diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -3-


Bu makale 2017-12-21 11:08:03 eklenmiş ve 582 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Asıl meslekleri farklı olmakla beraber dönem dönem ortaklıklar şeklinde ceviz işi yapanlarda vardı.  

 

Dursun ÖZSAYIN, Hacı Fuat SEZGİN, Hacı Ömer KİHTİR, Bedrettin AYDIN, Selahattin YEŞİLOVA, Turan ÜNSAL, Yusuf ERDEM, Selahattin BAŞAR, Niyazi ŞÖHRETOĞLU, Mehmet ÖZLÜ, Remzi KEFELİ ve Ahmet Naim GÜVEN, Yurdanur TEPEBAŞI, Selahattin YEŞİLOVA ve Turan ÜNSAL…

 

Bir de İstanbul'daki büyük tüccarlar adına veya Niksar'daki tüccarlar adına çalışan komisyoncular ve celepler vardı. Bunların içinde en önemlisi ve İstanbul'daki tüccarlar adına bu işi uzun yıllar yapan Orhan Bayrakçıoğlu idi. Celepler ise -ki bunların bir kısmı tüccar, bir kısmı da kendi adına çalışırdı- Ahmet SÖNMEZ(Yangın), Salih TEPEBAŞI, Turan AKMAN, Talip TÜRKMEN(Tüccar), Derebağ'dan İsmail ABAKAY, İsmail ARSLAN, Zeraa'dan(Gülbayır) Ahmet YÜKSEL ve oğlu Kazım YÜKSEL, Salih ÇAKAR ve oğlu Ersin ÇAKAR, Ladik (Gökçeli)'den Hasan YETER ve Durmuş ÇOBAN, Buğamalı Ömer AYBAK, Gözekseli Coruk Ali… 

 

Özellikle Doğuda da Niksarlı tüccarlar adına bu işi yapanlar da vardı. Mesela Bitlisli Maşallah KAZANCI, Yahya Nihat TEKER, Kamil TAN, Muzaffer BAŞBOĞA bunlardan birkaçıydı.

 

6-7 EYLÜL OLAYLARINA KADAR İSTANBUL...

 

Niksarlı ceviz tüccarları 1950'li yıllarının ortalarına kadar İstanbul'daki Ermeni ve Rum tüccarlarla bağlantı yapıyorlardı. Çünkü o yıllarda yurt dışına ihracat genelde gayrimüslim tüccarların elindeydi. İstanbul'da iş bağlantısı yaptıkları tüccarlardan ilk akla gelenler; Artin ŞİŞMANYAN, Ardeşen TELLALOĞLU, Garbis SEKMAN, Aret ARSLANYAN, Niko HALAMİDİS, Bogos ANTARES oluyor.

 

1955 yılında gerçekleşen 6-7 Eylül olaylarından sonra bir çok gayrimüslim vatandaş gibi bu tüccarlarda Türkiye'yi terk etmek zorunda kaldılar. Niksarlı ceviz tüccarları da yeni pazar aramış ve daha çok Arap ülkelerine ihracat yapan Gaziantep, Antakya, İskenderun ve Mersin'deki tüccarlara yönelmişti. 

 

Gaziantep'te; Hacı Ahmet DENİZ, Abdülkadir Deniz (Kahraman A.Ş.), Davut BATTALLI ve oğulları Şahin ve Asım BATTALLI (Battallı AŞ), Yusuf KARAYILAN, Mustafa ŞAHİN,  Sıddık KÜSBEOĞLU... 

 

Antakya'da; Ekrem Narin ve Oğulları (Narinler), Rasim Narin ve Oğulları (Narinler), Fahri Öksüz (Öksüzler), Süheyl ve Mehmet SÜRMELİ, Selahattin GÜZEL, Mehmet METİN, Mahmut YARIM, Selahattin ADIYAMAN...

 

İskenderun'da; Ali KARAHAN, Tevfik CEZAYİRLİ, Rasim ZEYTİNLİ...

 

Mersin'de; Mehmet Bayan ve oğulları Naci ve Raci BAYAN, Zeki AYAN, Hasan ŞEKER...

 

NİKSAR CEVİZİ, NİKSAR CEVİZİ...

 

Niksar'daki ceviz tüccarları, sergenlerde kırdırıp iç haline getirdikleri cevizleri yurt içinden ziyade İstanbul'daki gayrimüslim tüccarlara verirler onlarda Avrupa'ya ihraç ederlerdi.  Perakende işiyle uğraşmazlar, toptan çalışırlardı. Nadiren de olsa bazen kabuklu ceviz götürdükleri de olurdu.

 

Sezai TAHMİSCİOĞLU, Niksar Cevizi'nin İstanbul'da tanınmasını bir anekdotla anlatıyor. 

 

Sene 1948'dir. Niksarlı tüccarlardan Çoroğlu Emin Efendi ile Topçuoğlu Ahmet Efendi, 5 ton kabuklu cevizi kamyonlara yüklerler ve o günün şartlarında 2 günde götürürler İstanbul'a. O zaman ticaret genelde gayrimüslimlerin elindedir. Ermeni tüccar Artin Şişmanyan onların cevizinin bir kısmını alır. Efendiler Niksar'dan beri gelmişsiniz cevizinizin bu kadarını ben aldım, bunun kalanı satılır, merak etmeyin.  Sizin ceviziniz çok iyi, kaliteli ceviz, cevizinizi satamazsanız yine alırım. Siz yarın Mısır Çarşısı'nın önüne serginizi açın, bir terazi koyun, üzerine de "NİKSAR CEVİZİ" yazın 3'er kilo 5'er kilo satın. Çarşıya girip çıkanlara satamazsanız cevizinizi orada bırakın, bana haber verin ben oradan kaldırırım der. 

 

Ertesi gün Mısır Çarşısı'nın önüne güzel bir tezgah kurarlar. 

 

-Niksar Cevizi, Niksar Cevizi, Niksar Cevizi... diye bağırarak elleri ile kırdıkları ince kabuklu, bembeyaz, yağ oranı yüksek lezzetli cevizi insanlara hem tattırırlar hem de satarlar. Üç kilo alacak olan beş kilo, beş kilo alacak olan on kilo alır cevizin tadına bakan. O gün ne kadar cevizleri varsa satarlar paraya dönüştürürler.  İkisi de çok sevinirler. Çünkü toptan değil perakende fiyattan satmış, çok daha fazla para kazanmışlardır.  Bize dürüst davrandı ve doğru bir yol gösterdi diye Artin Şişmanyan'ın yanına giderler,  ona teşekkür eder ve Niksar'a dönerler. 

 

Çoroğlu Emin Efendi ile Topçuoğlu Ahmet Efendi'yi rahmetle anıyoruz. O zamana kadar sadece yurt dışına ihraç edilen Niksar Cevizi'ni İstanbul piyasasına, dolayısıyla Türkiye'ye tanıtmışlardır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
NİKSAR CEVİZİ
Fatma (ÖZDEMİR) YANMAZ 2017-12-22 10:24:27
Niksarımızın güzel değerlerinden ve ürünlerinden biri olan cevizimiz hakkında yazı dizisi başlatan gönlü güzel komşumuz M.Necati GÜNEŞ'e çok teşekkür ediyorum öncelikle. Niksar da meslekleri farklı da olsa ceviz işi ile ilgilenen eski değerlerimiz olan, burada adı geçen veya geçmeyen herkese çok teşekkür ederim. Hayatta olmayanlarında mekanları cennet olsun...Onları rahmetle anıyorum.
NİKSAR CEVİZİ
Fatma (ÖZDEMİR) YANMAZ 2017-12-22 10:23:43
Niksarımızın güzel değerlerinden ve ürünlerinden biri olan cevizimiz hakkında yazı dizisi başlatan gönlü güzel komşumuz M.Necati GÜNEŞ'e çok teşekkür ediyorum öncelikle. Niksar da meslekleri farklı da olsa ceviz işi ile ilgilenen eski değerlerimiz olan, burada adı geçen veya geçmeyen herkese çok teşekkür ederim. Hayatta olmayanlarında mekanları cennet olsun...Onları rahmetle anıyorum.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400