NİKSAR İLÇE UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARI

NİKSAR İLÇE UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARI
Bu haber 2020-03-28 01:30:02 eklenmiş ve 1120 kez görüntülenmiştir.

 

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 27.03.2020 günü saat 10.00’da Kaymakam İlhami DOĞAN başkanlığında olağanüstü toplanarak gündem konusu olan yeni tip Coronavirüs(Covid-19) ile ilgili alınması gereken önlemler konusu görüşüldü. Gerekli tedbirleri almak üzere aşağıdaki kararlar alınmıştır;

 

1- Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan salgının bir an önce engellenmesi, vatandaşların sağlık güvenliğinin korunması amacıyla; İlçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayları toplantıları ertelenmiştir.
Olağanüstü toplantı gerektiren hallerin ortaya çıkması halinde sağlık koşulları sağlanmak kaydıyla toplantıya izin verilebilecektir.


Encümen toplantılarının yapılmasında mümkünse sağlık ve teknik tedbirler ile sosyal mesafe şartına dikkat edilerek toplanması gerektiği değerlendirilmiştir.


2- Aynı kişinin sürekli başkaları ile temas ettiği; kargo, mektup dağıtımı, kasiyer, kurye, tahsildar işleri vb. görevlilerinin müşterileri ile temaslarında koruyucu maske ve eldivenle yapmalarının gerektiği.


3- Ülkemizde meydana gelen Covid-19 virüs salgını nedeniyle ikinci bir emre kadar; kamu ve özel şahıslara ait mesire yerleri, piknik alanlarında piknik yapılması, mangal yakılması, çay toplantısı vb. organizasyonlar yasaklanmıştır.


4- T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda; koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında at yarışları 20.03.2020 itibaren ikinci bir bildirime kadar ertelendiği, bu kapsamda at yarışı oynanan, takip edilen tüm bayi ve işletmelerin bu yönde ki faaliyetleri;


İnsanların bir arada çalıştığı dövme salonu, ganyan bayi ve iddaa bayileri vb. işyerlerinin geçici süreliğine ikinci bir emre kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilmiştir.


5- Kasap ve şarküterileri içinde en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alınan (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin: manav ve bakkalın müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecektir.


Tüm kasap ve şarküterileri, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Kasap ve şarküterileri içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Kasap ve şarküterileri aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak, zemine işaretleme yapacak, işyeri girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacaktır.


Ekli formda (A)’da ki içerik tablo haline getirilerek kasap ve şarküterileri giriş ve görünen yerlerine asılması, ekinde belirtilen uygulama şartlarını havi EK (B)’de ki hükümlere uyulması zorunludur.


6- Manav, bakkal, kuruyemiş, çiğ köfte, toplu tüketim vb. işyerleri içinde en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alınan (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin: müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecektir.


Tüm manav, bakkal, kuruyemiş, çiğ köfte, toplu tüketim vb. işyerleri, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Manav, bakkal, kuruyemiş, çiğ köfte, toplu tüketim vb. işyerleri içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Manav, bakkal, kuruyemiş, çiğ köfte, toplu tüketim vb. işyerleri aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak. Manav, bakkal, kuruyemiş, çiğ köfte, toplu tüketim vb. işyerleri girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacaktır.


Ekli formda (A)’da ki içerik tablo haline getirilerek manav, bakkal, kuruyemiş, çiğ köfte, toplu tüketim yerleri giriş ve görünen yerlerine asılması, ekinde belirtilen uygulama şartlarını havi EK (B)’de ki hükümlere uyulması zorunludur.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250