diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

TOKAT VALİLERİ (XXI) LÜTFÎ FİKRET TUNCEL -2-


Bu makale 2017-12-01 14:13:12 eklenmiş ve 85 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Tokat konumu itibarıyla Çorum ve Sivas vilayetleri arasında yer alır. O dönemde Çorum 'da da, Sivas'ta da asayişi bozan olaylar meydana gelmişti. Tokat'ta da aynı karanlık oyunlar oynanmak istendi. Tokat'ın sivil toplum kuruluşları ve her kesimde sözü dinlenebilecek kişilerle zaman zaman toplantılar düzenledik ve ufuktaki tehlikeyi açıkça anlattık. Güvenlik güçlerimiz de kesinlikle oyunlara gelmeden tarafsızlıkları ortaya koydular. Bütün bunların sonucunda küçük bazı olayların dışında ilimizde asayişi önemli oranda etkileyecek olaylar meydana gelmedi.

Benim Tokat Valiliğim sadece bir yıl on ay kadar sürdü. Yani bu güzel ilimizde çok kalamadım ve belki de rutin işlerin dışında büyük yatırımlara imza atamadım. Ancak o dönemde ben ve çalışma arkadaşlarımın yansız davranışlarıyla bir bakıma ilimizde büyük acıların yaşanmasını önleyerek en büyük başarıyı sağladığımızı düşünüyorum.

Bu arada Tokat'la ilgili başka bir anımı da burada anlatmak istiyorum. İdarecilik hayatımda iki yerde karne ile ihtiyaç maddesi dağıtıldığına tanıklık ettim. Birincisi Niğde Maiyet Memurluğum sırasında oto lastiği, nal çivisi, demir vs. dağıtımı yapılıyordu. Devrin Adalet Bakanı ve Niğde Milletvekili Prof. Dr. Hüseyin Avni Göktürk, Niğde'ye her gelişinde vilayette Vali Hilmi İnanç'ın makam koltuğuna oturuyor ona bir lastik, buna iki lastik dağıtımı yapıyordu. Rahmetli valimizin fevkalade sıkıntıda olduğunu görüyorduk ancak yine rahmetli olan hocamız herhalde bu o kadar sıkıntıda değildi.

Tokat'a geldikten sonra petrol ve yemeklik margarin yağı sıkıntısı başlayıp karne usulü yeniden gündeme gelince Niğde günlerimi hatırladım.

Görevlendirdiğim Vali Yardımcısı arkadaşlarım ihtiyaç sahibi vatandaşlara petrol karnesi veriyordu. Bir gün mahalli basında “Tokat'ta petrol bulundu” diye bir haber çıktı. Kısa bir süre içerisinde haber yurt çapında duyuldu ve gerek resmi kanaldan gerekse ulusal basından konunun aslı nedir diye telefonlar gelmeye başladı. Sanayi ve Teknoloji Müdürümüzü davet ettim ve konunun ne olduğunu sordum. Müdür Bey, konunun henüz yeni olduğunu ve incelemeye başladıklarını söyledi.

Kısa bir süre sonra gülerek beni ziyarete gelen Sanayi Müdürü arkadaşımız:

-“Efendim” dedi, kamyon ve traktörü olan bir vatandaşımız bahçesinde bir kuyu açmış, içine de vilayetten aldığı karnelerle satın aldığı mazotu doldurmuş ve üzerini de kapaklarla kapatmış. Ancak kısa bir süre sonra bu mazot komşunun bahçesinden çıkmaya başlamış, komşu da bahçemden petrol çıkıyor diye basın mensuplarına haber vermiş ve ortalık karışmış. İşin aslı budur.” Dedi.

Olayın hemen akabinde ilgili arkadaşları topladım, konunun üzerinde daha titizlikle durulması ricasında bulundum ama “Tokat'ta petrol bulunmuş” haberi epey bir süre gündemden düşmedi.

Bu konuda bir başka anım da yaşlı bir teyzeyle ilgili. Bu teyzemiz her gün Özel Kalem'e geliyor ve “Kızım, bütün komşularımızın evinde güğümlerle mazot var, benim evimde hiçbir şey yok, konu komşuya mahcup oluyorum, hiç olmazsa bir güğüm mazot verin bana” diyormuş. Demek ki bu iş konu komşu arasında bir gösteriş haline getirilmişti. Teyzemize motorlu aracı olmayana mazot vermeyeceğimizi anlatmaya çalıştık ama inandırabildik mi onu bilmiyorum. İnşallah genç kardeşlerimiz bundan böyle, herhangi bir ihtiyaç maddesinin dağıtımı mecburiyetinde kalmazlar.

Tokat'ta unutamadığım anılar yaşadım. O günler itibarıyla yaklaşık yetmiş günlük bir eğitimden sonra öğretmen yetiştirecek Eğitim Enstitüsü'ne Doğu Anadolu'daki bir vilayetimizden öğrenci getirilerek güya güç dengesi sağlanmak istenmesini, okul müdürünün kapısının önünde teneke kutu içinde Molotof kokteyli patlatılmasını güvenlik güçlerine fatura etmek istenmesini, okuldaki disiplini sağlamak istediğimizde, özellikle bu okula bir biçimde tayinlerini yaptıran öğretmenlerin, okulda eğitime ara verilmesi halinde istifa edeceklerini söyleyerek Ankara'ya Milli Eğitim Bakanı Necdet UĞUR'a şikayete gitmelerini, ancak çok değerli Hocam Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu ile dönemin yine Başbakan Yardımcısı Dr. Faruk Sükan'ın beni sonuna kadar desteklemelerini hiç unutamıyorum.

Ayrıca dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit'in 26 Temmuz 1979 günü “Çimentodan Gereçler ve Yapı Elementleri Fabrikası'nın temelini atmak üzere Tokat'a gelişlerini; Sayın Başbakanın halka hitapları sırasında Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin beni protesto etmek için “Faşist vali istifa” diye bağırmalarını da unutmam mümkün değildir. Bütün bunların cevabını, dönemin CHP Milletvekili Ömer Dedeoğlu yazdığı “Bir Milletvekilinin Günlüğünden Anılar” isimli bir kitapta başka bir olay vesilesiyle yıllar sonra vermiş ve şunları yazmıştı.

“Temel atma sırasında konuşan Başbakan Ecevit; yemeklik yağ sorusuna çözüm getirdiğini söyleyince, törene katılanlar “Yağ bulamıyoruz “ diye bağırdılar. Bu itirazlar üzerine “Yakında çözümleyeceğiz” demek zorunda kaldı. Bu sırada yasal olmayan isteklerini Vali Lütfi Tuncel'e yaptıramayanların kışkırtması sonucu bir kısım Eğitim Enstitüsü öğrencileri “Faşist vali istifa, Eğitim Enstitüleri açılsın” şeklinde slogan atınca Başbakan Bülent Ecevit, ”Tokat Eğitim Enstitüsü en kısa zamanda açılacaktır” diye söz verdi.

Tören sonrasında yola devam edildiği sırada “Bülent Ecevit, Vali Lütfi Tuncel'e Tokat Eğitim Enstitüsü'nü sordu. Vali ;”Efendim bu konuyu en iyi Sayın Dedeoğlu biliyor” deyince, ben söze karışarak: ”Eğitim Enstitüsü açıldığında Tokat'ta olaylar oluyor. Mevcut güvenlik güçleri ile olayları önleme olanağı yok. İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'ten ek kuvvet istedik, yeterli kuvvet olmadığı için veremeyeceğini söyledi. Konuyu Milli Eğitim Bakanı Necdet UĞUR'la da görüşüp Eğitim Enstitüsü'nün bu koşullarda açılmasını kararlaştırdık” deyince Bülent Ecevit, ”Bu konuyu daha sonra görüşürüz” diye cevapladı. Yaptığımız görüşmeler sonunda Eğitim Enstitüsü öğrencileri Ankara'da öğrenime başladı.”

Sayın Dedeoğlu kitabının bir başka yerinde de “Tokat Valisi Lütfi Tuncel yansız ve başarılı bir idareciydi “diyerek döneme tanıklık etti.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400