diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

TOKAT VALİLERİ (XVI) BİR ŞAİR VALİ TURGUT HAYATİ EĞİLMEZ -2-


Bu makale 2017-08-01 21:22:12 eklenmiş ve 236 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Tokat tarihi için apayrı bir değeri olan Halis CİNLİOĞLU Kütüphanesindeki gazete ve fotoğraf arşivlerini  Kıymetli Ağabeyim, Araştırmacı M.Ali Cinlioğlu ile birlikte tarayarak o döneme ışık tutan bilgileri aşağıya aktarmaya çalıştık.

4 Temmuz 1964 tarihli Turhal Demokrat Gazetesi
Yeni Valimiz Turgut Eğilmez Geldi

Çankırı'dan ilimize tayin olunan Vali Sayın Hayati Turgut Eğilmez Salı günü  ilimize gelmiş ve Çarşamba günü  görevine başlamıştır.
*
Almus Barajı açılışı 1965
Sabah Postası'nın 6 Ekim 1966 tarihli haberine göre Baraj açılışında ilimize gelen Başbakan Süleyman DEMİREL, DSİ Genel Müdürü Arif ONAT,Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı İbrahim DERİNER, Tokat Belediye Başkanı Mesrur GÜRGENÇ,Tokat Valisi Turgut EĞİLMEZ birer konuşma yaptıktan sonra Almus Barajı ve Santrali'nin açılışı gerçekleştirildi.
Törene Devlet Bakanı Rafet Sezgin, Ali Fuat Alişan ve Tarım Bakanı Bahri Dağtaş, Tokat Milletvekilleri Osman Hacıbaloğlu, Bedrettin Karaerkek, Dr. Cevdet Aykan, Osman Saraç ve Senatör Zihni Betil'de katılırlar. Basın mensupları ve çok sayıda bürokratın yanı sıra  il ve diğer ilçelerden gelen çok sayıda  vatandaşımız töreni izlemiştir.
*
1966 -1967 Öğretim yılında Ticaret Lisesi Sulusokak'taki eski ortaokul binasında 16 Ekim 1966 tarih itibarıyla 125 öğrencisiyle eğitime başlamıştır. Aynı yıl eski kolordu mevkiinde Tokat Ortaokulu eğitime açılarak şehirdeki ortaokul sayısı ikiye çıkarılmıştır.
21 Ekim 1966 tarihinde de Tokat Ziraat Okulu şehrin Fidanlık mevkiinde açıldı.Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesi 1966-1967 yılında Tokat Sağlık Koleji'nin açılacağı halka duyurulmuştur.
Tokat'ta 1964 yılı Eylülünde gazetelere (Tokat Sabah Postası 22 Eylül 1964 )
Şeftali Sokağı yangını adıyla geçen büyük bir yangın meydana geldiği haberi duyurulmuştur.. Yangını söndürmek için çevre il ve ilçelerden gelen itfaiyelerin katıldığı yangın sabaha dek ancak kontrol altına alınarak şehir daha büyük bir felaketten kurtulmuştur. Çok sayıda ev ve iş yerinin yandığı olayda Tokat Valisi Turgut Eğilmez'in büyük gayretleri görülmüştür.
*
Türk Donanmasının kuvvetlendirilmesi için açılan kampanyaya büyük destek verilmiştir. Cumhuriyet Gazetesinin 5.5.1965 tarihli haberine göre Tokat Valisi Hayati Turgut Eğilmez:
“Konu ile ilgili derhal harekete geçtik. Tokat heyecan ve zevkle bu kampanyaya katılmaktadır.” Şeklinde basına demeç vererek Tokat halkına duyarlılıklarından dolayı teşekkür etmiştir.
*
1966 'da Gümenek ve Turhal yolları asfaltlanarak vatandaşların daha rahat seyahat etmeleri sağlanmıştır. Diğer ulaşım merkezlerine de asfalt yapım çalışmaları devam etmektedir.
Yine o dönemde şehrin sosyal hayatında önemli bir yeri olan sinemacılığa bir yenisi eklenmiş,1964 yılında Mustafa Sezer tarafından yaptırılan şehrin büyük ikinci sineması Zafer Sineması törenle açılmıştır.
Tokat Toprak-Su Araştırma İstasyonu açıldı. 29 Kasım 1966'da halkın Sipahi Pazarı diye adlandırdığı mevkiye bugünkü Vakıf İşhanının temeli Vali Turgut Eğilmez ve Belediye Başkanı Mesrur Gürgenç tarafından atılmıştır.
*
Ülkemizde meydana gelen deprem sonrası bölgeyi gezmekte olan Cumhurbaşkanı Cevdet SUNAY bu gezi dönüşünde, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Cemal Tural  ve maiyetindeki bakanlar  21 Ekim 1966 'da Tokat'a gelmişlerdir. Tokat Valisi Turgut Eğilmez ilin meseleleri ile ilgili bir brifing vermiştir.
*
1952 model Ford marka makam arabası değiştirildi. Sabah Postası 22 Ağustos 1965:
İstanbul'a giden valimiz 1963 model Postlaç marka siyah, içi kırmızı bir araba alarak şehrimize dönmüştür
*
26 Mayıs 1967 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kararname ile Tokat Valisi Turgut Hayati Eğilmez Aydın Valiliği'ne atanırken yerine Beşiktaş Kaymakamı olup Elazığ Valiliği'nde çalıştırılan Yusuf Yakupoğlu getirilmiştir.
*Kasabalarına yaptıkları hizmetten dolayı (1965 Kasım ayında Başçiftlik Köy yolunun tamamlanarak açılması)bir vefa örneği olarak bugün ilçe merkezi olan Başçiftlik'te Turgut Eğilmez Caddesi bulunmaktadır.

Yazımızın sonunda Tokat' a yeni atanan Valimiz Sayın Dr.Ömer TORAMAN Bey'e hoş geldiniz diyor, başarı dileklerimi sunuyoruz. XVII valimiz Yusuf YAKUBOĞLU yazımızda buluşmak ümidiyle.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400