BİNDİĞİN DALI KESME


Bu makale 2017-06-01 02:39:45 eklenmiş ve 1362 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Us'u (aklı) ve kavrama yetisiyle (zekâsıyla) diğer canlı türlerinden farklı olan İnsan, ne yazık ki bu özelliklerinden yeterince yararlanmadığı ya da bu niteliklerini benci çıkarları doğrultusunda kullandığı için sadece kendi türünü değil, diğer canlı varlıkları da kitlesel bir yok oluşa sürüklüyor.   

    
Bilimsel gerçekler bize; 4,5 milyar yaşındaki Dünya'mızda, çeşitli nedenlerden ötürü, beş kez kitlesel yok oluş yaşandığını söylüyor. Dilerseniz var oluşundan günümüze değin Dünya'nın geçirdiği yok oluşlara kısaca bir göz atalım.  


ORDOVİSYEN Yok Oluşu


İlk kitlesel yok oluş 460-430 milyon yıl önce yaşandı. Bu dönemde Dünya soğudu ve yaşamın büyük bir kısmını oluşturan su canlılarının %85'i yok oldu.


DEVONİYEN Yok Oluşu


375 milyon yıl önce ikinci kitlesel yok oluş gerçekleşti. Bitkilerin ardından önce böcekler sonra hayvanlar karaya çıktı. Canlıların karadaki yaşamlarının başlamasının ardından gerçekleşen bu yok oluşta tüm canlı türlerinin %40'ı, deniz yaşamının ise %65'i yeryüzünden silindi.


PERMİYAN Yok Oluşu


Dünya'mız üçüncü kitlesel yok oluşu 252 milyon yıl önce yaşadı. Bu dönemde deniz canlılarının %96'sı ve kara canlılarının büyük bir kısmı yok oldu.


TRİYASİK Yok Oluşu


220 milyon yıl önce, dördüncü bir kitlesel yok oluş yaşandı. Nedeni bilimsel olarak saptanamayan bu yok oluşta Dünya canlılarının % 80'inin soyu tükendi. Bu dönemin ardından dinozorlar devasa boyutlara ulaşarak karanın egemen türü oldu.

KRETASE Yok Oluşu


Günümüzden 65 milyon yıl önce beşinci büyük kitlesel yok oluşu yaşayan gezegenimize 10 km çapında bir göktaşı çarptı. Bugünkü Meksika coğrafyasına çarpan göktaşı atmosferde ciddi etkilere neden oldu. Dinozorlar başta olmak üzere canlı türlerinin yarısından fazlası yok oldu.


200 bin yıl önce, günümüze değin sürecek insan (Homo Saphiens) dönemi başladı. Geçirdiği beş büyük kitlesel yok oluşa direnebilen yaşlı Dünya'mız, bugün ne yazık ki, insanoğlunun yarattığı olumsuzluklarla tüm yaşam kaynaklarını yitirme ile yüz yüze kalmış durumdadır.


İnsan, 4,5 milyar yıllık dünya tarihinin en hızlı iklim değişikliğine neden olurken bu olumsuz durumun etkisi tüm dünyayı Altıncı Kitlesel Yok Oluş'a doğru sürüklüyor. Ormanlar ve yeşil alanlar betonlaştırılarak verimsiz hale dönüşüyor, sulak alanlar, ovalar çoraklaşıyor, içme suyu kaynakları bilinçsizce kullanılıyor.


Enerji üretiminde, çevre dostu uygulamalar yerine ucuz maliyetli kısır çözümlerin yeğlenmesi atmosferin hızla kirlenmesine neden oluyor. Tarım alanlarında kullanılan verim artırıcı kimyasalların hem insan, hem de diğer canlıların sağlığını olumsuz yönde etkilediğini bilmeyenimiz yok.  


Tüm bunların yanı sıra küresel silah tacirlerinin dünya üzerindeki oyunları savaşlar biçiminde sürüyor. İnsanlar ölüyor, yaralanıyor. Toplumlar yalnızlaşıyor..


Doğal döngüsü değişime zorlanan Dünya, peş peşe gelen olumsuzluklara daha ne kadar dayanabilecek bilemem ama insanoğlunun bindiği dalı kestiği apaçık..


Olası bir Altıncı Kitlesel Yok oluşun adının “İNSAN (Homo Saphiens) YOK OLUŞU” olacağını öngörmek zor olmamalı.
Dünya ile dostça günler dilerim.


Kaynak bilgi için Arkeofili'ye teşekkür ederim.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250