AVRUPA İLE NEDEN SORUN YAŞIYORUZ?


Bu makale 2017-03-17 19:21:29 eklenmiş ve 3291 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Neden hep sorunlarla boğuşuyoruz. Biri bitiyor diğeri başlıyor. İsrail ile Mavi Marmara sorunu bitti derken, Rusya uçağın düşürülmesi… Rusya ile sorunlar başladı. Suriye'de El-Bab operasyonu devam ederken bu sorun yüzünden uçak dahi kaldıramadık.
Şimdi de AB ülkeleri ile itişip sorunlar yaratmaya çalışıyoruz. Bu kime yarar getirecek? Bunlar hep ülkemize zarar veriyor. Neredeyse dost komşumuz kalmadı. Hepsiyle papaz olduk.
Cumhurbaşkanı referandum arifesinde gerilimler yaratmaya çalışıyor. Başbakan ve bakanlarda ona eşlik ederek muhalefet partilerini ve “Hayır” verecek insanları PKK, HDP, FETÖ ve Kandille bir tutup toplumu ayrıştırmaya çalışıyor. Toplum bu gerginlikten pek hoşlanmadığı içinde “Evet” diyeceklerin sayısı gittikçe azalıyor. Bunu fırsata çevirmek içinde yeni mağduriyetler yaratılmaya çalışılıyor.
Ahmet Gürsoy Yeniçağ'daki köşesinde bu konuyu iyi tahlil etmiş:
“Türkiye küçük düşürüldü. Zordaydılar… Kararsızları etkilemeleri gerekiyordu.
'Teröristlerle birlikteler. Onlar da hayır diyor' dediler tutmadı. Öyle ki yandaş gazeteciler bile bundan hoşlanmadı. Eleştirdiler.'Başka dil kullanın' dediler.
Bu defa 'Evet çıkarsa terör önlenir' dediler gene beklene etki görülmedi.
Daha başka gelişme olmalıydı. Hem de acilen. Öyle bir şey olsun ki bunları haklı çıkarsındı.
Nihayet aradıkları kan bulundu.
Almanya ve Hollanda Türkiye'deki 'evet' kampanyasına tam destek verdiler. Onların da işine yaramaktaydı.
Karşı düşman hem gerçek düşmandı ve hem de politik gerçeklikti. Hem Almanya'nın ve hem de Hollanda'nın kendi kamuoyları açısından da bu tepki milli ruha vurgu yapıyordu. Alman halkı açısından yabancıyla kapıları kapatmak ve hem de Türkiye'ye meydan okumak onur vericiydi.
Hollanda halkı içinde durum aynı.
Küçücük bir devlettiler ama böbürlenen bir dev olan Türkiye'ye meydan okumaktaydılar.
Çok hoşlandılar…
Hollanda'da seçimler var.
'Gelmeyin buraya, faşist partinin işine yarar' demediler mi?
Bu tepki mutlaka orada da işe yarayacaktır.
Hollanda milli gururu yükselen bir bulut gibi dolaşmaktadır.
Peki Türkiye?
Türk halkı?  
Türkler bu duruma hem öfkelendiler ve hem de ister istemez hükümetle aynı çizgide buluştular.
İstenende buydu.
Hükümetimiz memnun.”

AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık Hollanda'daki olaylar için “Bu olaylar AKP'nin oylarını 2 puan artırdı.”diyor. Amaç da bu değil miydi?
“Ya Türkiye'nin onuru?
Milli gururumuz?
Seçimlerde sonra herkes el sıkışır olur biter. Sonrasında unutulur.
Önemli olan şimdi şu an milli öfkeyi yönlendirmek… Bu durumun bir de tersi var. Farklı açıdan bakanlar da şöyle düşünebilir: Arkadaş… Yıllardır seçim yapıyoruz. Onlarca kere bu ülkede miting yapıldı mı?
Almanya ile problem çıktı mı?
Hayır.
Daha dün 2 Kasım seçimlerinde bile Almanya ses çıkarmadı.
Hollanda gık etmedi?
Eee? Şimdi neden herkes ayakta?
Siz olsanız bu soruyu sormaz ve şüphelenmez misiniz? Ve ardından şöyle düşünmez miydiniz? Çünkü şimdi Almanya ve Hollanda 'Evet' çıksın, Türkiye Büyük Orta Doğu eksenine doğru yol alsın istiyor…
Bir başka soru daha?
Kardeşim. Hollanda'da Türklerden çok Maruklar, Faslılar, yaşıyor. Hollanda niye bunlarla kavga etmiyor da illa bizimkilerle kavgalı?
Fas'ın hükümeti yok mu? Onlar politikacı değil mi? Aynı şey Almanya için de geçerli…
Yoksa bizimkiler mi geçimsiz?..
Dünya ile kavga ederek Türkiye yönetilebilir mi? Böyle politikalarla başarı sağlanıyorsa neden dünyanın onca ülkesi aynı yolu takip etmiyor.
Bu ülkelerde Türk düşmanlığı giderek artarsa bunun sorumlusu Türkiye'deki hükümet mi olacak yoksa Hollanda ve Almanya mı? Çok daha vahimi, Alman hükümetleri ve Hollanda hükümetleri senin vatandaşlarına dışlama politikaları uygulayarak ve huzurlarını bozarak ötekileştirirse sen ne yapacaksın?
Galiba ateşe körükle giden biziz.
Adam seni ülkesine almıyor, sen bütün kapıları zorluyorsun… Buna ne hakkın var? Bu tür davranışlarla Türkiye küçük düşürülmüştür. Türkiye büyük bir ülkedir ve biz bunu hak etmedik.
Evet, Hollanda ve Almanya kınanacak hareketler yapmıştır.Doğrusu,ama madalyonun bir de öteki tarafı var: Tavrı net ve belli olan bir ülkenin kapılarını ve sınırlarını zorlamanın neresi başarılı bir diplomasidir.Bunu neden yaptınız?
Her şey referandumda kazanmak için miydi?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
HAÇLI AVRUPASI VE PKK HAYIR"I DESTEKLEMİŞTİR.
AZİZ MİLLETİN AVUKATI 2017-09-05 14:31:13
Sevgili Hemşehrim, lütfen ateşe körükle giden ve bu çatışmaları çıkaran biz değiliz. Anlayabildiğiniz konularda yazınız. Devlet ve uluslararası hukuk işlerini mülkiyelilere ve biz Hukukçulara bırakınız. Birde biz 50 yıldır beklediğimiz Avrupa kapısından aslımıza bu hükümet sayesinde ayrılacağız ama vakti vardır: Biraz daha güçlenelim. Bize onlar niçin mi saldırdı: Haçlı zihniyetindelerde ondan. Bz saldırmadık, problemi çıkaran onlar, niye TÜRKİYE GÜÇLENDİĞİ İÇİN.. Şimdi ESKİ TÜRKİYE OLSAYDIK ONLARA UŞAKLIK YAPSAYDIK, FAZLA BİR SORUN ÇIKMAZDI, ANLADINIZ HERHALDE..
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250