İstiklal Marşının Kabulünün 99. Yıldönümü Kutlandı

Niksar'da, İstiklal Marşı'nın Kabulünün 99. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı' düzenlendi.
Bu haber 2020-03-12 20:04:45 eklenmiş ve 837 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da, İstiklal Marşı'nın Kabulünün 99. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı' düzenlendi.

 

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda İhsan Karatay Ortaokulu tarafından düzenlenen programda 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü Murat Özyurt, İstiklal Marşı'nın Kabulünün 99. Yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek; “Devletler hayatında milli marşların ayrı bir önemi vardır. Bu marşlar ait olduğu milletlerin karakterlerini yansıtırlar. Türk Milli marşının adı “İstiklal” dir. Bu ad milletimizin en önde gelen belki en önemli özelliğini ifade etmektedir. İstiklal Marşında en çok ortaya konan değerler, İstiklal fikrine bağlılık ve hürriyettir. İstiklal Marşı ümit ve cesaret şiiridir. İlk mısradan başlayan bu özellik, şiirin sonuna kadar artarak devam eder ve sonunda Türk milletini kayıtsız şartsız zafere ulaştırır. Cephedeki askerin zaferden emin psikolojisi marşın duygu yönünü meydana getirir. Milli mücadelede Türk milletinin duygu, heyecan ve taşıdığı ümidi İstiklal Marşından daha güzel dile getiren bir başka şiir yoktur” dedi.” dedi.

 

Niksar Kaymakamı İlhami Doğan ise milli şairimiz Mehmet Akif'in bize armağan etmiş olduğu, en başta tarihsel verilere de baktığımız zaman bir avuç insanın inanaraktan kurtuluş savaşını başlatıp bugünlerimize armağan ettiği. Başkaları için toprak olan ama kanla yoğrulmakla vatan olan bu ülkeyi bize bahşeden kendisini şehit olarak da ifade etmek istediğim Mehmet Akif'i ve tüm şehitlerimizi gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum” diye konuştu.

 

Programda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildikten sonra, Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı slayt gösterisi sunuldu. Program mekan temalı İstiklal Marşı'nın video çekiminin sunulmasının ardından sona erdi.

 

Programa Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Belediye Başkan vekili Oğuz Selim Buyruk, Cumhuriyet Başsavcısı Ayşe Özkan Kaynar, Köklüce Jandarma Komando Tabur Komutanı ve İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Binbaşı Halil Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Saçkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250