diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

BİR HATIRLATMA DA BİZDEN !


Bu makale 2017-12-17 03:11:21 eklenmiş ve 426 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

AKP'li bir milletvekili 2016 yılında tecavüz olayları ile gündemde yer alan ama bu olayın izlerini unutturmaya çalışan Ensar Vakfı'nı tekrar hatırlattı bize !

AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal,  Ensar Vakfı'nın Antalya'da bir otelde düzenlediği, "6. Büyük Türkiye Buluşması" toplantısına katıldı. Ünal, burada yaptığı açıklamada :

'ENSAR VAKFI, AK PARTİ'NİN KURULUŞUNDA ÇOK ETKİLİ OLDU'

Ensar Vakfı'nın siyasetle ilişkisinin diğer sivil toplum örgütlerinin siyasetle ilişkisi gibi olmadığını kaydeden Ünal, "Ensar Vakfı, AK Parti'nin kuruluşunda, AK Parti'nin politikalarının belirlenmesinde birçok sivil toplum örgütümüzle çok etkili oldu. Şu anda da en önemli eğitim politikalarının daha yaygın ve kaliteli bir şekilde yürütülmesi için Ensar Vakfı görüş ve düşüncelerini hükümetle paylaşıyor" diye konuştu. Bir siyasi partinin etrafındaki sivil toplum kuruluşlarıyla, vakıflar, derneklerle var olduğunu ifade eden Ünal, AK Parti'nin 15 yılının dernek ve vakıflarla istişaresi sayesinde başarılı ve hizmetle dolu geçtiğini, AK Parti'nin bu görüş alışverişini sürdürdüğü takdirde daha başarılı politikalar üreteceğini bildirdi.

Ensar Vakfı, çok iftiralara, saldırılara uğradı, linç kampanyalarına maruz kaldı ama bu mücadeleyi çok başarılı bir şekilde atlattı. Ensar Vakfı, linç kampanyalarına boyun eğmedi, bu sebeple de ben Ensar Vakfı'nın başkanına ve tüm mensuplarını kutluyorum. Çünkü gerçekten çok zor mücadele verdiler, çok acımasızca iftiralar attılar, belden aşağı vurdular. Amaçları buradan bir rant elde etmekti, sivil toplum sektörünü kendi tapulu malları olarak kullanmaktı. Ama Ensar Vakfı dik durdu ve buna müsaade etmedi." demiş demesine de !

Biz de Ensar Vakfı’na bağlı yurtta meydana gelen korkunç olayla ilgili o dönemde hem de AKP'li bazı isimlerin neler dediğini de bir hatırlatalım !

2016 yılında Karaman'daki çocuklara tecavüz skandalında tartışmaların odağı haline gelen Ensar Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer 11.04.2016 tarihli Habertürk Gazetesi'ndeki köşesinde "Suçun, cinsel sapıklıktan siyasi sapıklığa seyri" başlıklı yazısında konuya ilişkin görüşlerini şöyle ifade etmişti :

"Suçlanan vakıf, hemen utanç verici olayın üzerine gitmek ve sorumlulara hesap sormak yerine hakkında yapılan tezvirat nedeniyle savunmaya geçti. Vakıf daha sonra olayı telin eden tavrını ortaya koydu ve davaya müdahil oldu. Ancak gecikmiş bu tavır, suçun ikinci planda bırakılma algısını değiştiremedi.

İktidar suçu kınarken, gereksiz şekilde vakfı da savunma çabasına girdi. İlgili sayın bakanın vakfı da koruyan ve kollayan sözleri, Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakan'ın vakfa yönelik ithamlara cevap verme çabaları çirkin olayın önüne geçti.

Bu kez muhalefetin dili küfür seviyesizliğine düştü. Kılıçdaroğlu'nun sayın bakana yaptığı hadsiz ve haksız hakaret, iktidarın da dilini sertleştirdi. Söz düellosu sadece liderler arasında kalmadı. İktidar ve muhalefetin sözcülerinin, liderlerinin sert ve hakarete varan sözlerini tevil etme ve haklılıklarını ispatlama çabaları hâlâ yanan ateşe odun taşıyor.

Şimdi bir gerçek var; tüm kesimler bu çirkin hadiseye büyük bir infial gösteremedi. Hep birlikte ve kesin bir dille karşı çıkacağımız, uzak veya yakın tüm sorumlularına hesap soracağımız bir olayda bile yan yana gelemedik. Hukuka ait bir suç, siyasi alana hapsedilerek rakipleri yıpratma kampanyasına dönüştü.

Ortalık toz dumanken, bu çirkin işin esas faili ve diğer suçluları unutulmamalı. Şimdi geç de olsa suça ve suçluya dönülmeli ve ilgili bütün sorumlulara hesap sorulmalı. Mağdur olan çocuklarımızın acısını kendi çocuğumuza yapılmış gibi hissettiğimizi sadece sözlerimizle değil, hesap sorarak ve hesap vererek de gösterelim. Gerçi, kendi sürecine bırakılmış olsa olay çözülme sürecine girmişti.

Hiç şüphesiz yargı görevini en iyi şekilde yapacaktır. Süreç hızla devam ediyor. Umarım örnek bir tavırla yargı ilk duruşmada en ağır cezayı verir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, gerekli denetimlere başlamış. Valilik, derneğe müfettiş göndermiş ve iki kuruma ait evleri kapatmış. Ancak bu noktada yapılanlar yetmez, hem yurtları açan hem de açılmasına göz yuman yöneticilere de hesap sorulmalıdır. Ayrıca tüm ülkedeki benzer yurtlar incelenmeli ve hukuka aykırı bir durum varsa gereği yapılmalıdır."

Karaman'da 45 erkek öğrenciye tecavüz edildiği iddiasıyla ilgili sert bir çıkış yapan Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, Twitter'dan Ensar Vakfı için "Bal gibi sorumludur" demişti !-(23 Mart 2016-Habertürk)

"Aile Bakanı'nın açıklamasını da, Ensar vakfı kollayıcılığı yapanları da yadırgıyorum. Vakfı kapatmayın tamam da bu korumacılık ne? Ensar Vakfı iyi işler yapar doğru ama 'Bir kişi yüzünden' de olsa 'on çocuk' zulüm gördü. Bu büyük bir olay ve vakfın hasar alması doğal. Vakfın fazlaca savunulması vicdanlarda aklanmasını sağlamıyor. Yüksek mevkilerde tanıdıkları olanlara has bir imtiyaz talebi gibi algılanıyor. Korkunç bir olay olmuş ve o 'gönüllü' sapığın evlere girmesine imkan tanıyan vakıf da bal gibi sorumludur. Bırakın çilesi neyse çeksin. Çocuklarla ilgili bir iş yapıyorsanız ve o çocukları koruyamıyorsanız, suç şahsi de olsa yıpranırsınız ve yıpranmanız da gerekir"

Peki Aile Bakanı ne demişti ?  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu: "Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı'nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz" diyerek Ensar Vakfını korumuştu ! 

Aydın Ünal'ın dediği gibi "AKP'nin kuruluşunda büyük emeği vardır  Ensar Vakfı'nın" !Ensar Vakfı 1979 yılında kurulmuş.Kurucusu 2011 yılına kadar Yeni Şafak Gazetesi'nin sahipliğini de yapan Ahmet Şişman !Ensar Vakfı kurucuları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Kadir Topbaş ile  Feyzullah Kıyıklık,  Aziz Torun ve Ömer Dinçer gibi bakanlık ve belediye başkanlığı yapmış AKP'li isimler var !

Halen Ensar Vakfı'nın Genel Başkanlığını AKP İstanbul İl Genel Meclisi üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu yürütmektedir.  

Kuruluşunda böyle siyasi isimler olunca da siyasi yapının sivil örgütü gibi davranması da normal!

16 Ağustos 2012 tarih ve Bakanlar Kurulu'nun 2012/3582 sayılı kararı ile Kamu yararına çalışan vakıf statüsüne alınmakla zaten, bu emeklerinin ve siyasi gayretlerinin karşılığını da almıştır!

Ensar Vakfı özellikle eğitim alanında Fetullah Gülen Örgütü'nün alternatifi olarak projelendirilmiş gibi. Türkiye'nin en zengin vakıflarından biri olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

2009 yılında Ensar Vakfı'na ABD Ankara Büyükelçiliği 129 bin 400 dolar yardımda bulunmuş!Bunu,dönemin Başbakan yardımcısı Hayati Yazıcı soru önergesine verdiği cevapla doğrulamış !

İlginç değil mi ? Büyük şeytan ABD Ensar Vakfı'na yardımda bulunuyor !

Tabii destek bununla da kalmıyor !

2013 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ensar Vakfı'ndan 2013 yılında ihalesiz olarak 148 bin liralık kitap almış !

Ekim  2014'te,hakkında çeşitli iddialar olan Urla Villaları'nın yanı başındaki Hazine'ye ait 20 milyon liralık arsa, Ensar Vakfı'na verilmiş !

Temmuz 2015'te,İBB tarafından Ensar Vakfı'na "Yurt amaçlı kullanılmak üzere Mecidiyeköy'de, Ataşehir İnönü Mahallesi'nde, Büyükçekmece Pınartepe'de, Avcılar Üniversite Mahallesi'nde, Kartal Orta ile Cevizli'de" olmak üzere 6 bina tahsis edilmiş !

Eylül 2015'te,İBB Başkanlığı yurt olarak kullanılmak üzere kiraladığı 9 binadan 4'ünü TÜRGEV'e, 2 tanesi Türkiye Gençlik Vakfı'na, birer tanesi de Ensar Vakfı, İstanbul Daru'l Fünun İlahiyat Vakfı ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı'na vermiş !

Eylül 2015'te,Maltepe'de bir bina İstanbul Büyükşehir tarafından Ensar Vakfı'na verilmiş!

Kasım 2015'te,İBB Meclisi, 'Orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin ortak hizmet projesi' adı altında, 6 adet bina yurt olarak kullanılmak üzere TÜRGEV'e tahsis edildi. Aynı oturumda görüşülen protokollerle, Ensar Vakfı'na 7, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı'na 4, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'na 1 ve İstanbul Daru'l Fünun İlahiyat Vakfı'na 1 olmak üzere toplam 19 bina bedelsiz tahsis edilmiş!

Gençlik ve Spor Bakanlığı 2015 yılında Ensar Vakfı'nın değişik şubelerine toplam 1.382.000 TL proje desteği vermiş !

  Şubat 2016'da,İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yenikapı'daki Langa Spor Tesisleri ile Çatalca'daki eski İl Özel İdare binasını Ensar Vakfı'na tahsis etmiş !


Artık yeni bir kavşaktaydık ! Türkiye'nin 90 küsur yıllık enkazını kaldırırken bu vakıfların desteğine ihtiyaç vardı !Özellikle kaldırılan enkazın altından çıkanları bertaraf etmek bakımından !

Türkiye önemli gündem maddeleri ile cedelleşirken unutturulmaya çalışılan bu vakıfları biz fani dünyalılara hatırlattığı ve hakkı teslim ettiği için bu,sayın milletvekiline ne kadar teşekkür etsek azdır !

Bu vesileyle biz de hatırlatalım dedik !

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400