Hemşehrimiz Prof. Dr. Ateş Kara: “Eskisi Gibi Bir Turizm Olmayacak”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Niksarlı hemşerimiz Prof. Dr. Ateş Kara, Koronavirüs kısıtlamalarının haziran ayında azaltılacağını belirterek, buna rağmen bu yıl yaz mevsimi ve tatil dönemi eskisi gibi olmayacak' dedi.
Bu haber 2020-04-23 19:12:32 eklenmiş ve 751 kez görüntülenmiştir.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Niksarlı hemşerimiz Prof. Dr. Ateş Kara, Koronavirüs kısıtlamalarının haziran ayında azaltılacağını belirterek, buna rağmen bu yıl yaz mevsimi ve tatil dönemi eskisi gibi olmayacak' dedi.

 

Katıldığı televizyon programında koronavirüs salgınında gelinen nokta ve alınan önlemler konusunda bilgi veren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara konuşmasının turizm ve tatil ile ilgili bölümünde şunları söyledi:

 

Önlemler azaltılacak ama…

 

Haziran ayında Koronavirüs önlemlerinde bir miktar azalma olacak Ama daha biz bu virüsün her şeyini görüp tam netleştirene kadar, gerçekten ısıdan, güneşten ne kadar etkileniyor, toplum içerisindeki yayılımı ne kadar, o anki vaka sayımız ne, bunu tam kesinleştirene kadar önümüzdeki dönemde de kurallarımızın büyük kısmına uyarak devam edeceğimizi söylememiz lazım. 

 

Bu yaz geçen yaz gibi bir yaz olacağını düşünmeyelim. Bunun anlamı şu; sahillerde geçen yaz ki gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak. Bir miktar rahatlamamız olacaktır sadece.

 

Sudan korona bulaşmaz ama sosyal mesafeye dikkat

 

Deniz ve havuz suyuyla bulaşmaz, onu çok net olarak söyleyelim. Bugün hiç öyle bir bilgimiz yok, bulaşmasını da çok fazla beklemiyoruz.

 

Tatil yapılabilir ama aradaki mesafeye dikkat etmeli. 

 

Otellerin lokanta kısımlarında masaların, sandalyelerin arası açık olacak. Belki çapraz oturulacak. Daha sonra risk azalırsa, “Bir masada dört kişi oturabilir” diyebileceğiz. Ama bunu demek için elimizdeki verilere bakacağız. 

 

Kontrollü tatil

 

Tatil planı yapın ama kontrollü bir tatile gideceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Memlekete, köye gidildiği zaman da aynı kurallara dikkat etmeli.

 

Turistin geldiği yer önemli

 

Yurtdışından gelecek turistlerin hangi ülkeden geldiklerine ve koşullarına bakmalı. Yabancı turist için henüz zaman var. Birkaç haftayı değerlendirdikten sonra daha net bir şeyler söyleyeceğiz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250