Niksar Ekonomisine Lavanta Desteği

Niksar'da tarımda ürün çeşitliliğini artırmak ve ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında ilk kez lavanta fidesi dikimi yapıldı.
Bu haber 2020-05-15 15:35:02 eklenmiş ve 485 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da tarımda ürün çeşitliliğini artırmak ve ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında ilk kez lavanta fidesi dikimi yapıldı. Niksar'a bağlı Serenli ve Gürçeşme, Kasabaları ile Beyçayırı, Korulu ve Köklüce köylerinde 20 dekar alanda beş çiftçiye 25.920 adet Lavanta fidesi dağıtımı yapılarak dikimi gerçekleştirildi.  Lavantanın Üç yıl içinde yatırım maliyetini çıkaracağı ve üçüncü yılsonunda yapılan harcamaların %100 geri kazanılacağı kaydedildi. Niksar'a bağlı Gürçeşme Beldesinde çiftçilerle birlikte lavanta çiçeği dikimi yapan ilçe Kaymakamı İlhami Doğan, lavanta üretiminin Niksar ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağını düşündüklerini belirterek; “Afyon ilinden Niksar'a geldiğim zaman burada alternatif bir ürün yetiştiriciliği yapalım istedik. Afyon'da bu lavanta çiçeği yetiştiriciliği vardı, bizde bu değerlendirmeleri yaptık. Sayın valimizle görüştük, İl Müdürlüğümüzle beraber, DOKAP'tan sağladığımız kredilerle teşviklerle ilk başta 20 dekar alanda lavanta çiçeği dikimine başladık. Daha ilerleyen aşamalarda sadece lavanta değil, diğer aromatik bitkiler, aromatik ürünler konusunda da bir çalışma planlayıp hatta ölçek anlamında oldukça büyük bir ölçeğimiz var. İnşallah onu Niksar'a kavuşturabilirsek en mutlu olabileceğimiz konu olarak değerlendiriyorum. Lavantanın tabi üretiminin bizim ekonomimize çok büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bizim ovamızda yekün bir kavak ağacı alanı var, onların da bertaraf edilerekten tıbbi aromatik bitkiler ve daha gelir getirici ürünlere çevirmemize ve bunu da başaracağımıza inanıyoruz” dedi. 

 

Kaymakam Doğan, lavantanın Üç yıl içinde yatırım maliyetini çıkaracağının altını çizerek; Tokat Valiliğimiz, Tokat İl Özel İdaresi tarafından destekli olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve yürütülen ''Tıbbı Aromatik Bitki Üretiminin Yaygınlaştırması Projesi'' Doğu ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKAP) tarafından desteklenmiş İlçe Kaymakamlığımız koordinesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce dikimler gerçekleştirilmiştir. “Lavanta fidesi 3 yıl içinde yatırım maliyetini çıkarmaktadır. Birinci yılda %30, ikinci yılda %70 üçüncü yılda ise %100 verim alınmaktadır. Üçüncü yılsonunda yapılan harcamalar %100 geri kazanılmaktadır. Lavanta, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağ bitkisinden birisidir Genel olarak lavanta yağı parfümeri ve ilaç sanayiinde, ayrıca sabun ve diğer endüstri kollarında güzel kokusu için kullanılmaktadır. Uçucu yağ randımanı sapsız kuru çiçeklerde çeşitlere göre değişmekle birlikte % 2-5 arasında değişmektedir. 100 kilogram lavanta çiçeğinden 2 litre yağ elde edilir. Lavanta uçucu yağının dünya piyasalarında fiyatı 5.500 ile 7.500 ₺ arasında değişmektedir. Dönümde sapsız kuru çiçek verimi tür ve çeşitlere, iklim ve toprak koşullarına göre 150 kg ile 400 kg arasında değişir. 1 kilogram yaş lavanta 1,5-2 liraya satılırken, kurutulmuş lavantanın 1 kilogramı 20-25 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor. Lavanta 25 yıllık ömrüyle birlikte gübresiz yetişebilmekte, toplama dışında pek fazla iş gücü gerektirmemekte ve kuru çiçeği ile tahıla göre daha fazla gelir sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

 

Nuray Özcan adlı bayan çiftçi ise; “Niksar'ın ilki olmak gurur verici, aynı zamanda köyümüz kasabamız için de bizim içinde çok iyi. İnşallah bizim içinde Niksar içinde iyi olacak” dedi.

 

Lavanta fidesi dikim çalışmalarına Kaymakam Doğan'ın yanı sıra, AK Parti İlçe Başkanı Kemal Yılmaz, Gürçeşme Belde Belediye Başkanı Mehmet Çorak, İlçe Gıda Tarım Orman Müdürü Namık Özdüzgün ve çiftçiler katıldı.

 

Video Haber İçin : https://www.facebook.com/watch/?v=534902193854752 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250