diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

TOKAT VALİLERİ - XII ABDULKADİR SARISÖZEN (1)


Bu makale 2017-06-01 02:56:51 eklenmiş ve 296 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Abdulkadir Sarısözen 1897 yılında Sivas'ta doğdu. Babası, Sarıhatipzade (Sarısaçlılar) Şeyh Hüseyin Hüsnü Efendi, annesi  Zeliha Hanımdır.  1914 yılında Birinci Dünya Savaşı'nda seferberlik ilan edilmesi üzerine öğrenimini yarıda bırakıp Filistin Cephesi'nde savaşa katıldı. Ancak cephede  1915 yılında başından yaralanıp uzun bir süre bir tedavi gördü. Memleketine dönüşünde İstiklal Savaşı başlamıştı. Mustafa Kemal''in savaş öncesi  Samsun'dan Kuva-i milliye ruhunu oluşturmak için başlattığı kongreler sürecinde Sivas' gelişinde 4 Eylül 1919'da başlayan Sivas Kongresi'nde  Kongre kâtibi görevini üstlendi.   


O  dönemde, Vilayet Matbaası Müdürlüğünü yapan Abdulkadir Sarısözen, Mustafa Kemal'in Sivas'ta  Heyet-i Temsiliye olarak çalışmalarını sürdürdüğü sırada 8 Eylül 1919-13 Aralık 1919 tarihleri arasında  İrade-i Milliye Gazetesini bazılarının çekincelerine rağmen cesaretle 16 sayı çıkarmayı başarmıştır.(Bu gazete 1919-1922 yılları arası üç yıl yayınlanmıştır)Geceleri arkadaşlarıyla beraber kapı kapı dolaşarak kongre tamimlerini dağıtarak Sivas halkının İstiklal Savaşı'nda yer alması yönünde mücadele etti


Arkadaşı Samih Fethi (M.Turhan Tan ) ile birlikte Mustafa Kemal Ankara'ya gidinceye kadar gazetenin düzenli çıkmasını sağladı. İstiklal Savaşı'nın zaferle neticelenmesinden sonra  yarıda bıraktığı öğrenimine devam etti. Sivas Lisesi'ni bitirip Ankara Hukuk Fakültesi'ne girdi ve  1931 yılında diploma aldı.


Nazik, hoş sohbet ve elinden gelen her türlü yardımı yapmaktan çekinmeyen Abdulkadir Sarısözen  hayran olduğu Mustafa Kemal'in 1924 ve 1928 yıllarında Sivas'a gelişinde  yanında oldu.İlk memuriyete yöneticilikle başladı .1928 yılında Saadet Hanım'la evlendi.


 Havza, Bafra, Karadeniz Ereğli ve Tunceli Ovacık Kaymakamlıklarında bulundu.1937 yılında vuku bulan  Dersim İsyanı sırasında Ovacık Kaymakamı idi, olaylara müdahale etmede ve bölgeye hakim olmada etkili oldu. Mülkiye Müfettişliği (1942) ve Tokat Valiliği yaptı (1949-1950) . 1955 yılında emekliye ayrıldı. Ancak yapısı itibarıyla daima çalışmaya ve bir şeyler yapmaya alışkın olduğu için, boş durmayarak  Sivas'ta avukatlık yapmaya koyuldu.


1955-1957 yılları arasında Sivas Baro Başkanlığında bulundu. Bir taraftan da Ülke Gazetesine makaleler yazdı. Folklor incelemeleri ve musiki konularında gazete ve dergilerde çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. Gazete yazılarında özellikle esprili uyarıları dikkati çekmiştir.


1958'de Ankara'ya yerleşti. Sami Ocakcıoğlu ve daha birkaç arkadaşıyla birlikte Sivil  Emekliler Derneği'ni kurdu. Emeklilerin Sesi adında birde dergi yayınladı. 1973 yılında vefat etti.


Saadet Hanımla evliliğinden kızları Ülker, Turgay ve Bilge Sarısözen doğmuştur. Turgay hayatta olup diğerleri vefat etmiştir. Eşi Saadet Hanım da 1976 yılında aramızdan ayrılmıştır.


Onun asıl gayret sarf ettiği alanlardan biri de aileden gelen müzik bilgi ve birikimidir. Bu konuda kızı Turgay (Çapan) Sarısözen ailesinin müziğe düşkünlüğünü anlatırken diyor ki ; '' Babam keman, kanun, bağlama çalardı. Mesleği icabı gezdiği yörelerde dinlediği türküleri kardeşi Muzaffer Sarısözen'e aktarır, bazılarını da kendisi söylerdi. Böylece Türk Halk müziğine kardeşi Muzaffer Sarısözenle birlikte büyük hizmetleri geçmiştir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400