Engelli ve Eski Hükümlü Hibe Desteği Proje Komisyon Toplantısı Yapıldı

Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurma hibe desteğinden Tokat'ta daha fazla vatandaşın yararlanabilmesi amacıyla, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı'nın talimatları ile çeşitli kurum ve kurulular ile STK'lardan oluşan komisyon ilk toplantısını Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirdi.
Bu haber 2020-03-04 18:16:12 eklenmiş ve 507 kez görüntülenmiştir.

Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurma hibe desteğinden Tokat'ta daha fazla vatandaşın yararlanabilmesi amacıyla, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı'nın talimatları ile çeşitli kurum ve kurulular ile STK'lardan oluşan komisyon ilk toplantısını Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirdi. 

 

Konu ile ilgili Tokat İŞKUR İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; ““İŞKUR tarafından dezavantajlı grup içinde yer alan engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işyerini kurması, engelli bireylerin işe uyumumun sağlanması, engelli bireylerin istihdamının artırılması ve engelli bireylerin mesleki eğitiminin artırılması amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından yılda 2 defa hibe programı düzenlenmektedir. Düzenlenen programların finansmanı ise engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonudur. İlimizde her proje çağrı döneminde yaklaşık 10-12 arasında proje İl Müdürlüğümüze vatandaşlarımız tarafından iletilmektedir. Vali Dr. Ozan Balcı'nın başkanlığında 28.01.2020 tarihinde yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı'nda engelli ve eski hükümlülere yönelik proje desteklerinin tanıtımının yapılarak daha fazla hedef kitleye ulaşmak için İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda komisyon oluşturulmasına karar verilmişti. Bu amaçla İl Müdürlüğümüz bünyesinde fizibilite çalışması yapılmış, komisyonda yer alacak kurum, kuruluş ve STK'lar belirlenmiştir. Kaymakamlıklarımızdan, Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinden, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden, İl Müftülüğünden, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden, Tokat Kent Konseyinden, engelli derneklerinden ve İl Müdürlüğümüz ile Hizmet Merkezlerinden temsilcilerin katılımı ile oluşan komisyon ilk toplantısını 03.03.2020 tarihinde saat:14:00'da İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirmiştir. Toplantı içeriğinde Engelli ve Eski Hükümlülerin Kendi İşini Kurma Hibe Desteği'nin anlatıldığı sunum yapılarak komisyon üyeleri bilgilendirilmiş, komisyon üyelerinin soruları cevaplanarak bazı kararlar alınmıştır. Komisyon toplantısı sonunda başlıca; Engelli ve Eski Hükümlülerin Kendi İşini Kurma Hibe Desteği'nin başladığı tarih itibariyle Tokat İŞKUR bünyesinde il genelinde kayıtlı engeli vatandaşımız ile eski hükümlü vatandaşımızın iş ve meslek danışmanlarımızca telefonla aranarak proje hakkında bilgilendirilmesi ve Kuruma davet edilmesine; Hibe desteği başlangıç tarihi itibariyle, Kaymakamlıklarımızın resmi internet sitelerinden duyuru metinlerinin yayınlanmasına; İlimiz merkez ve ilçelerinde engelli dernekleri ile Merkez ve Zile Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde proje tanıtım sunumlarının yapılmasına. Hibe projesini tanıtıcı afiş ve broşürler hazırlanmasına ve özellikle eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımızın yoğunlukta olabileceği alanlara asılmasına, Yerel basında yayınlanmak üzere hibe projesi le ilgili haber metinlerinin hazırlanmasına, Hibe proje rehberinin yayınlandığı ilk hafta komisyon üyeleri ile proje rehberinin e posta ile paylaşılarak olabilecek değişiklikler hakkında komisyon üyelerinin bilgilendirilmesine karar verilmiştir. Komisyon kararlarımızın ilimiz için hayırlı olmasını diler, komisyon üyelerimize katılımlarından dolayı İl Müdürlüğümüz adına teşekkür ederiz” denildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250