diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

TOKAT VALİLERİ (XXI) LÜTFÎ FİKRET TUNCEL -1-


Bu makale 2017-12-01 14:12:36 eklenmiş ve 65 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

1934'de Niğde/Bor'da doğdu. Babası Ahmet Tuncel, annesi Sadiye Tuncel Hanımdır. İlk ve ortaokulu burada tamamladı. Niğde Lisesi'nde başladığı lise hayatına 1952 1953 öğretim yılında Afyon Lisesi'nde devam ederek  "pekiyi" derecede bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1956-1957 yılında mezuniyetini müteakip, 22.8.1957'de tayin edildiği Niğde Maiyet Memurluğunda; Altınhisar (Bor-Niğde) Bucağı Müdürlüğü'nde; Bor Kaymakam Refikliğinde; 1958 yılında Çamardı Kaymakam Vekilliğinde görevlendirilip 3.1.1959'da yedek subay olarak silâh altına alındı; Haziran 1960'da yedek teğmen rütbesiyle terhis edildi ve yeniden Ankara Maiyet Memurluğuna atandı. 

Yeşil Bor, Niğde Gazetelerinde  ağırlıklı olarak Bor tarihi ile ilgili  yazılar yazdı.

Pozantı, Kırıkkale Kaymakam Refik ve Vekilliğinde bulunup staj süresini doldurduktan, 34. Dönem Kaymakamlık Kursu'nu da bitirdikten sonra: 28.8.1961'de Küre, 26.9.1962'de İkizdere, 14.2.1966'da Hadim Kaymakamlıklarına; 7.3.1968'de de 3. Sınıf Mülkiye Müfettişliğine atandı. 

1975 yılında Adana Valiliğine, 1978 yılında Tokat Valiliğine, 1979 yılında Konya Valiliğine, (12 Eylül 1980'den sonra Konya Belediye Başkanlığına da vekâlet etti) 1984'te Sivas Valiliğine, 1990'da Tekirdağ Valiliğine, 1991'de Adana Valiliğine atandı.

2.11.1993 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilen TUNCEL, 1.10.1999 tarihinde emekli oldu. Emeklilik sonrası OYAK Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi.

5 Ekim 1957 Cumartesi günü Mehpâre (Tunç) Hanım ile evlenen TUNCEL'in 28.8.1958 doğumlu Dilârâ adında kızı ile 8.12.1965 doğumlu S. Hakan adında oğlu vardır (Nisan 1970). Orta derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Görev yaptığı yerlerde çok sevilen TUNCEL'e Pozantı, Küre, İkizdere, Hadim, Gürün, Zara, İmranlı, Çine, Çerkezköy ilçeleri ile Konya, Aydın illerinin  “Fahrî Hemşeriliği” unvanı verildi. Ayrıca, Sivas merkez, Gürün ve Ulaş ilçelerinde bazı okullara, İmranlı'da da bir caddeye adı verildi.

BASILMIŞ ESERLERİ

1: İçişleri Bakanlığı Kuruluşu; Görevleri ve 1965-1969 Yılları Çalışmaları

(Ş. Pazarcı. A. Dârendeliler, İ. Dede ile birlikte) Ankara; 1969

2.Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa ve Tembihnâmeleri (1987)

Tokat'ın 22.Valisi Lütfi TUNCEL Bey ile irtibat kurarak şehrimizde görev yaptığı süre içindeki bilgilerini rica ettim. Sayın Vali bizi kırmayarak aşağıya aktardığımız notları ve yirmiye yakın fotoğraf göndermek nezaketinde bulundu. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

“Valiler kararnamesi ile Tokat Valiliğine atandım. Tebrikler, Allahaısmarladıklar sonunda “Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı; on beşliler geliyor, kızların gözü yaşlı” türküleriyle Tokat'a uğurlandım.

TOKAT

20 Şubat 1978'de göreve başladığım Tokat, benim bugün de muhtelif vesilelerle gidip geldiğim, insanları son derece dost, doğası verimli bir vilayetimizdi. Yeşilırmak ve kolları adeta bu ilimize hayat veriyordu. Tarımsal potansiyeli hiçbir zaman Çukurova'yı aratmıyordu.

Eşim de ben de, çocuklarım da bu vilayeti sevdik. Çok değerli Vali ağabeyimiz Zekâi GÜMÜŞDİŞ valiliği zamanında bahçesine küçük çaplı bir yüzme havuzunun da yapıldığı vali konağı şehrin tam ortasındaydı ve Tokat'ta bulunduğumuz süre içerisinde bizim anılarımız daima güzellikleriyle yer aldı.

Adana'da bulunduğum son eğitim öğretim döneminde Anadolu Lisesi'ni açmıştık. Oğlum S.Hakan Tuncel de bu okulun öğrencileri arasındaydı. Tokat'ta Anadolu Lisesi olmadığı için Hakan Adana'daki kardeşimiz kadar sevdiğimiz arkadaşlarımız Veysi ve Öznur Ünsal'ların yanında kaldı. Kızım Dilara Ankara Deneme Lisesi'ni bitirdikten sonra bir yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde okudu, ertesi yıl tekrar sınavlara girerek Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu. Dolayısıyla Tokat'a eşim ve ben yalnız gittik.

Adana'da bulunduğum dönemde mahalli idareler seçiminden sonra karşılaştığım bir durum Tokat'ta da aynen başıma geldi. Kısa bir anlatımla, her ilde de iktidar partisi ile muhalefet partileri mahalli idareler seçimleri sonunda aynı sayılarda Genel Meclisi Üyesi çıkardılar.22-24 veya 22-22.Vali hangi tarafa oy verirse o taraf il daimi encümen üyeliklerini kazanıyordu. Yani bir tarafın aldığı oy neredeyse yok sayılacak ve bir tek benim oyum seçimin sonucunu tayin edecekti. İki yerde de aynı tavrı ortaya koydum ve ben beyaz oy (çekimser) kullanıyorum, siz ya koalisyon kurun ya da bir biçimde meselenizi kendiniz halledin dedim. Uzatmayalım sonuçta Adana'da da, Tokat'ta da iktidar partileri muhalefetten birer transfer yaparak daimi encümen üyeliklerini kazandılar. Kuşkusuz bu olay anlattığım kadar kolay olmadığı gibi, iktidarı oluşturan parti ya da partilerin vali üzerindeki yoğun baskıları da olay çözülünceye kadar devam etti. Ancak benim kararım değişmedi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400