Niksar'ın Asırlık Zeytin Ağaçları

Niksar'da bulunan asırlık zeytin ağaçları görenleri hayrete düşürüyor.
Bu haber 2020-04-11 19:41:38 eklenmiş ve 1069 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da bulunan asırlık zeytin ağaçları görenleri hayrete düşürüyor. İlçe merkezinin yanı sıra çevre köylerde bulunan yüzyıllık ağaçların halen meyve veriyor olması da dikkat çekiyor.

 

İstanbul Niksarlılar Derneği Başkanı Şafak Gümen Niksar'ın asırlık zeytinleriyle ilgili yaptığı paylaşımla Niksar'ımızın şaşırtıcı zenginliklerine ilgi çekerek, farkındalık yaratmanın önemine değindi.

 

Zeytin bilindiği üzere Akdeniz İklimine yakın yörelerde yetişen, sayısız faydalarıyla dünyamız için değerli endüstriyel bir bitki olmasının yanında, İslam inancına göre Kuran-ı Kerim de ve diğer kitabi dinlerde de adı geçen nadir bitkilerden olduğunu biliyoruz.

 

“Dağın yeşil, bağın yeşil,

Bu ne bereket ,

Yeşile mi kıyılmış nikâhın,

Gözünü sevdiğim memleket!”

 

dizlerine ilham kaynağı olmuş Niksar'ımızın Zeytinlerini ne kadar biliyorsunuz, Niksar'da yabani ve dikme zeytinlerin varlığından haberdar mıydınız ?

 

Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerimizin haricinde içinde "zeytin" adı geçen başka bir memleket var mıdır?

 

Bilirsiniz Niksar'da Kırkkızlar Türbesi ile Hoca Sultan Camii arasında Keşfi Meydanına giden yol üzerindeki mevkiye "Zeytindibi" denilir, çeşme başındaki zeytin ağacından ötürü.

 

Konuyla ilgili, Niksar sevdalısı, Veteriner Hekim Duran Kaya hemşehrimizin Niksar Ovasının kuzey doğu yamaçlarındaki Arpaören (Ceğ) Köyü mevkiindeki (Nimsan/Fatlı) asırlık zeytinlerle ilgili izlenim ve fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

"Niksarımız'da iki adet zeytin bölgesi var. Birinicisi Beyçayırı (Huruçayırı) Köyündeki zeytinlik, diğeri de Kümbetli (Herkümbet) Köyündeki zeytinlik. Herkümbet köyündeki zeytinliğe abartısız "ZEYTİN ORMANI" diyebiliriz. Buradaki zeytinlik sandal ağaçları ile karışık bir orman oluşturuyor.

 

Yukarıdaki saydığımız yerlerin haricinde Niksar Kalesinde bol miktarda zeytin ağacı var ama bu ağaçlar muhtemelen fidanı başka yerlerden getirilerek yetiştirilen zeytinler.

 

Bilindiği üzere Niksar merkezde bir de "ZEYTİNDİBİ" olarak isimlendirilen bir mevki var. Keşfi Meyfanı'ndan Askerlik Şubesine doğru giderken Hoca Sultan camisine çıkıştaki bayırın dibi.

 

Evet çeşmenin üstünde yaşını ve gövde kalınlığı bilinmeyen bir (veya bir kaç tane) zeytin ağacı vardı. Bu zeytin ağacı da zaman zaman meyve veriyordu.

 

İşte yukarıda sayılan zeytinlikler hariç Niksar'da başka bir yerde zeytin yada zeytinlik olduğu tam olarak bilinmiyordu. Ta ki resim öğretmeni Aykut Yıldırım'ın bu zeytinin fotoğrafını paylaşana kadar.

 

Geçtiğimiz aylarda Aykut Yıldırım bu zeytinden bahsetmiş ve fotoğrafını kendi hesabından paylaşmıştı. İlgimi çekmişti. En kısa zamanda görmek istiyordum. Aykut Hocamın paylaşımından 3-5 gün sonra o tarafa göreve gittiğimde ağacı gördüm ama fotoğraf çekmeye zamanım olmadığı için başka bir zaman gelmeye karar verdim. En son oğlum Kerem'i Erzurum'dan alıp gelirken Köklüce'ye (Fatlı Köyü) vardığımda zeytin ağacının bulunduğu Ceğ (Arpaören) Köyü tarafından (Eski Reşadiye yolu) Niksar'a girmeye karar verdim ve Ceğ Köyü'ne döndüm. Akşama doğruydu ve henüz hava kararmamıştı. Bük Mahallesine girdim. Yol dar olduğu için aracımı döndürmek için Mahallenin içine kadar girdim. Tam küçük meydanda bir evin köşesinde de bir tane zeytin ağacı olduğunu gördüm. Bu ağacın fotoğrafını çekmeden, önceden gördüğüm köyün girişindeki ağacın yanına kadar gittim.

 

Ağacın tek bir kökten çıkması dikkatimi çekti. Tek bir kökten gövdem kalınlığında 4-5 gövde halinde büyümüş Niksar ölçeğinde devasa bir ağaçtı. Sanki iki ayrı kök vardı ve her iki kökten de anlattığım kalınlıkta zeytin ağacı gövdeleri büyümüştü." ( Veteriner Hekim - DURAN KAYA 08.04.2020)

 

* Yazımız yayınlandığında; Niksar Kalesi, Niksar Herkümbet (Kümbetli) Köyü Zeytin Ormanı, Niksar Beyçayırı (Huruçayırı) Köyü zeytinleri, Niksar Arpaören (Ceğ) Köyü asırlık zeytinlerine bir takipçimiz Gürçeşme (Eskidir) Çataltepe zeytinliklerini de ilave etmiştir, teşekkür ediyoruz.

 

** Yine bir takipçi hemşehrimizden gelen bilgiye göre Tamlar Köyümüz civarında da yabani zeytinliklerin halen mevcut olduğudur. Belki farkında değiliz ama Niksar Ovasının dört yanında da zeytinliklerin olduğunu görüyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250