Suya Yapılan Yatırımlar Tokat'ın Çehresini Değiştirdi

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Tokat’ta son 17 yılda; kente 6 baraj ve 1 gölet inşa edilerek 91 bin 550 dekar araziyi suyla buluşturuldu. Çiftçilere yıllık 65 milyon TL zirai gelir artışı sağlanarak 158 derenin de ıslahı gerçekleştirildi.
Bu haber 2020-03-11 14:23:02 eklenmiş ve 649 kez görüntülenmiştir.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Tokat’ta son 17 yılda; kente 6 baraj ve 1 gölet inşa edilerek 91 bin 550 dekar araziyi suyla buluşturuldu. Çiftçilere yıllık 65 milyon TL zirai gelir artışı sağlanarak 158 derenin de ıslahı gerçekleştirildi.

 

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Tokat’ta yapımı tamamlanan ve devam eden yatırımlarla ilgili yapılan açıklamada, “DSİ tarafından yapılan tüm içme suyu faaliyetleri ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması ve tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır. Bu kapsamda Tokat’ta 2020 yılı sonuna kadar 5 adet içme suyu tesisi tamamlanacak olup, toplamda 323 bin 105 kişi için yılda 32,78 milyon metre küp içmesuyu temin edilecektir. Tokat için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda 158 adet dere ıslah tesisi yaparak Tokat şehir merkezi ve 161 meskûn mahal, 5.930 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 7 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir” denildi.

 

“Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı’’

 

Yapılan açıklamanın devamında şunlar ifade edildi; “Son 17 yılda tamamlanan 7 adet sulama tesisi ile toplam 91.550 dekar zirai arazinin sulanması sağlandı. Böylece çiftçilerimize yıllık 65 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 3 adet sulama tesisimizin inşaatına 2020 yılında devam edeceğiz. Ayrıca Tokat’ın bereketli topraklarına 33 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz. Tokat’a bugüne kadar bugüne kadar 6 baraj (Alpu Barajı, Çekerek Barajı, Güzelce Barajı, Çamiçi Barajı, Güncalı Barajı, Kızık Barajı) ve 1 adet gölet (Niksar Serenli Göleti) yaptık. Ayrıca 3 adet barajın (Turhal Barajı, Niksar Gökçeli Barajı, Niksar Sorhun Barajı) ve 1 göletin (Artova-Yağcımusa) ise inşaat çalışmaları devam ediyor. 

 

Su “Olmazsa Olmaz” Olarak Nitelendirilen Temel Bir İhtiyaçtır.


DSİ tarafından yapılan tüm İçme suyu Faaliyetleri (isale hatları, arıtma tesisleri vb.) ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması ve tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır. Bu kapsamda Tokat’ta 2020 yılı sonuna kadar 5 adet içme suyu tesisi tamamlanacak olup, toplamda 323.105 kişi için yılda 32,78 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.

 

“Tokat İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz”

 

Tokat için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda 158 adet dere ıslah tesisi yaparak Tokat şehir merkezi ve 161 meskûn mahal, 5.930 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 7 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir.

 

Tokat ve Amasya’da torbacı olarak tabir edilen uyuşturucu satılarına yönelik düzenlenen operasyon sonrasında 5 kişi tutuklandı.

 

Edinilen bilgiye göre; Tokat Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler Tokat’ta kent merkezine bağlı Kömeç Köyü ile Erbaa ilçe merkezi ve Amasya’nın Taşova ilçesinde eş zamanlı uyuşturucu operasyonu gerçekleştirdi. Yapılan operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda; 3 kg 270 gram esrar, 254 adet ecstasy hap, 2 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Yapmak suçundan gözaltına alınan 5 şüpheli çıkarıldıkları mahkeme sonucu tutuklanarak cezaevine gönderildi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250