diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Muhtasar Müfit Sözler


Bu makale 2017-12-17 03:09:44 eklenmiş ve 112 kez görüntülenmiştir.
Bedrettin Naim ARSLAN

Muhtasar, kısa yada kısaltılmış demek. Müfit kelimesi anlamlı demek.  Yani anlamlı kısa sözler…


Dilimiz bu konuda oldukça zengindir. Atasözleri, vecizeler, yöresel deyimler… Her biri hakkında kitaplar yazılabilecek sözler. Başka bir dil de bu kadar zenginlikte yok. 


Ancak bazı sözler var. Birkaç kelimeden ibaret. Hakkında birkaç satır yazmaya kalksan içinde bir sen yazma, yaşa der adeta. Bir göze gibi. Tüm duyguların kaynar ha kaynar… Taşar yuvasından, küçük derecikler oluşturur da doğuşundaki heyecanı başkalarına yaşatma gayretine girer.  Sanki vücut bulacak, ayağa kalkacak gibi. Ve kendisi gibi olanları da peşine takıp birlik oluşturur.  Bir hareket olur, akın olur. 


Bir ağızdan döküldüğünde ferde egoist yaftası taktıran küçük kelimeler, sözler, hep bir ağızdan söylediğinde Sakarya'yı ayağa kaldıran kelimeler zinciri. Yerinde ve ehil kişiler tarafından kullanıldığında bomba etkisi yaratan sözcükler… Tesiri başladığı yerden halka halka, akli muvazenesini kullanabilen bir insanın dahi bulunduğu yere kadar yayılan sözler.


Bu sözlerden çoktur bizde… Bu sözlerin doğduğu yüreklerde pek çok tur bu aziz milletin bağrında.

Destanlaşan şahsiyetler, destanlaşan sözler. Kısa ama tesir menzili emsalsiz sözler çok tur dudaklarımızdan düşen.  Yerinde ve zamanında kullanılmaları ümidiyle…


“Her şey vatan için” gibi.

“Ya sev, ya terk et “ gibi.

“Ne mutlu Türk'üm diyene.” gibi…


Benden söylemesi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400