diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

TOKAT VALİLERİ XXII ADİL KERİMOĞLU (2)


Bu makale 2018-01-04 13:28:20 eklenmiş ve 74 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Vali Adil Kerimoğlu ile ilgili olarak o dönemde Tokat Milletvekili ve Devlet Bakanı olan Ali Şevki EREK ile de yaptığımız telefon görüşmesinde:

 

“Tokat Valimiz Adil KERİMOĞLU bizim hükümetimiz döneminde, bizim de görüşümüz alınarak tercihen Tokat iline atanmıştı. Malumunuz ülkemiz çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor, Tokat da maalesef bu olumsuz gidişattan etkileniyordu. Vali devletine bağlı,düzgün bir insandı,görevi süresince Belediye Başkanı, Askeri komutanlar ve Emniyetle büyük bir uyum içerisinde çalıştı.Halkın ondan herhangi bir serzenişi olmadı.Planlanan hizmetleri yerine getirmeye büyük bir gayret içinde oldu.12 Eylül 1980'de yapılan Askeri İhtilalinden sonra haliyle bağlarımız koptu.Bu değerli valimizi rahmetle anıyorum.”

 

Vali Adil KERİMOĞLU yazısını hazırlarken telefonla ulaşarak, tarafımıza çok değerli mesaj, bilgi ve fotoğraf gönderme nezaketinde bulunan rahmetli valimizin oğlu, Guanghou/ Çin Halk Cumhuriyeti Birinci Sınıf Başkonsolosu Sayın Bora Kerimoğlu'na ve kızı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev (Kerimoğlu) Bulut Hanımefendiye en kalb-i duygularımla teşekkür ediyorum.

 

23.Valimiz Çetin BİRMEK yazısında buluşmayı dilerken siz değerli okuyucularımızın ve Aziz Türk Milletimizin yeni yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.


Bora Kerimoğlu'nun Adil Kerimoğlu için kaleme aldığı yazı (23.12.2017)

 

“1979-1981 yılları arasında Tokat Valiliği görevinde bulunan babam Adil Kerimoğlu için Tokat Gazetesi'ndeki bu yazı dizisinin ve Kümbet Dergisi'nin önümüzdeki sayısının ayrıldığını Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Sayın Hasan Akar'dan öğrendiğimde büyük bir mutluluk, heyecan ve gurur duydum. Babamızı kaybedeli 35 yılı aşkın zaman geçti, ama hatırası bugün gibi yüreğimizde yaşıyor.

 

Kendisini arkadaşlarından, büyüklerimizden her zaman dinleyerek, insani ve mesleki yeteneklerinin övgüye layık olduğunu duyarak büyüdüm.

 

Şehrinizin valisi, bizimse biricik babamız olan bu değerli insanı 14 yaşıma kadar görebilmek nasip oldu bana. Oldukça küçük bir yaşta onu kaybettim, ama şükürler oksun ki her zaman gururla anacağım bir babam oldu. Ülkemizi Başkonsolos olarak dünyanın en önde gelen ülkelerinden Çin'de temsil etmeye başlayacağım bu günlerde bu yazının yayınlanacağı haberini almak beni ayrıca mutlu etti.

 

Tüm Tokat halkına ve bu yazıda emeği geçenlere sevgili babam, değerli Valiniz Adil Kerimoğlu anısına sevgi, selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

Melih Bora Kerimoğlu 

Birinci Sınıf Başkonsolos 

Guangzhou/Çin Halk Cumhuriyeti”


Merhaba,

 

Babamızın Tokat Valilliği sırasında annemiz İngilizce Öğretmeni Zerrin KERİMOĞLU görevi, kardeşim Bora KERİMOĞLU ve ben de okullarımız nedeniyle Ankara'da bulunuyorduk. Sürekli Tokat'ta yaşayamasak da her fırsatta otobüs (elbette TOPÇAM firması) ve araba yolculuğu ile şehre gidip tatilleri babamızın yanında geçiriyorduk. Çok zor bir dönemdi, babamızın ne kadar yorulduğunu belki tam anlayamıyorduk ama şehrini ve işini ne kadar sevdiğini görüyor, biliyorduk elbette. Yine de bizi hiç ihmal etmezdi, örneğin ben 1980'de üniversite sınavı için o haftasonu Tokat'tan Ankara'ya babamla gitmiştim, beni sınava bırakıp akrabalarımıza emanet ederek annemin ve kardeşim yanına Tokat'a dönmüştü hemen. Bizi özellikle de kardeşim Bora'yı bütün ilçelere götürüyor, kaymakam aileleriyle ve çalışma arkadaşlarıyla tanıştırıyordu. Makam şoförü Selahattin Bey'i ve konakta görev yapan ailesini çok severdi babam ve annem, ilde onunla görev yapan herkesi biz de tanımış ve çok sevmiştik, tek tek. 

 

Akrabalarımızı ve bizim okul arkadaşlarımızı da Tokat'a davet ederdi babam tatillerde, şehri görsünler, bizimle birlikte oarada zaman geçirsinler diye. Her gelen şehrin güzelliklerini ve yemek kültürünü, misafirperverliğini unutamıyordu giderken. Tokat halkının içtenliğini, babamızla birlikte güzel Tokat'ın birbirinden güzel ilçelerinde görev yapan bütün kaymakamların ve ailelerinin sıcak ve yakın ilgilerini, babamızın görev yaptığı valilik personelinin, sekreterlerinin, özel kalem müdürünün özverili çalışmalarını ve bize karşı sevgi dolu yaklaşımlarını da tıpkı yemyeşil Tokat'ın kendisi, kültürel zenginliği ve güzel yemekleriyle birlikte dün gibi hatırlıyorum. Tokat kebabının bir versiyonunun adı Vali kebabı idi, hala öyle mi ve adını babamızın zamanında mı almıştı bilmiyorum ama Türkiye'nin neresinde bir lokantada Tokat kebabı görsek anılarımız canlanıyor…   

     

Mülkiye mezunu, Türkiye aşığı, dürüst, çalışkan babamızı erken kaybetmenin üzüntüsünü bugün 55 yaşımda bile yüreğimin hala en derinlerde hissediyorum. Onu gerçekten de çok erken (48 yaşında) kaybettiğimiz için ne yazık ki ilk ve son görev yeri olarak kalan Tokat'ın ailemiz için -özellikle 2011 yılında kaybettiğimiz annemiz Zerrin KERİMOĞLU için- çok özel bir yeri vardı. Geçtiğimiz yıllarda tesadüfen Tokat Müzesi kitabının İngilizce metinlerinin editörlük görevini yerine getirme şansım oldu, bundan büyük gurur duydum. Şehrin gelişimini uzaktan da olsa izleme şansı buldum. Bu vesileyle Tokat'ı, Tokatlıları ve bu yazı dizisini hazırlayan sayın Hasan AKAR'ı saygı ile selamlıyor, güzel günlerde görüşmek üzere diyorum… 

 

Prof. Dr. Alev (KERİMOĞLU) BULUT

İstanbul Üniversitesi 

Edebiyat Fakültesi

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400