Gökçeli'de Bağcılık Gelişecek

Vali Dr. Ozan Balcı “10 yılda 70 bin dönüm daha asma bağ alanını Tokat'a kazandıracağız.” dedi.
Bu haber 2020-03-12 20:00:06 eklenmiş ve 774 kez görüntülenmiştir.

Vali Dr. Ozan Balcı “10 yılda 70 bin dönüm daha asma bağ alanını Tokat'a kazandıracağız.” dedi.

 

Tokat İli Bağ Vatanına Dönüyor, Bağcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Niksar Gökçeli kasabasında asma fidanı dikimi programına katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, İl Tarım ve Orman Müdürü ve Niksar Kaymakamının konuşmaları ile devam etti.

 

Hedef 10 Yılda 70 Bin Dönüm Daha Asma Alanını Tokat'a Kazandırmak


Tarımın, üreticinin ve toprağın dostuyuz dedik ve bu dostluğun gereği olarak bugün Gökçeli'de bağ fidanı dikimi için bir araya gelmiş bulunmaktayız diyerek sözlerine başlayan Vali Dr. Ozan Balcı “Bu bir gösterge ve bir örnek sadece. Tüm Tokat'ta bu yıl bunun gibi 600 dönüm dikiyoruz. Şu anda Tokat'ta yaklaşık 62 bin dönüm asma bahçemiz var. Tokat ilimiz narince yaprağıyla meşhur biliyorsunuz, Tokat yaprağının yetiştiği yerlerden biride Gökçeli Kasabamız. İnşallah hedefimiz 10 yılda 70 bin dönüm daha asma alanını Tokat'a kazandırmak. Bizler hedefimizi böyle belirledik. Bu yıl içerisinde 244 bin adette ceviz fidanı dikimini gerçekleştirerek Tokat'ın mevcut ceviz alanını iki katına çıkardık. Benim sizden ricam şu; 1000 dönüm ceviz fidanının dikimini sonbaharda gerçekleştirelim, ikinci olarak narince üzümünde en az 1000 dönüm için sizlere destek vereceğim. Bu konuları çok önemsiyorum. 10 yılda 70 bin dönüm bağı Tokat'a kazandıracağız inşallah. Cevizde de çok güzel işler oluyor ilimizde. Biz toprağın, tarımın, üreticinin ve çiftçinin dostuyuz. Bunu her yerde ifade ediyorum. Tarım Tokat projesi kapsamında Türk Tarımının Parlayan Yıldızıdır Tokat. Allah'a şükür 7 tane kıymetli ovası, iki tane nehri var. Ondan da kıymetlisi çok çalışkan vatanperver çiftçilerimiz var. Bu bizler için bir değer. Çiftçiye destek vermek, tarıma destek vermek, hayvancılığa destek vermek de bizim boynumuzun borcudur. sizlere destek vermekten de büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. İl Tarım Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, TKDK İl Koordinatörlüğü, DSİ Müdürlüğü, Orta Karadeniz Tarımsal Araştırma Geçit Kuşağı Müdürlüğü olmak üzere kurumlarımızda çok iyi çalışıyorlar. İl Özel İdaremiz de destek veriyor. İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerine teşekkür ediyorum. Kısacası devletimizin ve milletimizin bütün imkanlarını çiftçilerimize harcamaktan, onlarla buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bunun yanında Gökçeli Camiinin (Yakınca mahallesinde 3 yıl önce yanan camii) inşallah ihalesini yapıyoruz, inşaatına başlayacağız en kısa zamanda. Ayrıca Gökçeli Göletini en kısa sürede bitirerek bu toprakları sulayacağız. Bu topraklarda bereket ve verim artacak. İşin özü çiftçimiz zenginleştikçe onlar ürettikçe bizler mutlu oluyoruz. Ama mutlu olmak yetmez derdini dert etmek lazım, onlara da destek vermek lazım. Bunuda hep birlikte yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı, hayırlı uğurlu olsun diyerek, bağ fidanı dikimini çiftçiler ve protokol ile birlikte toprakla buluşturup can suyu verdiler. Programa Vali Dr. Ozan Balcı'nın yanı sıra, Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin,  TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, OKTAM Müdürü Ahmet Boz, ilgili kurum müdürleri ile davetliler katıldı.

 

Bağ Vatanına Dönüyor Projesi

 

Projenin 2017 ve 2018 yılı etabında; Tokat Merkez, Pazar ve Zile ilçeleri ve köylerinde 280 çiftçi ailesine toplam 1.216 dekar telli terbiye destek sistemli bağ tesisi uygulaması tamamlanmıştır.

 

Projenin son yılı olan 2019 yılı etabında; Erbaa ve Niksar ilçeleri ve köylerinde 140 çiftçi ailesine toplam 634 dekar telli terbiye destek sistemli bağ tesisi uygulamasının, destek direklerinin araziye dikim işlemi ve fidanlarının dağıtımı tamamlanmış olup, fidan dikim işlemleri ve destek sistemi tellerinin dağıtımı devam etmektedir.

 

2019 yılında tamamlanan proje sonunda ilimiz bağ varlığına 3 yılda toplamda 1.850 dekar bağ tesisi kazandırılmış olup, projeden toplam 423 çiftçimiz faydalanmıştır.

 

Bağcılığın İlimize Ekonomik Katkısı

 

2019 yılı rakamlarına göre ilimizin ortalama yıllık 21.000 ton salamuralık bağ yaprağı ve 66.000 ton üzüm üretimi potansiyeli mevcuttur. Bu rakamlara göre bağcılığın ilimiz ekonomisine ortalama yıllık katkısı 168.000.000₺ yaprak, 165.000.000₺ üzüm olmak üzere toplam 333.000.000₺'dir.

 

Proje kapsamında kurulan bağlarımız ekonomik verim dönemine geçtiğinde ilimiz ekonomisine; 2.060 ton üzüm, 825 ton yaprak üretimi ile 9.427.000,00₺ net katkısı olacaktır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250