diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

PEÇE NEYİ GİZLER ?


Bu makale 2017-12-23 15:55:55 eklenmiş ve 182 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE

Batman Üniversitesi Rektörlüğü, İslami İlimler Fakültesi'nde bazı öğrencilerin kıyafetlerinden dolayı gelen şikâyetler üzerine Dekanlığı uyararak, “Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği' kapsamında gerekli işlemlerin yapılmasını” istemiş.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş imzası ile İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı'na gönderilen yazıda; üniversitenin Batı Raman Kampüsü'nde günün değişik saatlerinde ve farklı mekânlarda tamamıyla kapalı, pardesülü, peçeli veçarşaflı üstelik gözlüklü halde, kimliği net olarak anlaşılamayan öğrencilere çok sayıda kişinin şahit olduğu ve bu durumun endişe ve tedirginliğe yol açtığı belirtilmiş.Yazıda; bu tür giyim tarzı için çözümün tespiti ve ilgili mercilerce ve Dekanlığa bilgi verilmesi talep edilmiş.Yazının sonunda ise :

"Bahse konu öğrenciler, Dekanlığınıza bağlı bölümlerde öğrenim gören öğrenciler olduğundan, Dekanlığınızca, 'Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği' kapsamında gerekli işlemlerin yapılmasını hususunda gereğini rica ederim” denilmiş !

Buraya kadar normal.

Bir üniversite öğrencisinin öğrenci olup olmadığını geçtik, kız öğrenci olup olmadığının-erkek de olabilir !-  bile anlaşılamayacak bir biçimde peçeyle veya sadece gözlerinin açık olduğu çarşafla onu da gözlükle kapatarak okula gelmesini anlamak elbette zor !

Çünkü peçe bir örtünme biçimi değildir!

Zaten. “Peçe” kelimesi İtalyanca "pezzeto"dan alınmıştır. Peçelemek ise, bir şeyi belli olmaması, seçilmemesi için örterek gizlemek demektir.

Haberde peçeyle gizlenen nedir ? Kısaca yüz diyelim biz !

Yüz'ün örtülmesine ait ayetlerde bir açıklık yok diyor ulema. Ancak “ziynetlerini veya ziynet yerlerini açmasınlar" ifadesinden, kadının yüzünün ziynet  sayılıp sayılmayacağı hala tartışma konusuymuş !

"Ama, örtünmeyi emreden ayette; "ziynetlerden açıkta kalan yerler müstesnâ" (en-Nûr, 24/31) ifadesi "

  Kadının sokakta örtmek zorunda olmadığı bazı yerlerinin bulunduğunu göstermez mi ?

"Bu konuda dayanılan önemli delillerden birisi de Hz. Âişe (r.anhâ) dan nakledilen şu hadistir: "Ebû Bekr (r.a)'in kızı Esmâ (ö. 73/692), üzerinde ince bir elbise varken, Allah Resulünün yanına geldi. Resulullah (s.a.s) ondan yüz çevirerek şöyle buyurdu:

“Ey Esmâ! Kadın âdet görme yaşına ulaşınca şurası ve şurasından başka yerinin görülmesi uygun değildir. " O, bunu söylerken yüzünü ve ellerini gösterdi" (Ebû Dâvud, Libâs, 31; Kurtubî, el-Câmi' Li Ahkâmil-Kur'an, Beyrut 1405, XII, 229)."

Diğer yandan kadının namazda ellerini ve yüzünü açık tutabileceği konusunda görüş birliği vardır.

Kişinin yüzünün avret olmadığı kesindir. Çünkü ;avret mahallinin örtülmesi namazın farzlarındandır!

Bu yerlerin örtülmemesinin farz olduğunu göstermez mi ?

Kaldı ki kadın hac'da da el ve yüzünü açık tutmaktadır.

Yani, hadislerde "kadının yüzünü örtünüz" veya "kadının yüzü de avrettir" anlamı açıkça ifade edilmemiştir. 

“Kadın her şeyden önemlisi duyu organları ve hareket uzuvları gerek işlevi; gerekse de iletişimi açısından açık kalması zaruridir, yani kadın gözüyle görür, kulağıyla işitir, dudağıyla konuşur, yemek yer, su içer kısaca baş kısmı açık olmalıdır. Elleriyle iş yapar, ayağıyla yürür. Bütün bunların ışığında yüz kısmı ve eller ve ayakları asgari olarak açık kalmalıdır. Saç ise ayette açıkça belirtilmemiştir. Hakkında açık bir nass bulunmayan bir konuda tekfire yer yoktur! Zaten kadının saçları da ziynet değildir. Ancak ses tonu nasıl işveli konuşursa, ziynet yani çekici-alımlı olursa; saçta doğal hali dışında boyatma ya da tahrik amaçlı kullanılırsa ziynet olur. Yoksa doğal haliyle saç zaten kadında başın bir örtüsüdür.

Örtünme emri irşadi (uyarıcı) bir emirdir. Başkasını tahrik etmeme, günaha sokmama, fitneye sebep olmama, kendisini ezadan, sarkıntılıktan, fitneden korumak içindir.Yüce Allah örtünme ayetinde, namaz abdestini anlattığı gibi ayrıntılara girmemesi, vücut kısımlarını tek tek izah etmemesi(5/Maide 6)bunun yanı sıra ayette ''görünebilen kısımlar dışında'' gibi esnek bir ifade kullanması hikmetlidir. Tabi bu esneklikten biz teşhiri, şehveti öne çıkaracak, kadının kişiliği değil de dişiliğini öne çıkaracak biçimde giyinebilir sonucu asla çıkarılmamalıdır! (33/Ahzab 33). "

İşte Batman Üniversitesi Rektörlüğü'nün Fakülte Dekanlığı'na yazdığı bu yazıdan sonra birtakım gelişmeler daha yaşanmış olay yerinde !

Batman Üniversitesi'nde ;  üniversite öğrencisi olup olmadığı bilinmeyen peçelilerin tedirginliğe neden olduğu hususundaki rektörlüğün yazısı  basına yansıyınca üniversitede 3 kişi görevden alınmış !

"Peçe krizi"nin ardından "yazışmaları dışarıya duyurduğu" iddia edilen bir yardımcı doçent ile iki memur görevden uzaklaştırılmış !

Problem?

Bu öğrencilerin kimliklerini gizleyerek peçeyle okula gelmeleri mi?

Yoksa bunun basına yansıması mı ?

Görevden alınma sebeplerine bakınca ikincisinin olduğu anlaşılıyor !

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400