Bu Domates Çeşidini Gören Şaşırıp Kalıyor

Niksar'da emekli öğretmen hobi olarak serasında yetiştirdiği 'sardunya öpücüğü' cinsi domatesin bir kökünden 100'ün üzerinde ürün elde etti.
Bu haber 2020-09-10 12:28:07 eklenmiş ve 1478 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da emekli öğretmen hobi olarak serasında yetiştirdiği 'sardunya öpücüğü' cinsi domatesin bir kökünden 100'ün üzerinde ürün elde etti.

 

Niksar'da yaşayan 67 yaşındaki emekli öğretmen Zekeriya Baş, bir arkadaşından 'geranium kiss' sardunya öpücüğü cinsi domates tohumu aldı. 1150 rakım yükseklikte bulunan Çamiçi Yaylasında kurduğu 40 metrekare serada tohumu toprakla buluşturan Baş, tek bir kökte yüzün üzerinde domates elde etti. Hobi bahçesine diktiği domatesin bir kökünden üzüm salkımı gibi ürün almanın şaşkınlığını yaşadığını ifade eden Baş, “Üretmeyi çok seviyoruz, Çamiçi Yaylasına 1988 yıllarda geldik, ondan sonra hobi bahçelerimiz oluştu meşguliyet açısından. Önce normal domateslerle bunları üretmeye başladık, ama gördük ki bu piyasadan aldığımız tohumlar bizim atalık tohum dediğimiz doğal tohum dediğimiz ne lezzet ne tat oluşturamadı. Derken ileriki zamanlarda burada atalık tohumdan doğal domateslerden domates üretmeye başladık. Derken biz bu doğal tohumlara yöneldik ve şu anda 40 metrekarelik seramda yaklaşık olarak elimde 50-60 çeşit tohuma ulaştım. Bu tohumlardan son olarak kendisiyle zaman zaman tohum takası yaptığımız Resul Gür adlı bir kardeşimin gönderdiği “geranium kiss' tohumunu ilk defa denedim. Bizi şaşırttı gerçekten bir sonuç elde ettim. Bu yıl seramda çeşitli mantari ve böcek hastalıkları olmasına rağmen üzerinde yüzlerce çiçeğin olduğunu gördüğümüz, literatüründe en çok 3-4 salkıma ulaşırken bütün bu olumsuzluklara rağmen 5 salkımın üzerine çıkan bir performans gördük. Gerçekten bizi şaşırttı çokta mutlu etti. Bu domateslerle bu çeri türüyle çok umutlandık” dedi. Baş, isteyenlere ilerleyen zamanda bu tohumdan verebileceğini de belirterek, “Tohum konusundaki amacımızdan ziyade düşüncemiz, tohum Rabbimin bize verdiği kutsal bir ilahi emanettir. Bunu sadece kendimizde tutmamız doğru olmaz bunu paylaşmamız en güzeli. Herkesle paylaşmamız lazım. Ancak bugün konusu olan bu tohumu birkaç yıl ekip denememiz ve görmemiz lazım. Tam kendisi üzerinde bu tür üzerinde bir kanaat oluştuktan sonra isteyen üretmek isteyen meraklı arkadaşlarımıza elbette bu tohumdan vereceğiz ve dağıtacağız” diye konuştu.

 

Hedefleri tek kökten 500 adet domates yetiştirmek

 

Uzun yıllardır tarımla ilgilenen ve tarıma olan merakıyla çeşitli organik ürünler elde eden Resul Gür ise geranium kiss çeşidinin tamamen doğal bir domates olduğunu belirterek, “geranium kiss' ti Niksar Ovasında geçen yıl yetiştirdik, bu domatesin o iklime uygun olmadığını gördük ve 1150 metre rakımdaki Çamiçi yaylasında Zekeriya hocamızın serasına diktik. Biz tohum takası yapıyoruz. geranium kiss çeşidi tamamen doğal bir domates, hibrit değil, üzerindeki yüzlerce domatesi görenler hibrit domates sanıyor ama bu kesinlikle hibrit bir domates değil. Cüce tipli, bir salkımında ortalama 100 tane domates var. Biz bunu ilerleyen zamanlarda inşallah tek kökten 500 tane domates elde etmeyi amaçlıyoruz. Bunu gerçekleştireceğiz. Seneye 700-900 rakımlarda dikim yapacağız. Muhteşem bir verim var, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştık. Çok araştırdık, ülkemizde bu çeşit ve bu verimlilikte domates yetiştirildiğini duymadım böyle bir bilgiye rastlamadım. Bir salımda yüzlerce domates var, bir ailenin 3-4 aylık ihtiyacını karşılayacak kahvaltılık türü domates çeri tipi. 

 

Video Haber İçin: https://www.facebook.com/382155839215915/videos/411914763110211/

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250