HALİSE KÖKNAR’IN SÖZLERİ DİKKATE DEĞER


Bu makale 2017-03-07 20:13:21 eklenmiş ve 4197 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Yeni bir “8 MART” daha geldi çattı. Dünya'nın dört bir köşesinden yine kadın haykırışları, kadın feryatları, kadın çığlıkları yükselecek. Sivil toplum kuruluşları, kadın örgütleri, kadın hakları savunucuları bildiriler sunacaklar. Kadının toplumdaki yeri ve önemi hakkında birçok panel ve toplantı düzenlenecek ve de büyük kentlerde yapılacak yürüyüş ve gösterilerde kadınlar seslerini kamuoyuna duyurmaya çalışacaklar.


Çeşitli sivil toplum kuruluşlarındaki hizmetlerinden tanıdığımız kadın hakları savunucusu, emekli PTT Müdürü Halise KÖKNAR ile Dünya Kadınlar Günü'nü ve Anadolu'da kadın olmanın ayrıntılarını konuştuk.

Halise hanım, bir kadın olarak tüm Dünya'da kutlanan Dünya Kadınlar Günü hakkında düşüncelerinizi okuyucularımızla paylaşır mısınız? Dünya Kadınlar Günü nedir, ne değildir?


8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Yılda bir gün.. Peki, diğer 364 gün erkekler günü mü? Böyle mi değerlendirmek gerekir? Bence “Hayır”. Büyük resmi okuduğumuzda, toplum ve kadın ilişkilerini değerlendirdiğimizde böyle olmadığının ayrımına da varırız.


Başlangıçta; emeği sömürülen mazlum kadınların sesini duyurmak ve bu konuda farkındalık yaratmak amaçlı kabul görmüş bir gün olabilir ama günümüzde bu eksenden çok uzaklaştığını, uzaklaştırıldığını görüyoruz. Diğer benzer günler gibi (Anneler Günü, Babalar Günü vb.) ticari amaçlar doğrultusunda ve medya aracılığıyla toplumlara dayatılan bir gün olduğu görüşündeyim. Kısaca özetlersek; erkeklerin kendilerini, kadınlara çeşitli armağanlar almak zorunda hissettirildiği bir gündür. Sonuç olarak her masum başlangıç gibi Dünya Kadınlar Günü de amacından saptırılmış ve tüccarların çıkar amacına hizmet eder hale dönüştürülmüştür.

Açıklamalarınızı temel aldığımızda “Dünya Kadınlar Günü nasıl kutlanmalı?” ya da “8 Mart'ta ne yapılmalı?” soruları akla geliyor. Ne yapmalıyız?


Yazar Gonca Evirgen'in bir sözünü sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Gonca Evirgen; “İnsanları mutlaka kategorize etmek gerekirse; ırk, cinsiyet ve inançları temelinde değil, 'Aklını Kullanan İnsanlar ve diğerleri' diye ayırmanın doğru olacağını düşünüyorum” diyor. Bence de çok yerinde bir saptama.. Evet, “akıl” insanın en önemli yol göstericisidir. Bu bağlamda 8 Mart'ı daha akılcı yöntemlerle değerlendirmek ve kadın sorunlarını belirleme ve çözme noktasında akıl destekli yanıtlar aramak gerekir.

“Kadın sorunlarını yine kadınlar çözmeli” diyebilir miyiz? Bu doğru bir yaklaşım mıdır?


Bu düşüncenin tamamının doğruluğunu kabul etmek kadınlara haksızlık olur. Bir kadın hakları savunucusu olarak belirtmek isterim ki; sömürü, adaletsizlik, şiddet, taciz, yoksulluk ve istismarın kadını erkeği olmaz. Dolayısıyla, nerede akıl ve ahlak ötesi bir uygulama varsa cinsiyet gözetmeden tepki göstermek gerekir.

Halise Hanım, söyleşimizin başında da belirttiğim gibi “Anadolu'da kadın olmak” dediğimizde neler söylenebilir?


“Bilinç yoksunluğu” derim.. Gerek kentsel yaşamda, gerekse kırsalda, kadınların yeterli ve çağdaş bir eğitim almadığını biliyoruz. Hal böyle olunca da aklını ve zekâsını kullanamayan kadın yığınlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Kadınlarımız, cehaletin ve bilgisizliğinin ayrımında değil maalesef. Çünkü okumuyorlar. Sorunlarının farkında olmayan, sömürü, şiddet ve istismara alıştırılmış milyonlarca kadın düzmece dayatmaları kabullenmiş durumda. Kendini geliştiremeyen ya da gelişim yöntemlerini nasıl keşfedeceğini bilmeyen kadının kendi hak ve özgürlüklerinin farkında olmasını da bekleyemeyiz değil mi?


Her akşam saatlerce tv dizileri izleyerek, gündüzleri de hanım toplantılarında, kadın günlerinde zaman tüketen işsiz ev hanımlarımızın kadın sorunları konusunda bilinçlenmesi ve bu sorunlar karşısında direnç göstermesi mümkün mü? Gonca Evirgen'in yürekten katıldığım sözleriyle bu söyleşiye son noktayı koymak isterim; “Aklını kullananlar ve diğerleri..” Ne kadar doğru; okumayan, aklını kullanamaz, aklını kullanmayan bilinçlenemez, sorgulayamaz… Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Sayın Köknar, değerli görüş ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz. Toplumsal aydınlanmaya hizmet eden siz çağdaş ve uygar hanımların da Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250