereken araştırmaları ve bilgilendirmeleri yapmasını ifade etti.

 

İşte Yeni Yönetim Kurulu.

Genel Kurula katılanlara, Niksar'dan gelen meşhur Niksar Yaprağından dolma, katmer ve Nail-Atanur Yılmaz'ın ceviz ikramında bulunuldu.

 

6.Olağan Genel Kurul sonucunda Niksarlılar Derneği'nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.

Yönetim Kurulu Asil Liste: 1-Şafak Gümen (Enerji Bak. Uzman), 2- Ercan Şahin (İş İnsanı,Halıcı) 3- Ertuğrul Burultay (Avukat), 4- Gülnur Tepebaşı (Sivil Toplum Gönüllüsü), 5-Doç.Dr. İlknur Yıldırım Keskin (Öğretim Üyesi ), 6-İsmail Hakkı Tahmiscioğlu ( İş İnsanı ), 7- Kazım Keser (Sigortacı), 8- Mine Selimbeyoğlu ( Em. Eğitimci ), 9- Salih Boynudelik ( İş İnsanı ), 10-Salih Özbay (İş İnsanı), 11- Semih Çor (İş İnsanı), 12-Serap Bayrakçıoğlu (Ev kadını), 13-Yüksel Karasoy (Em. Eğitimci) 

 

Yönetim Kurulu Yedek Liste:

1- Atanur Yılmaz (İş İnsanı), 2-Ünal Soydan (Elektrik Müh.), 3-Aydın Özbayraktar (Emekli), 4-Mahmut Çoban (Emekli), 5-İhsan Demir (Em.Ziraat Müh.), 6-Salih Onur Şöhretoğlu (Avukat), 7-Buğra Aydın (Avukat), 8-Nazlı Küpçü Şahin (Eğitimci), 9- Recep Tayyip Oruç ( Metalürji Müh.), 10- Gültekin ŞAHİN (Emekli Teknisyen), 11- Nihal Küpçü (Emekli Bankacı), 12- Serkan Ahıska (Eğitici), 13- Mert Turhan ( İlaç Mümessili )

 

Denetleme Kurulu:

1-Mehmet Şevki Kaya (Yeminli Mali Müşavir ),

2-Hayati Ergürbüz (Em. Astsubay),

3- Mesut Kalın ( Mali Müşavir )

 

Denetleme Kurulu (Yedek):

1-Ahmet Bayram (Mali Müşavir),

2- Ali Osman Seçkin (İş İnsanı),

3- Yüksel Gökçe (Avukat)

 

Yönetim Kurulu organlarının seçimi sonrası üyelere ve katılımcılara teşekkür eden Şafak Gümen, bugüne kadar derneğimizin kurucular kurulundan, binamızın alınmasına, burs bağışlarından yönetimlerde görev alanlara ve siz katılımcılara minnettarız, yükümüz daha da ağır ancak bu bir tercih meselesi ben değil biz olarak bu tercihi Niksar'a gönüllü olarak karşıklısız sevgiyle devam edeceğiz, ekibimiz hemen hemen aynen devam ediyor, aramıza yeni katılan genç arkadaşlarımızla yedek asil ayrımı olmadan bir bütün olarak çalışmalarımızı göreceksiniz, bizlere inanan, güvenen tüm hemşehrilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, teşekkür ediyorum” dedi.  

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250