NİKSAR CEVİZİ VE SERGENLER -8-


Bu makale 2018-01-07 10:58:34 eklenmiş ve 684 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Hacıbaba Bizden Mal Almaya Başladı

Zafer BAŞAR : şimdi bunun devamı şöyle olmalıydı bu günkü şeye bakıyorum ben. Ne yapıyorsunuz cevizi üretiyorsunuz, bugün mesela Ankara'ya gittik mal sattık falan.  Bakın cevizi biz alsaydık bugünkü şekliyle yapsaydık, 12 ay kırsaydık, malı standarda önem vererek çıkartsaydık biz satma yerlerini bulurduk. Atıyorum bugün kuruyemişte en iyi hangisi tadım diyorsun değil mi? Tadımın malı hakikaten çok güzel. Şimdi tadıma 12 ay mal vereceksin, mesela baklavacıya mal vereceksin. Benim arkadaşım ayda 3-4 ton ceviz işliyor, Geyranlı bir çocuk baklavacılık yapıyor. Bu ne demek biliyor musun, buna vereceğin ceviz başka tadıma vereceğin ceviz başka. Yani cevizin özelliği, yağlılığından tut bilmem nesine varana kadar.  Bakın bu iş dönüyor dolaşıyor yine tüccarlığa geliyor. Tüccar demek ticaret odasında kayıtlı tüccarlık değil. Tadım iyi ceviz alıyor iyi para veriyor. Ceviz gitmezken kaliteyi yükseltiyorsun, giderken ne varsa iteliyorsun. O zaman rantabl olmuyor, seni bırakıyorlar. Ankara'da çok meşhur Hacıbaba baklavaları vardır. Biz Ankara'ya mala gittiğimiz zaman kardeşim Muzaffer giderdi oraya. Hacıbaba'ya biz iki sene gittik uğradık, iki sene Muzaffer'le kahve içtiler. Ne zaman ki İskilipli ben bu işi yapmayacağım, oğlumdan da iş çıkmaz demiş, benim oğlum sana doğru dürüst mal getirmez. Adamın düzgünlüğüne bak, ismini getiremiyorum uzun babayiğit bir adamdı. Sen demiş artık cevizini bul demiş. İşte ondan sonra Hacıbaba bizden mal almaya başladı.

Acıma Diyor Bas Bıçağı

Sefa ÖZDEN: Antep'e gittim ceviz almaya. Dedim ki, efendi ben 3- 4 ton ceviz alacağım dedim. Para da burada  dedim. Para peşin, ceviz iyi olacak hesaplı olacak dedim. Yarın ceviz gelecek, gel bak dedi. Ya bir gecede bir ceviz gelmiş naylon çuvallarla çok yüksekti, ta tavana kadar. Böyle güzel istif yapmışlar. Ya bir gecede 100-150 ton ceviz gelmiş, nerden geldi bu kadar ceviz nereden alıyorlar bilmiyorum. Herif dedi ki git bak cevize. Göz alabildiğine hangar, depo. Nasıl bakacağım. Bıçağı verdi elime, birde çuval verdi. Dedi ki burada sincap gibi dolaşacaksın keseceksin. Acıma diyor bas bıçağı, bir avuç alıyorsun. Öbür tarafa geçiyorsun. 100 çuval 200 çuval kes. Biter mi ya, kaç ton 100-150 ton ceviz. Ondan sonra ben bir iki çıktım baktım korktum düşerim diye. Onun adamına ben 5-10 kuruş veririm sana, şu bıçağı al dedim. Adam gözümün önünde kesiyor dolduruyor.  Ondan sonra onu harmanlıyorsun tartıyorsun, randıman alacaksın. Şöyle bir baktım şimdi almaya cesaretim bile yok. Yani şimdi sen numuneyi oradan aldın da ondan sonra yüklenirken nereden yüklenecek. Bir uçtan yüklenecek. O bir uçtan yüklenirken kötü damarına rast geldi mi battın yaa. Yani öyle ceviz.  

Bahçesaray'ın Cevizi Çok Güzeldir

Mesela Van da bugün oranın yeni ismi Bahçesaray. Orada altı ay kış olurdu altı ay yollar kapalı. Bana birisi dedi ki, şu anda Bahçesaray'a gidebiliyor musun, Mukus'a gidebiliyor musun? Niye?  Orada ceviz kalmış dedi, ceviz orada çok ucuz, yarı yarıya. Hem de ne ceviz, süper kalite. Bahçesaray'ın cevizi çok güzeldir, git dedi. Eğer normal yol açık değilse katır yollarıyla geleceksin. Peki gidelim alalım cevizi oradan. Ceviz bugün 15 liraysa orda 7,5 lira, ceviz orada kalmış. Haziranda açılıyor yollar. İyi aldık cevizi.  Dedi ki,  şans gerisi, ya katırlarla götüreceksin cevizi  dedi. Risk yani kendime güvenip gidip getiremedim. İşte aradan 15-20 gün geçti, dozerler girdi yolu açtılar. 

Ben 3'ten 9'a Şart Etmişim Bir Daha Cevize Ellemeyeceğim

Zafer BAŞAR: Diyarbakır Sason'dan üç kamyon mal geldi. Adam Sasonluydu. Cevizi 13 randıman veriyor. Çekici vuran gidiyor, çekici vuran gidiyor. Adamcağız 3 gün yattı orada. Dedim ki, bu cevizi sen burada satamazsın gel ben sana bir akıl veriyim. Bizim oradan 20 kilo ceviz alırsın. 20 de buradan alırsın. Atıyorum 40 kilo, bunu şoför mahallinin üstünde yerleştireceksin. Buradan arabaları süreceksin Antep'e. Antep'te Mustafa Şahin'in adamı vardır Karşıyakalı. Bu adama gideceksin, kardeşim ben Bitlis'ten geliyorum. Niksar falan yok. Bu cevizleri satmam için sizi söylediler. Ceviz alıyor musun yoksa Niksar'a götüreceğim diyeceksin. Biraz dik konuşacaksın, ceviz orada altından al üstünden al ne yaparsan yap ama numunesi de oradadır. Mal indikten sonra vay şöyle vay böyle demeyeceksin. Tabi Mustafa Şahin öldüyse Allah rahmet eylesin. Adam 3 kamyon malı, Niksar'da 18 liraya satamazken kilosunu 25 liraya Antep'e sattı. Bir çift keklik gönderdi. Sonra da telefon açtı; Allah ne muradın varsa versin, ben 3 ten 9 a şart etmişim bir daha cevize ellemeyeceğim diye, sen kurtardın bizi. Tamam biz seni kurtardık da sen sevindin de, öteki de bize kaptırdıysa bak sen işe... 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250