GÖNDERE ÇEKİLEN KÜRDİSTAN BAYRAĞI NE ANLAMA GELİYOR?


Bu makale 2017-03-09 12:44:55 eklenmiş ve 2984 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Nasıl bir ülke olduk, anlamak mümkün değil… Komşularımızın hepsi ile sorunluyuz. En fazla da en uzun sınırlara sahip olduğumuz İran, Irak, Suriye ve Rusya ile… Bir de bunlara Yunanistan eklendi.
Avrupa ülkeleriyle de iyi değiliz. TUMOSAN, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Altay tankı projesinin güç gurubunun geliştirilmesi için imzalanan sözleşmesinin, iptal edildiğini duyurdu. Avusturya firması karşılıksız olarak fesh ettiğini bildirdi. Nedeni ise siyasi mülahazalarmış… Yani Türkiye'deki siyasi çekişmeler. TUMOSAN hisseleri % 9,3 değer kaybetti. Bunun nedenleri kamuoyuna açıklanmalıdır.
Bu günlerde Türkiye'de trafik hayli karışık. Biri geliyor biri gidiyor. Genelde Türkiye bir şeyler kaybetmeye başladığı zaman oluyor bu ziyaretler.
Sayın Devlet Bahçeli'nin gayretiyle HDP, Mardin Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Türk cezaevinden çıkartıldı. Aynı Devlet Bahçeli Adana Büyük Şehir Belediye Başkanı için o gayreti gösteremedi. Niye göstersin ki? Onun öyle bir derdi de yok! Ahmet Türk Referandumda “Evet” çıkması için çalışacakmış… Türk'ün ilk açıklaması da “Referandum önemli, oradan çıkacak karara herkesin saygı duyması gerekir.”olmuştu.
Türkiye, ABD ile Rusya arasında sıkışıp kaldı. Bundan çıkış yolları arıyor. PYD ile anlaşması için Ankara'ya baskı yapılıyor. Rusya Kürt guruplarını Moskova'da ağırlamaya çalışırken ABD ise ağır silahlar vererek PYD yi güçlendirip Rakka'ya Türkiyesiz operasyon yapmaya çalışıyor. Türkiye buna karşı çıkıyor.
Ankara, Barzani'den medet umuyor. Türkiye'ye gelmeden öncede özel mesaj vermişti. Babası Mustafa Molla Barzani, “İkinci cephemiz Türkiye olacaktır ama zaman henüz erken” demişti. Zamanı gelmiş oğlu babasının bu sözlerini Türkiye ve ABD sayesinde gerçekleştirmektedir. Barzani babası gibi her kılığa giren ve güvenilmeyen bir özelliğe sahip biridir. Daha önce de Türkiye'ye kafa tutmuştu.RT Erdoğan Barzani'yi AKP kongresine davet etmiş ve “Seninle gurur duyuyoruz” diye kongre salonunda alkışlattırmışlardı.
Barzani İstanbul'a ayak basar basmaz Kürdistan paçavrası Atatürk Havaalanına Irak Bayrağı ile beraber ayyıldızlı bayrağımızın yanında göndere çekildi. Irak'ın toprak bütünlüğünden dem vuranlar bunu hiç sorgulamadılar bile… Türkiye'de ve Dünya'da bu ilk yaşanılan durum oldu.
Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir ihanet paçavrası hükümetin talimatıyla göndere çekildi. Bu rezalet yetmemiş olacak ki iki gün önce de Çankaya köşkündeki Barzani-Yıldırım görüşmesinde, ikilinin arkasında yine o paçavra vardı.
Atatürk Havaalanı'ndaki görüntüler karşısında İran medyası bile ayağa kalkıp tepki gösterirken, yandaşlardan tek bir eleştiri bile yapılmadı. Bilakis “Bu bayrak Kürtlerin bayrağı, bundan rahatsız olunmamalı” diye tepki gösterdiler.
Başbakan, Kürdistan bayrağının çekilmesini savundu.”Bu gibi durumlar temayüller gereği yapılır. Yeni olan bir şey değildir. Daha öncede bunlar olmuştur.”diye savunma yaptı. Doğru, bağımsız olan ülkelerin bayrakları göndere çekilir ve protokolde yer alır. Böylece de Kürdistan'ın bağımsızlığı tanınmış olmuyor mu? Bunu başbakan bilmez mi? Suçluluk duyuyor aslında…
 'Evet' için kendini yırtan Devlet Bahçeli gecikmeli de olsa nihayet Salı konuşmasında İstanbul ve Çankaya'da göndere çekilen Kürdistan bayrağı için hükümete yönelik eleştirilerini sıraladı. Ve “Sayın Başbakan Çankaya'da Barzani ile konuşurken arkasına dönüp, nedir bu bayrak, kim koydu diyebildi mi? Ne olursa olsun sonuna kadar devlet, sonsuza kadar millet, irade ve yeminimiz 'evet' diyoruz.”
Devlet Bahçeli sadece konuşmak için konuşuyor ve arkasındanda hükümete “Evet” diyerek desteğini de esirgemiyor. Ülkü Ocaklarından da ne bir kınama ve telin emaresi gözüküyor. Büyük Birlik Partisi Gençleri İstanbul'da Türk Bayrağıyla Kürdistan paçavrasının yan yana asılmasını telin ettiler. Kutlamak gerekir.
Yıldırım, Barzani ile görüşmesinde özellikle PYD kaynaklı sorunlar, Rojovalı 7 000 bin Peşmergenin geçişi ilgili konular ele alınmış. Ekonomisi iflas etmiş ve memurlarının
Maaşlarını ödeyecek durumda değil ve petrolünü dışarı çıkaramıyor. Başbakan Yıldırımdan yardım istiyor. Ahmet Takan'ın Yeniçağ'daki ifadesine göre Barzani Türkiye'den şu isteklerde bulunuyor:
1.Bağımsızlık çabalarımı destekleyin.
2.Musul sorununa aynı Kerkük'te olduğu gibi ses çıkarmayın.
3.Suriye Kuzeyinde, Irak Kuzeyine olduğu gibi bir yapılanma istiyorsanız, unutmayın Salih Müslim'in muhalifleri Erbil'de. Onları destekleyin.
Barzani ne diyor. “Türkiye'de Kürdistan Bayrağı ile karşılaşacağımı hayal bile edemezdim. Kürdistan'a yıllardır en büyük desteği Türk hükümeti verdi.”  
Ne var bunda demeyin! Aynı Barzani Kerkük'te tapu ve nüfus dairesindeki kayıtları yaktı. Bunları yakanları Türk Devleti ve Türk Milleti değil Türk hükümeti yetkilileri Kürdistan paçavraları ile karşıladı.
Barzani Kürdistan'ı ilan etmeden bizimkiler hareketleriyle ilan ettiler.
Sizce bu ne anlama geliyor?
İsrail'de ağzını açmış pusuda bekliyor.
Haydi hayır'lısı!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250