diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

TOKAT VALİLERİ (XXI) LÜTFÎ FİKRET TUNCEL -2-


Bu makale 2017-12-02 18:47:18 eklenmiş ve 86 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

14 Ekim 1979 Pazar günü kısmi senato ve boş bulunan milletvekillikleri için seçimler yapılacaktı. Yeni bir seçim dönemine girilirken İrfan Özaydınlı'nın yerine İçişleri Bakanı olan Hasan Fehmi Güneş'in emriyle içlerinde benim de bulunduğum altı vali “Asayiş olayları karşısında alınacak önlemleri incelemek “ üzere 18 Eylül 1979 tarihinde yurt dışında görevlendirildik. Kayseri Valisi Celal Kayacan, Balıkesir Valisi Naci Babacan, Edirne Valisi Alaattin Özkiper, Gümüşhane Valisi Zeki Özeren ve Kırşehir Valisi Aydın Özakın bizimle beraberdiler.

İtalya, Fransa, Belçika, İspanya ve İngiltere'ye gidecek ve oradaki muhataplarımızla iç güvenlik örgütleri ve bu örgütlerin yönetim ve ilişkileri konularında inceleme ve çalışmalarda bulunacak, böylece de emniyet ve asayiş konusundaki bilgi ve görgülerimizi artıracaktık. Hiçbirimiz bırakın bir ilin valisine gece bekçisine dahi izin verilmemesi gereken bu dönemde yurt dışına gitmemeyi istemedik ve muhtelif bahaneler ileri sürdük. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dr. Faruk Sükan'a giderek durumu anlattık ve bu görevlendirmelerin iptal edilmesine yardımcı olunmasını istedik, ancak başarılı olamadık. Sonuçta İtalya'dan başlayarak anarşi ve terör konularını incelemeye başladık. Roma'da bizi kabul eden İtalya İçişleri Bakanı'nın kabul sırasında gülerek,”Gelin bakalım, neden seçim yapılırken İtalya'ya yolladılar” tarzında iğneleyici konuşmasından bizim inceleme seyahatimizin aslının “Seçim döneminde illerimizde bulunmayın da hangi ülkeyi isterseniz oraya gidin tarzında bir görevlendirme olduğunu daha açıklıkla öğrenmiş olduk.

Uzatmayalım, terörün “t”sinden haberi olmayan bir kısım uzmanlardan dinlediğimiz hikâyelerden sonra (ki bizim bir polis karakolumuzun amirinin söyleyecekleri bunların anlattıklarından daha değerli olurdu) önce İngiltere'ye; oradan da Fransa'ya geçtik.

Paris'e geldiğimizin ikinci ya da üçüncü gününde, Paris Büyükelçimiz Ankara'dan mesaj aldığını ve yurda dönmemizin istendiğini söyledi. Hemen bakanlığımızı aradık ve haberi doğrulattık. Dr. Faruk SÜKAN'ın müteaddit yakınmalarından sonra Cumhurbaşkanımız Fahri KORUTÜRK konuyu inceletmiş ve yurda dönmemizi istemişti. İçişleri Bakanlığı bu emre uyarak bizlerden geri dönmemizi istiyordu.

Seçimlere bir gün kala Ankara'ya döndük. Bizlerden hemen illerimize dönmemiz isteniyordu. Ancak bizler yurtdışına gönderildiğimiz gün illerimize Vali Vekili olarak birer Mülkiye Müfettişi gönderilmişti. Bu arkadaşlarımız herhalde bir yandan bizimle ilgili tafahhuzatta bulunacaklar, bir yandan da seçim güvenliği tedbirlerini alarak seçimlerin yapılmasını sağlayacaklardı. Bu konuda hiçbir değerlendirmede bulunmayacağım. Ancak ilimle ilgili bir olayı kısaca anlatmak istiyorum.

Ben Ankara'ya giderken eşim Tokat'ta kaldı. Vali Vekili olarak da Vali Yardımcısı arkadaşımı bırakmıştım. Yeni gelen ve Bakanlığımızın görevlendirdiği Vali Vekili ilk iş olarak eşime haber yollamış ve vali konağını boşaltsınlar, ben yerleşeceğim demiş. Eşim, bir kararname mi çıktı? Yoksa Vali Bey görevden mi alındı ki konağını boşaltacağım; eşimin haberi olmadan kesinlikle buradan ayrılmam demiş. Bu arada kendisine yapılan rica üzerine ailece tanıştığımız rahmetli merkez valisi bir arkadaşım da işi yokmuş gibi eşimi arayarak, ”Ne olacak Mahpare Hanım, nasıl olsa Ankara'da eviniz var, gelin orada oturun” diye akıl vermiş. Ben bu konuda yorum yapmıyorum, yorumu genç idareci kardeşlerime bırakıyorum.

Bu koşullar altında seçimin yapılacağı gün illerimize giderek, nasıl hazırlandığını bilmediğimiz bir seçimin sorumluluğunu almak istemedik. Seçimin yapıldığı günün akşamı yola çıktık ve ertesi gün görevlerimizin başına döndük. Vali Vekilleri de o gece illerimizden ayrılmışlardı.

14 Ekim 1978 Pazar günü yapılan seçimler sonucunda 50 senatörlükten 33'ünü AP,12'sini CHP;5 milletvekilliğinin ise tamamını AP kazanmıştı.

İktidar Partisi'nin seçimlerden yenik çıkması üzerine Sayın Ecevit,”Halk bizi muhalefete layık gördü” diyerek hükümetinin istifasını Sayın Cumhurbaşkanı'na verdi. Yeni hükümetin kurulmasıyla da Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel görevlendirildi.

Hükümet kurulması ve 25 Kasım 1979 tarihinde meclisten güvenoyu almasından sonra, İçişleri Bakanlığımızda yine bir Valiler Kararnamesi hazırlık dönemi başladı. Kısa bir süre sonra çıkan kararname ile de ben Konya Valisi olarak atandım.

7Aralık 1979 gününde Tokatlı dostlarımın ve kamu görevlilerinin coşkulu bir biçimde uğurlamalarıyla güzel Tokat ilimizden ayrıldım ve 10 Aralık 1979 günü Konya Valiliği'ne başladım.

Yirmi yıla yaklaşan kesintisiz valilik dönemimde iki güzide ilimizde uzun süre kalamadığımız için ailecek üzüntü duyarız. Bunlardan birincisi 60 plakalı Tokat, ikincisi de 59 plakalı Tekirdağ'dır. Tokat'ta kısa süre kalmama rağmen pek çok değerli insanla tanışıp dost edindim. Bunlar arasında o şehre çok faydalı olan bir insanı unutamam. Tokat'ın dağını, taşını gezerek tarım alanında –meyve suyunda özellikle- üretime yönelik büyük çaba sarf eden, insanlara iş veren rahmetli Vasfi Diren. Bugün de görüyoruz ki, evlatları aynı çizgide o şehrin ekonomisine büyük katkı sağlıyorlar.

Bu iki ilimizde maalesef yeterince kalmamız nasip olmadı.

Yine valilik dönemimde iyi ki orada ben vardım dediğim üç ilimiz var. Birincisi ilk valiliğe başladığım il Adana, ikincisi Tokat, üçüncüsü de Konya'dır

Diğer görev yaptığım illerden de mutlu ayrıldım. Bunlardan birincisi yedi yıla yakın valiliğini yaptığım Sivas, ikincisi de Anayasa Mahkemesi Üyesi olarak ayrıldığım Ege'nin güzide şehri Aydın'dır.

Bu güzide illerimizdeki dostluklarımızı, eski güzide günlerimizi hâlâ tatlı mutluluklarımızı daima anarak paylaşırız.”

23.Valimiz Adil Kerimoğlu yazısında buluşmak dileğiyle.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400