NİKSAR’DA MELOCAN SEZONU AÇILDI

Özellikle Kardeniz bölgesinde Ordu'da mıhlama, börek, turşu, kavurma gibi farklı şekillerde tüketilen ve tedavi edici özelliği de olduğu belirtilen 'melocan' Niksar'da da vatandaşlar tarafından toplanmaya başlandı.
Bu haber 2020-05-28 13:07:59 eklenmiş ve 880 kez görüntülenmiştir.

Özellikle Kardeniz bölgesinde Ordu'da mıhlama, börek, turşu, kavurma gibi farklı şekillerde tüketilen ve tedavi edici özelliği de olduğu belirtilen 'melocan' Niksar'da da vatandaşlar tarafından toplanmaya başlandı.

 

Yüksek kesimlerde zahmetle toplanan, kan temizlemeden deri hastalıklarına kadar birçok tedavi edici özelliği bulunduğu belirtilen melocan, özellikle Ordu'da mıhlama, börek, turşu, kavurma ve börek içi olarak tüketiliyor. Karadeniz iklimine has, ilkbaharda tarla veya orman kenarlarında yetişen melocan, kilogramı 10 liradan satılıyor. Kısa bir süre boyunca yetişen ve sonrasında sertleşerek odunsu kıvama dönüştüğü bilinen melocan, vatandaşlar tarafından sevilerek tüketiliyor.

 

Dikenucu; nadide ve nazik bir bitkidir. Dikenucu denmesine rağmen dikenleri oldukça yumuşaktır. Çoban Ekmeği adı ile de bilinen Melocan Otu Faydaları ise kanı temizler, deri hastalıklarında kullanılır, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarında kullanılır, insanı rahatlatıcı, sıkıntı giderici etkisi gözlemlenmiştir. Tükürüğü arttırır, kabızlık problemi için faydalıdır.  Çok eski zamanlarda frengi tedavisinde kullanılırmış. Cilt hastalıkları ve sifilize karşı kullanılmıştır. Ayrıca; kanın temizlenmesini sağlayan güçlü bileşikler içerir. Yaprakları, dikenli gövdeleri, kökleri ve meyveleri çeşitli amaçlar için kullanılır. Kas ve eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir. Bağışıklık güçlendirici etkisi bulunur ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır. Çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca; köklerinde yapılan ekstreler kan akışını arttırır ve erkeksel performansa iyi gelir.

 

Melocan Otu Nasıl Kullanılır? 

 

Kökleri çorba ve güveçlere eklenebilir. Kökleri geleneksel olarak; bira ve içecek yapımında kullanılmıştır.

 

Melocan otu; ayrıca doğada yaşayan canlılar için de çok önemli bir bitkidir. Ayılar bu bitkinin meyveleri ile beslenir. Kökleri ise kemirici bazı hayvanlar için önemli besin kaynağıdır. Tavşanlar ve geyikler için de besleyicidir. Yapılan araştırmalarda; 40 kadar kuş türünün ana besin malzemelerinin melocan otu türünden bitkiler olduğu görülmüştür.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250